×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пожар избухна в храма "Св. Василий Блажени" в Москва
  • Черноморец 1919 се завръща в Бургас, посреща Берое в събота от 18 часа, входът е свободен
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Безработните дължат месечно по 22,40 лв. за здравни вноски


13 Февруари 2019, Сряда, 10:02 ч.
Автор: Флагман.бг

От 1 януари 2019 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата и др.) и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно по 22,40 лева. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. от 1 януари 2019г. е определен нов размер на минималния месечен осигурителен доход - 560 лв. и на максималния месечен осигурителен доход - 3000 лв. Според Закона за здравното осигуряване, неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. Тоест за тях здравноосигурителната вноска се изчислява в размер на 8% върху не по-малко от 280 лв. и не повече от 3000 лв. месечно. 

От НАП напомнят, че срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за месец януари 2019 г. трябва да се внесе най-късно до 25 февруари 2019 г.
От НАП напомнят също, че всички, за които възниква задължение сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец 7. Тя се подава в офиса на агенцията по постоянен адрес, в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски. Тоест, ако от 1 януари 2019 г. трябва сами да внасяте здравноосигурителни вноски, то следва да подадете декларация Образец 7 до 25 февруари. Санкцията за неподаване на тази декларация е от 500 до 1000 лева. 

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца,  предхождащ месеца, в който лицето потърси медицинска помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса. Здравноосигурителнитеправанагражданите, коитоса с прекъснатиздравноосигурителниправасевъзстановяват, при условие, че заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.

Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП на www.nap.bg. Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и по телефона на 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава данни и за всички месеци и години, за които не са платени задължителните здравноосигурителни вноски. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.
 


В категории: Животът


4
Коментара
4
Коментара по темата
4.
Да, ама не!
14.02.2019 12:33:16
0
0
Дължа, ако ползвам, а аз не ползвам, не желая и не планирам до ползвам услугите на държавното здравеопазване. Хубаво ще е да си прочетете конституцията, после може и да търсите други похвати за да ни задържите да плащаме нещо, което не ползваме.
3.
М.
13.02.2019 19:12:18
0
2
Това отнася ли се,за циганите???или ги лекувате,за наша сметка и ги ображдате,да гласуват,за вас.Ваща мама докога???
2.
Стефани
13.02.2019 12:05:01
2
2
Пак вие грешна информацията-месечната здравноосигурителна вноска от 01.01 2019 г. е в размер на 20.40 лв.,а НЕ 22.40 лв.Проверявайте ги тия неща предварително,защото сте смешни!
1.
Raccoon
13.02.2019 10:56:16
1
3
ai razkaraite sa e :D !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Омбудсманът ще сезира Конституционния съд за МРЗ и трудовия стаж Омбудсманът ще сезира Конституционния съд за МРЗ и трудовия стаж Велислава Делчева атакува промените, при които година работа на 4 часа ще носи около шест месеца стаж Още един екип на Спешна помощ започва работа в Несебър от днес Още един екип на Спешна помощ започва работа в Несебър от днес Допълнителните медици ще подсилят реакцията при инциденти в най-натоварения месец на туристическия сезон Диона се показа на системи от болница, какво се случва в нея Диона се показа на системи от болница, какво се случва в нея Певицата не разкри какво е наложило медицинската помощ, но увери последователите си, че няма повод за паника 40% от българите без пари за почивка, а мрежата пита: 60% богати ли са? 40% от българите без пари за почивка, а мрежата пита: 60% богати ли са? Опашките към Гърция и скъпите жилища разпалиха спор дали статистиката показва бедност, неравенство или националния навик да се оплакваме Дунав се отдръпва от бреговете: Пясъчни пустини изникнаха от България до Унгария Дунав се отдръпва от бреговете: Пясъчни пустини изникнаха от България до Унгария Рекордното маловодие блокира кораби, спря ядрен реактор и изправи Румъния пред извънредна енергийна ситуация „Ужасът Петрохан“ скоро ще събере отново всички пред екраните „Ужасът Петрохан“ скоро ще събере отново всички пред екраните Случаят „Петрохан“ притежава всички драматургични елементи, които киното търси. Неразкрити въпроси. Мистицизъм. Намесени са деца. Сектантство. Планина, която сама по себе си е обвита в легенди. Смърт. Разследване. Психологическо напрежение Комар или кърлеж: Лекар обясни как да реагираме и кои опасни грешки да избегнем Комар или кърлеж: Лекар обясни как да реагираме и кои опасни грешки да избегнем Паразитът трябва да бъде отстранен веднага, без олио, спирт и въртене, а антибиотик се приема само след лекарска преценка От днес хиляди българи плащат повече за осигуровки, служителите на МВР също От днес хиляди българи плащат повече за осигуровки, служителите на МВР също Минималните прагове скачат с до 70%, държавните служители започват да внасят личен дял, а здравната вноска за безработни става 24,81 евро Двама с качулки дебнели Владо Загатото, белина ли е трябвало да заличи следите? Двама с качулки дебнели Владо Загатото, белина ли е трябвало да заличи следите? Камера заснела подозрителни силуети край дома в Банкя, а разследващите проверяват дали бизнесменът е бил нападнат и убит преди пожара Българин разби световен рекорд в бейзбола, чака печата на Гинес Българин разби световен рекорд в бейзбола, чака печата на Гинес Стефан Бешков удари 30 топки за минута, за да привлече подкрепа за националните отбори и детския спорт
Инфантино се огъна: ФИФА спира сделката за част от Световното Инфантино се огъна: ФИФА спира сделката за част от Световното Заплахата за бойкот от Европа и бунтът във футболната централа принудиха президента да оттегли проекта за 20 млрд. долара Латвия затвори единствения си действащ граничен пункт с Беларус Латвия затвори единствения си действащ граничен пункт с Беларус Рига обяви технически проблем на Патерниеки и призова пътуващите да търсят алтернативни маршрути Испания овладя кризата: 48 300 мигранти се върнаха, нито един не стигна до континента Испания овладя кризата: 48 300 мигранти се върнаха, нито един не стигна до континента Мадрид увери Европейската комисия, че движението от Сеута към останалата част на ЕС е напълно блокирано САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона САЩ и Израел обсъждат сухопътна блокада на Иран - планът може да подпали региона Вашингтон и Тел Авив проучват натиск върху седемте съседи на Ислямската република, но пълното затваряне на границите изглежда почти неизпълнимо Тръмп показа Сеута и предупреди: Така ще изглежда САЩ, ако демократите се върнат на власт Тръмп показа Сеута и предупреди: Така ще изглежда САЩ, ако демократите се върнат на власт Американският президент превърна миграционната криза в Испания в предупреждение към избирателите преди следващата битка за Белия дом Рекордните 56,5 млрд. евро в банките: Имотите губят ролята си на сигурно убежище Рекордните 56,5 млрд. евро в банките: Имотите губят ролята си на сигурно убежище Спестяванията растат с 18,6%, но зад рекорда стоят ипотечният бум, парите, върнати в банковата система около приемането на еврото, и силното неравенство в доходите Това е човекът, който може да победи Ердоган? Това е човекът, който може да победи Ердоган? Йозгюр Йозел напусна партията на Ататюрк с 90 депутати и оглави най-голямата опозиционна сила в парламента Огнен ад в Гърция: Трактори спасяват Микена, стотици бягат по море Огнен ад в Гърция: Трактори спасяват Микена, стотици бягат по море 254 жители и туристи са изведени с лодки от обградено крайбрежно селище, а древният археологически комплекс беше евакуиран превантивно Симона Пейчева: Оказвам съдействие на разследването, няма да превръщам смъртта на Владимир Янков в публичен дебат Симона Пейчева: Оказвам съдействие на разследването, няма да превръщам смъртта на Владимир Янков в публичен дебат Според разследването Пейчева е била последният човек, който се е срещнал с бизнесмена Янков   Продължава пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика Продължава пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика От 3 август до края на месец август ще се третират всички зони в града 
Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт МВР работи повече от всякога. Усилията са огромни, но резултат няма Виц на деня Виц на деня - Какво е общото между книгата и жената?
- Гледат се първо отзад. Ако не ти хареса, изобщо няма смисъл да гледаш отпред.
Виц на деня Виц на деня - Дядо, вярно ли е, че на лошото трябва да се отговаря с добро?
- Да, вярно е.
- Тогава дай пари за сладолед, че ти счупих очилата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Господи, жена ми е толкова глупава, ама тооолкова глупава! Благодаря ти, Господи!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори