×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът връчва първия мандат за съставяне на правителство
  • Президентът връчва първия мандат за съставяне на правителство
  • Един загина и четирима са ранени след предполагаем дрифт край Велико Търново
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

17-годишната сага приключи окончателно! Профсъюзният дом ще заживее втори живот


17-годишната сага приключи окончателно! Профсъюзният дом ще заживее втори живот
До успешната развръзка на казуса се стига едва през 2019 г. след намесата на областния управител на област Бургас Вълчо Чолаков
17 Февруари 2019, Неделя, 21:36 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Вижте на кои институции може да се предостави държавният дял

Една от знаковите сгради в Бургас, тази на бившия Профсъюзен дом, ще заживее втори живот. Това стана ясно след влязла в сила спогодба за делба на помещенията в сградата. Споразумението е прието и от Общинският съвет на Бургас. Общината взема собствеността на 55,84 % от сградата, държавата – 32,68 %, а останалите са на частни собственици-реститути, които имат между 3,8 и 1,9 %.

Близо 17 години продължава спорът за собственост между държава, Община и 11 частни собственици. Докато текат тромавите процедури, сградата в центъра на града пустее и се руши. В годините са получени многобройни сигнали от бургазлии за умрели птици, превърнали се в предпоставка за разпространение на зарази.

Казусът търси решение от 2002 година. До успешната му развръзка се стига едва през 2019 г. след намесата на областния управител на област Бургас Вълчо Чолаков, който действа като медиатор. През последните две години губернаторът предприема целенасочена кампания за разрешаване на спорния случай. Организира множество срещи с всяка една от заинтересованите страни, провежда разговори с адвокатите на физическите лица, в търсене на законов вариант за удовлетворение интересите както на частните собственици, така и на държавата и Общината като страни в спора. Участва лично в някои от съдебните заседания. Вследствие на тези действия страните стигат до единодушно решение, документално изразено със споразумение за делба.

Разделиха Профсъюзния дом в Бургас след 16-годишна сага: Общината получава 55 %, държавата – 32 %

Имотите, които държавата получава, са с обща площ 1300 кв. м и включват 3 партерни помещения и 6 офиса в сградата. Стойността им възлиза на близо 2 млн.лева. В Областна администрация Бургас вече е получена и обратна връзка от страна на частните собственици, с която изразяват благодарност към областния управител за активността и постоянството при приключване на 17-годишната сага.

Какво е бъдещето на Профсъюзния дом, ще продадат ли Община Бургас и Областна управа дяловете си?

Пред Флагман.бг губернаторът Вълчо Чолаков изрази задоволството си от приключване на казуса.

"Искам да благодаря на юристите на страните, които подходиха разбрано на усилията ми да сключим споразумение. Всички разбраха, че няма смисъл да се съдят много години, без да ползват доходите от този имот. Ако не се бе стигнало до споразумение от всичките страни, имотът щеше да излезе на публична продажба и не е ясно кой, кога и на каква стойност щеше да го закупи. Все пак става въпрос за доста голям имот на огромна стойност, пазарният дял само на държавата е около 2 млн. лв.", обясни областният управител

Засега плановете на бургаската областна управа са помещенията да бъдат предоставени за ползване на държавни ведомства. Единият от вариантите, който обсъждат експертите, е в някои от тях да бъде настанен отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас. Предоставяне на имотите за ползване от Административен съд Бургас, Държавния архив и Български червен кръст са сред другите варианти, върху които се мисли.

"Има търсене на помещения от страна на държавни структури. Тепърва предстои да ги разгледаме и да обсъдим какво е възможно като варианти да предоставим", каза още Вълчо Чолаков.

Голяма част от имотите изискват и ремонтни дейности. На първо място всеки собственик ще обнови помещенията, които притежава. А цялостен ремонт на сградата - може да се случи едва след преговори на всички страни.


В категории: Бургас


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
2
Коментара
Флагман.БГ Почина композиторът Янко Миладинов Почина композиторът Янко Миладинов 05/01/2026, Понеделник 13:50 0
Флагман.БГ Майка и син загинаха при тежка катастрофа Майка и син загинаха при тежка катастрофа 05/01/2026, Понеделник 13:20 0
Светлозария КИДЕРОВА Инструкторът на Княгиня Калина продава апартаменти Инструкторът на Княгиня Калина продава апартаменти 05/01/2026, Понеделник 13:10 0
Светлозария КИДЕРОВА Биткойнът скочи с 5% след свалянето на Мадуро Биткойнът скочи с 5% след свалянето на Мадуро 05/01/2026, Понеделник 12:50 0
Мария АРНАУДОВА Как да се върнем в работен ритъм след празниците Как да се върнем в работен ритъм след празниците 05/01/2026, Понеделник 12:30 0
Светлозария КИДЕРОВА Главният архитект на София Богдана Панайотова подаде оставка Главният архитект на София Богдана Панайотова подаде оставка 05/01/2026, Понеделник 12:20 1
2
Коментара по темата
2.
ха ха
18.02.2019 05:36:04
6
8
Какви са тези частници. Навремето държавата ги е обезщетила заради имота. Какво търсят още.
1.
Д
17.02.2019 22:48:29
9
14
Тъпаци веднага продавайте имота на частници. Не разбрахте ли че държавата само хаби пари и няма акъл да свърши нищо качествено. Държавата беше тая която фалира България два пъти през 20 век.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Николай Василев: С еврото очаквам двуцифрен ръст на заплатите и малка инфлация Николай Василев: С еврото очаквам двуцифрен ръст на заплатите и малка инфлация Държавата не трябва да се меси в ценообразуването, смята бившият вицепремиер и министър на икономиката Почина композиторът Янко Миладинов Почина композиторът Янко Миладинов Той е създал десетки песни по текстове на най-обичаните български поети Безплатна ваксина за човешки папиломен вирус - вече и за момичета от 15 до 18 години Безплатна ваксина за човешки папиломен вирус - вече и за момичета от 15 до 18 години Имунизацията срещу HPV е препоръчителна Ето признаците, че някой, когото обичате, крие таен навик и употребява кокаин  Ето признаците, че някой, когото обичате, крие таен навик и употребява кокаин  Ето признаците, че някой, когото обичате, крие таен навик и употребява кокаин  Майка и син загинаха при тежка катастрофа Майка и син загинаха при тежка катастрофа Две катастрофи станало в рамките на минути във Варненско Инструкторът на Княгиня Калина продава апартаменти Инструкторът на Княгиня Калина продава апартаменти Ричард Величков предизвика вълна от подигравателни коментари в социалните мрежи Истината, която звучи като шега - жилищата поевтиняват спрямо доходите Истината, която звучи като шега - жилищата поевтиняват спрямо доходите По-богати или по-бедни бяхме преди 15 години? Ето какво показват реалните данни Опасност от лавини и лоши условия за туризъм в планините Опасност от лавини и лоши условия за туризъм в планините Силните ветрове, нестабилна снежна покривка и паднали дървета създават сериозни рискове  Как да се върнем в работен ритъм след празниците Как да се върнем в работен ритъм след празниците Рязкото превключване от почивка към работа изтощава мозъка и как да избегнем грешките Как се справят българските потребители и бизнесът с еврото Как се справят българските потребители и бизнесът с еврото Експерти не очакват ценови шок след превалутирането
Дали залавянето на Мадуро е било резултат от външна военна операция или от вътрешно предателство? Дали залавянето на Мадуро е било резултат от външна военна операция или от вътрешно предателство? Теоретиците на конспирацията, поставят под въпрос защо американските хеликоптери не са били обект на силен огън от стрелково оръжие Биткойнът скочи с 5% след свалянето на Мадуро Биткойнът скочи с 5% след свалянето на Мадуро Aнализаторите се подготвят и за потенциален шок на петролния пазар Мики Рурк е изправен пред изгонване от дома си, а фенове събират пари за наема му Мики Рурк е изправен пред изгонване от дома си, а фенове събират пари за наема му 73-годишният актьор търси помощ чрез краудфъндинг, след като хазяинът му заведе дело за близо 60 хил. долара Риба тон е продадена за рекордните $3,2 млн. на новогодишен търг в Токио Риба тон е продадена за рекордните $3,2 млн. на новогодишен търг в Токио 243-килограмов екземпляр счупи всички рекорди на емблематичния рибен търг в японската столица Всички жертви от смъртоносния пожар в Кран Монтана са идентифицирани - половината са непълнолетни Всички жертви от смъртоносния пожар в Кран Монтана са идентифицирани - половината са непълнолетни Според властите, сред ранените също преобладават млади хора, някои от които са в тежко състояние Британската хазна си върна едва 2 млн. от 53 млн. паунда, източени от българи Британската хазна си върна едва 2 млн. от 53 млн. паунда, източени от българи Разследването сочи мрежа от хиляди фалшиви заявления и щети, които може да надхвърлят 200 млн. паунда Опасен старт на 2026 г.: Протестите в Иран не спират, правителството ограничи интернета Опасен старт на 2026 г.: Протестите в Иран не спират, правителството ограничи интернета Това обикновено е първата крачка към сигурната смяна на режим Томи Лий Джоунс проговори след смъртта на 34-годишната си дъщеря Виктория Джоунс Томи Лий Джоунс проговори след смъртта на 34-годишната си дъщеря Виктория Джоунс След като свидетел повдигна завесата на случая в последните часове Тръмп след ударите по Венецуела: САЩ поемат контрола, Мадуро е в ареста Тръмп след ударите по Венецуела: САЩ поемат контрола, Мадуро е в ареста Американският президент обяви военна победа, ареста на Мадуро и планове за възстановяване на петролната индустрия Кой е полковник Жак Бо и защо е личен заложник на Урсула фон дер Лайен? Кой е полковник Жак Бо и защо е личен заложник на Урсула фон дер Лайен? Негова книга го превърна в първия известен дисидент в ЕС с отнети човешки права
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ Димитър Пенев ще е вечно жив! Виц на деня Виц на деня - Къде беше на Нова Година?
- В Ибиса...
- Иби са ти! Аз кат човек та питам...
Виц на деня Виц на деня - Какво е средна класа?
- Средна класа е, когато банката ти отказва кредит поради ниски доходи, а пък държавата ти отказва помощ поради високи доходи!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Нова година е като свекървата-щеш, не я посрещаш!

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори