Екатерина Захариева: Позицията ни за Венецуела е в подкрепа на народа там
06 Февруари 2019, Сряда, 18:09 ч.
България няма геостратегически интерес във Венецуела, бяхме призовани от 5 страни членки на ЕС да подкрепим декларацията за демократизация на страната. Това коментира в студиото на „Лице в лице” външният министър Екатерина Захариев.
Тя бе категорична, че позицията е в подкрепа на венецуелския народ и призива за успокояване на напрежението.
Между правителството и президента има разминаване в позицията за Венецуела, а Захариева коментира различието, като отбеляза, че Румен Радев е решил да обяви своята позиция през социалните мрежи ден преди заседанието на Съвета по сигурността.
Ние сме търсили диалог с него, но той, чрез своите съветници на заседанието на съвета, не пожела да изслуша аргументите в подкрепа на декларацията. Ние бяхме 20-ата държава, подкрепила я, така че не сме бързали, а сме обмислили данните.
Външният ни министър бе категорична, че президентските избори отпреди година във Венецуела не са демократични, че са липсвали наблюдатели. Тя изтъкна и че избирателната активност е била ниска.
Според нея е важно да се подкрепи желанието за демократизация на страната, да се допусне и хуманитарна помощ, както и провеждането на демократични избори за президент. Тя коментира, че трябва да се намали напрежението, за да не се стигне до военни действия, а това може да стане само с провеждане на избори, по думите й.
Захариева извади и стряскаща статистика на съседни на Венецуела страни, според която от 2014 г. досега има 4 милиона бежанци, някои и по политически причини.
„Никой не може да каже кой да управлява една държава, но не може и да го каже президент, който е избран нелегитимно. Венецуелският народ иска избори, там цари жестока нестабилност. Позицията на правителството ни е подкрепа към венецуелския народ”, коментира външният ни министър.
Тя засегна и темата с посланиците ни, като заяви, че са предложени на президента 15 имена и поясни, че в Норвегия още нямаме дипломат и не е ясна съдбата на децата ни там.
Захариева коментира и брекзит. Според нея все повече се върви към „развод” без сделка. Тя бе категорична, че както и да се раздели Великобритания с ЕС, всичко ще се промени за българите. Няма вече да има свободно движение, дори и процедурите да са облекчени, каза още Екатерина Захариева.
Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села
Някоя си Дора Христова е на път да прецака с десетки хиляди голям хотел в Слънчев бряг
Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер
Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok
86,5 кг марихуана откриха в автобуса на футболни Сао Пауло
Окръжният прокурор на Бургас загрижен за пилота на падналия делтапланер, лекарите не дават надежда
Ужас в детска градина: Мъж уби жена си и 7-годишната им дъщеря, после се самоуби
Европа под сянката на Луната: Милиони гледаха слънчевото затъмнение
Ивайло Диманов на морско турне с виртуален билет към Несебър, Касандра, Созопол и Венеция
Рязка промяна на времето: Очакват се дъждове, бури и градушки
13-ти е чудесен ден дори за фаталистите! Две зодии ще се радват на голям късмет
Тревожни данни за Бургас: 27 деца пострадаха с тротинетки за година
