×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Иран отрече да е затворил Ормузкия проток
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Тишев се притеснява за държавното БДЖ – България се отваря за европейските железници


Тишев се притеснява за държавното БДЖ – България се отваря за европейските железници
Летифов от ДПС, както и Иван Вълков и Станислав Иванов от ГЕРБ (отляво надясно) опонираха на бургаския соцдепутат (горе)
07 Февруари 2019, Четвъртък, 18:25 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Причината е либерализация, свързана с транспониране на норми от ЕС

Либерализация на ЖП превозите у нас може да наруши националния интерес и интересите на „Българските държавни железници” (БДЖ). За това алармира бургаският депутат от „БСП за България” Николай Тишев.

Това стана на пленарен дебат в четвъртък по повод промени в Закона за железопътния транспорт, предложени от Министерския съвет.  

Депутати от ГЕРБ и ДПС обаче отговориха, че опасност за националните интереси няма.

„Формално погледнато, с този законопроект ние транспонираме три евродирективи и два регламента в нашето законодателство”, каза Николай Тишев. "На пръв поглед поредните директиви, които трябва да приложим в България. Голямото предизвикателство обаче в случая е, че с тези промени ние либерализираме вътрешния железопътен пътнически пазар в България за външни, в случая европейски ЖП превозвачи. Т.е. ние даваме пълна свобода за ЖП каботажа в България.

И тука въпросът е – по какъв начин отстояваме нашия национален интерес, по какъв начин защитаваме нашия национален превозвач „БДЖ пътнически превози”.”

Опасенията на Тишев са, че чуждите превозвачи ще дойдат у нас с нови влакове, докато БДЖ се отказало от нови мотриси и предпочитало да купува амортизирани, т.е. употребявани средства.

Затова и било ясно кой ще предложи по-добри условия при съревнование (при обществена поръчка – б.а.).

Според Тишев външните фирми ще предпочетат най-доходоносните отсечки, докато за БДЖ щели да останат губещите.

Управляващите уверили, че държавният превозвач е защитен до 2024 г., тъй като е спечелил поръчка и е сключил договор.

Времето дотогава обаче е малко, смята Тишев, и въпросът е какво ще се случи след това. Според него държавата дори и да има възможност да защити БДЖ, няма гаранция, че ще го направи. Имало примери в това отношение. Освен това външни фирми можело да съдят страната при определени условия.

 „Европа иска от нас да приемем либерализацията на ЖП пътния транспорт в България. Едновременно с това обаче иска да приемем пакета „Мобилност 1”, т.е. плана „Макрон”, който ограничава нашите международни автомобили и автомобилни превозвачи на тяхна територия”, коментира Николай Тишев.

„Ами ние ако трябва да приложим плана „Макрон” за ЖП превозите, след всеки три седмици опериране на чужди влакове ние трябва да ги караме да се прибират за почивка една седмица в Германия или във Франция. Или трябва за машинистите, които са чужди граждани, било то и от Европейския съюз, да приложим същите правила, които на нас ни поставят за българските международни шофьори. Или въобще, ако трябва да прилагаме, така да се каже, плана „Макрон” за България за ЖП превозите, ние въобще свободния каботаж не трябва да го позволим на наша територия”, каза още бургаският депутат.

Според него с този законопроект българският национален интерес не е защитен. БСП от своя страна имали готовност да предложат промени на второ четене, с които това да се случи.

Председателят на транспортната комисия Халил Летифов от ДПС не се съгласи с Тишев. Той обясни, че партията му  ще подкрепи законопроекта.

Според Летифов, ако сме имали претенции към еврорегламентите, е трябвало да ги изложим преди, когато те са били обсъждани. Сега те вече били закон и следвало да се приложат.

Освен това имало разлика между националния интерес и този на БДЖ.

В момента също не било забранено международни влакове да превозват, когато минават през България. Те обаче не получавали субсидия, за разлика от БДЖ.

Летифов не вярва, че държавата ще позволи външни превозвачи да действат само по печелившите линии. Законът позволявал националният интерес да бъде защитен.

Разликата с пакета „Макрон” пък била, че нашите превозвачи са превзели Европа на база на принципите на конкуренцията.

Важно за българските граждани е дали ще се подобри услугата, смята още Халил Летифов.  Той подчерта, че БДЖ има сериозни проблеми, които трябва да се решават.

Станислав Иванов от ГЕРБ също подкрепи колегата си от ДПС, както и самия законопроект.  

Изказване направи и друг бургаски депутат - Иван Вълков от ГЕРБ.

Според него в случая става въпрос за отваряне на пазара на вътрешните услуги, но националният интерес можело да бъде защитен. Вълков обясни, че и към момента нашият пазар е либерализиран и то още от 2009 г. Сега просто либерализацията се разширявала.

Той също припомни, че БДЖ е спечелила обществена поръчка през 2009 г. за 15 години.

„Т.е. до 2024 г. нашият пазар е напълно защитен”, отсече Вълков.  

След това можело да се обяви нова поръчка. Условията на европейското законодателство обаче позволявало държавата да извърши и директно възлагане. Причината е, че нашата мрежа била с 20 милиона влаккилометра, т.е. под границата от 23 милиона.

„Държавата напълно може да защити както пазара, така и националния превозвач. Така че аз смятам, че всичко друго е спекулации”, заключи Иван Вълков.

Николай Тишев не опонира на тези аргументи. Никой друг от БСП не взе участие в дебата.

Законопроектът мина на първо четене с 93 гласа „за” срещу 32 „въздържал се”.

 

 


В категории: Политика , Бизнес


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
5
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Българите плащат по-скъп ток от средния европеец Българите плащат по-скъп ток от средния европеец 07/03/2026, Събота 13:40 0
Светлозария КИДЕРОВА Вече имаме право да знаем заплатата на колегите ни Вече имаме право да знаем заплатата на колегите ни 07/03/2026, Събота 12:20 0
Светлозария КИДЕРОВА Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите 07/03/2026, Събота 11:07 1
Светлозария КИДЕРОВА 20% от британците са за включване във войната срещу Иран 20% от британците са за включване във войната срещу Иран 07/03/2026, Събота 10:40 3
5
Коментара по темата
5.
Дернев
08.02.2019 06:44:38
2
2
Поредна проява на наглос от страна на БСП. Доста от тяхните министри на транспорта са за затвора за състоянието на ЖП транспорта у нас. А и не само техни. Отваряне към Европа, разбира се. А за БДЖ да търсят партньор от Холандия съвместно да обслужват трафика Ротердам ,- Карнобат. БГ е важен транспортен участък в евроазиатския трафик. Никакви задръжки и ограничения не трябва да има при нас.
4.
Наблюдател
07.02.2019 22:24:56
2
4
.... И защо се притеснява!? Че ще свърши “Мандрата” ли!? БДЖ отдавна се е превърнало в една вонлива дупка, поглъщаща милиони левове и станала партийна хранилка на властимащите! Колкото по бързо бъде закрито, толкова по добре за хората...
3.
bgman
07.02.2019 21:48:04
2
6
Тишев, кога последно слезе от парламентарния мерцедес и пътува с влак до Бургас? Че то си е като филм на ужасите - ако не дерайлира, ще се запали или ще се откачи вагон...
Този превозвач ли да пазим???
Мерси, няма нужда....
2.
Raccoon
07.02.2019 19:00:33
1
1
https://www.youtube.com/watch?v=C-u5WLJ9Yk4 SPOKO HAHAHAHA !
1.
bate Goiko
07.02.2019 18:45:31
4
5
pritesnyava se , che nyama da se poluchat negovite planove , a chujdite ! Kesteniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Българите плащат по-скъп ток от средния европеец Българите плащат по-скъп ток от средния европеец Във Великобритания сметките за ток и газ намаляват с около 7% от април Поколението Gen Z иска бързо забогатяване и често сменя професията Поколението Gen Z иска бързо забогатяване и често сменя професията Дигиталното поколение трудно изгражда лични отношения, казва експертът Любомир Гетов Бургас сведе глава пред загиналите в служба полицаи Йордан Илиев и Атанас Градев, положиха венци и цветя пред паметника на "Трапезица" Бургас сведе глава пред загиналите в служба полицаи Йордан Илиев и Атанас Градев, положиха венци и цветя пред паметника на "Трапезица" Днес отбелязваме Международния ден в памет на служителите на реда, загинали при изпълнение на служебния си дълг Назначиха охрана на прокурор Теодора Георгиева след сигнал за заплахи Назначиха охрана на прокурор Теодора Георгиева след сигнал за заплахи МВР разпореди защита след информация за натиск и заплахи срещу магистрата Бойко Борисов намекна, че Димитър Николов ще е водач на листата на ГЕРБ Бойко Борисов намекна, че Димитър Николов ще е водач на листата на ГЕРБ Много вероятно е Мирослав Боршош да получи избираемо място в бургаската листа заради заслугите му към туристическия бранш като министър Вече имаме право да знаем заплатата на колегите ни Вече имаме право да знаем заплатата на колегите ни От 7 юни работодателите ще бъдат задължени да осигурят прозрачност на възнагражденията Задържаха 17-годишен за нарязаните гуми на 14 автомобила във Варна Задържаха 17-годишен за нарязаните гуми на 14 автомобила във Варна Непълнолетният извършител е криминално проявен и вече е познат на полицията Бойко Борисов пристигна в Бургас, посети детската болница (ВИДЕО) Бойко Борисов пристигна в Бургас, посети детската болница (ВИДЕО) Помните какво беше тук само преди една година - кал, мизерия, блато. Сега имате една прекрасна детска болница - Където ГЕРБ има кмет, има и детска болница, каза лидерът на ГЕРБ Ремонтът за €1 милион на крепостта "Баба Вида" се оказа калпав Ремонтът за €1 милион на крепостта "Баба Вида" се оказа калпав Има напукани плочи, заблатяване, неработеща платформа за хора с увреждания и други дефекти Безплатните винетки на хора с намалена работоспособност у нас достигнаха 246 000 Безплатните винетки на хора с намалена работоспособност у нас достигнаха 246 000 Държавата губи над 12,2 млн. евро годишно от освобождаване от пътна такса
Путин реагира след смъртта на Хаменей и призова за спиране на войната в Иран Путин реагира след смъртта на Хаменей и призова за спиране на войната в Иран Руският президент изрази съболезнования за жертвите и настоя за дипломатическо решение Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите Emirates спря всички полети до и от Дубай до второ нареждане 20% от британците са за включване във войната срещу Иран 20% от британците са за включване във войната срещу Иран Премиерът Киър Стармър обсъди военната и разузнавателната координация с престолонаследника Мохамед бин Салман САЩ одобриха продажба на 12 000 бомби на Израел САЩ одобриха продажба на 12 000 бомби на Израел Оръжието ще бъде включено във войната За първи път САЩ застанаха на страната на Русия по отношение на атаките срещу украинската енергетика За първи път САЩ застанаха на страната на Русия по отношение на атаките срещу украинската енергетика Документът на Международната агенция за атомна енергия предупреждава за риск за ядрената безопасност Банков колапс след ударите на Иран по сървърите в Бахрейн Банков колапс след ударите на Иран по сървърите в Бахрейн Американските медии твърдят, че Китай тихомълком помага на ислямската република, търси се виновен за превръщането на блицкрига във военна операция Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Бургаският народен представител бе на работно посещение в Албания Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Певицата говори открито за здравето си и пътя към правилното лечение Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници САЩ и Обединените арабски емирства са действали като посредници Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според публикации в западни издания Кремъл е предоставил данни за американски военни активи в Близкия изток
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори