×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Валери Симеонов: Поисках оставката на Порожанов заради акули като Зоров, лапащи от училищата


Валери Симеонов: Поисках оставката на Порожанов заради акули като Зоров, лапащи от училищата
Валери Симеонов поставил остро въпроса пред Коалиционния съвет и премиера Бойко Борисов
13 Февруари 2019, Сряда, 19:04 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимки: Авторът

Земеделското министерство „доста коварно” прокарало поправки в схемите „Училищен плод” и „Училищно мляко”

Валери Симеонов е поискал оставката на земеделския министър Румен Порожанов през декември. Това разкри самият той пред „Флагман”.

Повод да го потърсим бе внесена точка 15 в дневния ред на Министерския съвет днес, с дългото заглавие Проект за постановление за изменение и допълнение на Наредбата  за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – схема „Училищен плод” и схема „Училищно мляко”, приета с Постановление №251 на МС от 2016 г.

Според Валери Симеонов в случая става въпрос за корекция на скандално изменение от миналата година, което давало предимство на големите в бранша.  

Припомняме, че тогава от Министерството на земеделието увериха, че ще поправят спорния проект. Впоследствие обаче скандалните изменения били прокарани по „коварен” начин. Което и довело до поставянето на въпроса за оставката на Румен Порожанов.

Бившият вицепремиер Симеонов описа събитията отпреди няколко месеца така: „Влязохме в скандален спор с Порожанов, и Борисов разпореди да се отложи приемането с една седмица, в която да съгласуваме текстовете с Порожанов. Съгласуването на текстовете стана с нашите специалисти от кабинета и със специалистите от Министерството на земеделието, храните и горите. Ние категорично се противопоставихме на този вариант, при който се даваше предимство на големите в бранша и всички останали бяха обречени фактически на фалит. И след като се споразумяхме за основните принципи, оставихме Министерството на земеделието да завърши текстовете. Оказа се, обаче, че те доста коварно са подменили няколко члена, с които са дали предимство пак на тези големите. Това, за съжаление, се установи няколко месеца след като Наредбата вече беше влязла в сила.”

През декември Валери Симеонов отново реагирал: „Още веднъж поставих остро въпроса на Коалиционния съвет пред Борисов и поисках оставката на Порожанов. Така че много работи не ги знаете. Това беше началото на декември. Казах, че ако наредбата не се промени, януари месец ще поискаме оставката публично на Порожанов, което предизвика и съответната нова промяна на наредбата, с което беше възстановена старата наредба – така, както тя работеше.”

Бившият вицепремиер коментира казуса пред „Флагман” в сряда сутринта, преди от Министерския съвет (МС) да обявят какво е било прието на правителственото заседание.

По-късно от пресслужбата на МС съобщиха следното: „С промените в наредбата се опростява изборът на заявител, отпада служебният избор, предоставят се по-големи права на директорите на учебните заведения при избора на доставчици. Предвижда се ясна и публична процедура за провеждането на процедурите за избор на заявители от учебните заведения - обявяване на интернет страницата им на обявлението за набирането на предложения за доставка на продуктите по съответна схема, изискваните документи, реда за провеждането на избора и обявяването му.

С промените ще се постигне подобряване на хранителните навици на децата и учениците чрез повишаване консумацията на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти при спазване на здравните изисквания, включително и чрез разнообразие на доставяните продукти и повишаване на ефективността на прилагане на схемата.”

„Флагман” попита Валери Симеонов дали искането за оставката на Порожанов отпада.

„На този етап, като видя как е приета наредбата, ще ви отговоря. Но последният вариант, който съм гледал онази вечер (не снощи, а онази вечер) в 99% удовлетворява интересите и на двете страни. Не само на търговците – тези 1200 фирми, които извършват дейността, но и на производителите. Така че никой не трябва да си позволява да изопачава истината, или цялата тази заложена идея, че фактически се извършва някаква манипулация спрямо производителите. Никой не е против производителите. Те си участват в пазара на разпределението, имат своето място. По никакъв начин не се ликвидират тези, които досега са действали, които са се набутали с кредити, които са накупили хладилни камиони, които са наели огромни хладилни бази, които са наели училищните столови, лавки и павилиони. Защото всичко това представлява една доста сложна система, свързана с наличието или наемането на база за извършването на тази дейност. А не както им се виждаше на някои големи акули от бранша – че въпросът е само да се „налапаш” с училищата и парите ще тръгнат веднага”, коментира Валери Симеонов.

Лидерът на НФСБ обясни, че през месеците, в които са действали скандалните поправки в наредбата, са нанесени сериозни щети.

Програмата действала с европейски и наши средства, а усвояването й спаднало драстично – от 94,3% на около 60%.

С промените преди няколко месеца се дало „предимство на няколко известни производители от рода на - има един доста обигран, не знам производител ли е, политик ли е или е обикновен комбинатор – казва се Зоров (ето имена ви давам) и още няколко такива…”

Валери Симеонов има предвид Димитър Зоров, собственик на марката „Пършевица”.

Той парадирал „с връзките си на най-високо равнище”. Поправките в негова полза обаче довели до спада в усвояването на програмата.

Бойко Борисов и Димитър Зоров

Стигнало се до мухлясали сирена и кашкавали във Варна, Бургас и София, което преди го нямало.

„Т.е. тарикатите, които се налапаха с огромен брой училища, нямат капацитет да вършат тази работа по зареждането на училищата. Всички тези факти бяха безспорни и се стигна до връщането на наредбата с леки корекции, което трябва да стане днеска. Ето това са част от задкулисните битки на Валери Симеонов. Пък дали аз съм го направил или го е направил някой друг – това не е толкова важно. Естествено, че аз нищо не мога да направя сам и че това е станало с усилията на целия кабинет и някои други специалисти от Министерския съвет”, коментира още водачът на НФСБ и депутат от „Обединени патриоти”.

„Просто една тежка история и естествено, че тя не остана без последици. По-малките фирми, за съжаление, не оцеляха, но като цяло мисля, че този бранш е спасен – така, както стана с ракиджиите”, заключи Валери Симеонов.

 

 

 

 

 

 


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
3
Коментара
Флагман.БГ Мълния уби млад мъж край Кресна Мълния уби млад мъж край Кресна 04/06/2026, Четвъртък 17:00 1
Михаил ДИМИТРОВ Почина уважаван професор Почина уважаван професор 04/06/2026, Четвъртък 15:11 0
Флагман.БГ Сформираха постоянните комисии в Парламента Сформираха постоянните комисии в Парламента 04/06/2026, Четвъртък 14:58 0
Светлозария КИДЕРОВА МОН разреши на ВУЗ-ове да намалят бакалавъра на 3 г., ако искат МОН разреши на ВУЗ-ове да намалят бакалавъра на 3 г., ако искат 04/06/2026, Четвъртък 13:40 1
3
Коментара по темата
3.
Сунгурларе няма дърва
13.02.2019 20:41:52
0
3
Да дойде в Сунгурларе Симеонов и да оправи проблема с дървата. Общината завлече жителите си. Платихме през 2018г. дърва още няма.
2.
Българин
13.02.2019 20:34:25
1
7
Правителството е фирма Далавера ООД
1.
СКАТ
13.02.2019 19:36:20
1
9
Тялото на скатовете е широко сплеснато гръбокоремно, приспособило се е за придънен начин на живот. Хрилните отвори се намират на долната страна на главата. Гръбната им перка се сраства със страните на тялото.
Всичко си е описано ясно, подмолен, гръбокоремен, когато ти се деформират частите, хората дишат с бели дробове, те хрилни,
Представители на скатовете, които се срещат в Черно море, са морска лисица и морска котка.
Интересно дали има морски патреот или са само лисици и разюздани котки!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Това лято в Царево ще се случи нещо нестандартно! (ВИДЕО) Това лято в Царево ще се случи нещо нестандартно! (ВИДЕО) Малки панелни концерти тръгват на лятно турне в общината Обновяват зоната около фонтан "Гъбката" на бул. "Демокрация" Обновяват зоната около фонтан "Гъбката" на бул. "Демокрация" Основната цел е създаването на достъпна, естетична и екологично устойчива градска среда, която да предлага повече възможности за отдих, социални контакти и досег с природата Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч Община Несебър подкрепя престижния международен турнир Beach Pro Tour, който привлича 170 състезатели и предлага безплатен вход за публиката Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа Зловещото разкритие е направено след сигнал на съседи за силна миризма, идваща от жилището Оставиха Никола Бургазлиев в ареста, за да не стане като прокурорския син Оставиха Никола Бургазлиев в ареста, за да не стане като прокурорския син Бащата му - служителят на РУ Несебър Георги Бургазлиев се държа безобразно днес, сигнализират вътрешния министър за поведението му  Вписаха Весела Лечева в Търговския регистър като председател на БОК Вписаха Весела Лечева в Търговския регистър като председател на БОК Председателят на БОК набеляза и първите стъпки пред новото ръководство Сформираха постоянните комисии в Парламента Сформираха постоянните комисии в Парламента Навсякъде доминират депутатите от "Прогресивна България" Учени разкриха: Жените с този ръст са най-щастливи в любовта Учени разкриха: Жените с този ръст са най-щастливи в любовта Височината може точно да предскаже колко хармоничен и успешен ще бъде личният живот на човек Актрисата Милица Гладнишка на 50 г. и все още не иска сватба Актрисата Милица Гладнишка на 50 г. и все още не иска сватба Вижте още любопитни подробности за актрисата, която вчера отпразнува своя 50-годишен юбилей МОН разреши на ВУЗ-ове да намалят бакалавъра на 3 г., ако искат МОН разреши на ВУЗ-ове да намалят бакалавъра на 3 г., ако искат Системата на висшето образование е една от най-реформираните и това се оценява, както с вътрешни, така и с външни инструменти, посочи министър проф. Георги Вълчев
Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“ Най-малко 21 души загинаха при пожар в хотел Най-малко 21 души загинаха при пожар в хотел Спасители изведоха десетки от пламъците в квартал „Малвия Нагар“, сред жертвите има и чужденци Коя партия колко ще загуби след орязването на субсидиите Коя партия колко ще загуби след орязването на субсидиите Най-драстичен е пропорционалният колапс при Възраждане, които след тегленето на чертата губят две трети от парите си и от 1,33 милиона слизат на едва 413 хиляди евро Черен сценарий за ЕС: Задава се тежка вълна от безработица, Брюксел вдигна червен флаг за България Черен сценарий за ЕС: Задава се тежка вълна от безработица, Брюксел вдигна червен флаг за България Зеленият преход и скъпата енергия подпалиха индустрията, Китай ни премазва при колите Ужас в Киев след последната атака, Украйна отговори с удар по голям завод (ВИДЕО 18+) Ужас в Киев след последната атака, Украйна отговори с удар по голям завод (ВИДЕО 18+) Комплексът "Прогрес" в Мачуринск горя
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори