×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли
  • Военни конвои на НАТО се движат по пътищата на страната
  • Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
  • Германия отчете температурен рекорд за всички времена с 41,3 градуса по Целзий
  • Екстремно горещо време днес, температурите скачат до 36 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ГЕРБ-Бургас: Търсеше се не ефектът от референдума, а политическите дивиденти за вносителите


ГЕРБ-Бургас: Търсеше се не ефектът от референдума, а политическите дивиденти за вносителите
Димитър Людиев, председател на групата съветници на ГЕРБ, смята, че негови колеги от опозицията искат да си правят личен пиар с парите на данъкоплатците
27 Ноември 2018, Вторник, 06:22 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: авторът

Щяхме да похарчим 420 хил.лева от парите на данъкоплатците, за да може един колега да раздава листовки и си прави пиар, категорични са съветниците от мнозинството

Популизъм и правене на ранна предизборна кампания с парите на данъкоплатците. По този начин групата на ГЕРБ в ОбС Бургас определи искането на групата-съветници за провеждането на референдум за чистотата на въздуха. Според ГЕРБ въпросите са безкрайно витиевати, риторични, допитването скъпо и неясно дали ще се покрие необходимия минимум от 50 % активност, за да се признае резултатът за валиден.

Много по-ефикасно било да се предприемат реални мерки, в този дух била докладната за сключване на договор между Община Бургас и независима международна лаборатория за извършването на непрекъснат мониторинг на замърсителите на атмосферния въздух, изтъкнаха съветниците от мнозинството.

Не е лошо да си спомним, че демокрацията в България започна с екологията преди 30 години. Този въпрос все още има същата актуалност. Повдигането на дебата ще продължава. Ние сме в момента в положение, в което може да ускорим този процес.  Всички експерти-специалисти ясно знаят кои са основните замърсители, не са само производствата, а оловото, битовото замърсяване и фините прахови частици. Сигурен съм, че международното изследване ще посочи замърсителите”, изтъкна Диян Димов, общински съветник от ГЕРБ.


Диян Димов е категоричен, че не се търси ефект от референдума, а се черпят политически дивиденти

Той определи колегата си Живко Табаков за „мултифункционален, с предложения в много сектори”, но припомни, че през 2015 година Табаков предложил централните улици да станат пешеходни, а миналата година искаше да се допускат постоянно паркиране на автомобили в най-зелената зона на Бургас – в Морската градина.  „Търси се не ефектът от самото действие, а политически дивиденти”, категоричен бе Диян Димов, общински съветник от ГЕРБ.

По думите му големите замърсители били корабните дейности, трябвало да се използва опитът на балтийските пристанища, да се стимулира използването на екоавтомобили и други подобни мерки, а не да се харчат 420 хил.лева за референдум с неясен резултат и риторични въпроси.

Радвам се, че на 4-ата година разбрахме, че най-важната тема е околната среда”, каза от своя страна друг съветник от ГЕРБ Калояна Живкова, която е вносител и съвносител на много докладни по тази тема през последните три години.

Калояна Живкова, общински съветник от ГЕРБ

Само през последните 6 месеца се гласува извънреден график на мобилната станция, взе се решение за закупуването на нова станция, която ще бъде монтирана в ж.к.Славейков, вече са закупени газ анализатори и дадени за използване на КАТ, прие се и докладната за разделно събиране на автомобилни гуми, които дълги години бяха използвани от малцинствата за отопление.

Г-н Табаков, нали знаете, че въздухът, който дишате вие, го дишаме и ние. Ние също живеем в този град, тук са нашите деца. По време на комисиите подкрепих докладната за референдума, ако днес нямаше предложения с конкретни решения, също щях да я подкрепя. Но след като колегите ги внесоха друго решение и видях вашето поведение, установих,  че не ви интересува крайната цел, а средството – да раздавате листовки, да правите кампания и личен пиар. Мерси, не и с парите на бургазлии”, каза Калояна Живкова от трибуната на ОбС.

Според председателят на групата съветници на ГЕРБ Димитър Людиев при референдумите много трябва да се внимава с популизма, защото лесно се залита в крайности и подвеждат избирателите.

Г-н Табаков, достойно ли е да ви изберем като председател на комисията по туризъм, а вие да излизате и да атакувате партията, която ви е подкрепила. Защо не дадете отчет като председател на комисията по туризъм. Посочете какво сте направили за туризма и екологията в Бургас, защото те вървят ръка за ръка”, призова Димитър Людиев.

Според Веселин Пренеров се правело внушението, че през последните 11 години не са предприети никакви решения по темата. Той припомни, че генезисът на проблема тръгва още от 50-те години на миналия век поради масовата индустриализация. Тогава малко или много държавата не беше изострила екологичното си внимание по болните проблеми. Още преди няколко години администрацията предприе няколко радикални промени, промяната на автопарка на БургасБус, което е намалило десетки пъти замърсяването в града.

За да постигнем чистота на въздуха в Бургас не е необходимо да се прави референдум. За да счупиш орехи може да използваш и микроскоп, но не е това начинът. Така е и с референдума. Въпросите са абсолютни излишни. Инструментариумът е съвсем различен от това допитване, което ще струва и много пари. Трябват конкретни мерки. Не да си правим личен пиар за сметка на бюджета на общината”, призова Тошко Иванов от СДС.


Може да счупиш орех с микроскоп, но не го правиш, използва интересна метафора Тошко Иванов

Георги Манев от СЕК пък бе категоричен, че дори ако бяха подкрепили докладната за допитването, то трудно щеше да бъде признато за валидно. „Законодателят е направил така, че пряката демокрация в България да не се случва. 50 % избирателна активност е недостижима цифра. Припомням ви, че за референдума срещу петролопровода Бургас-Александруполис вдигнахме целия град, но стигнахме само до 46 %.”, каза от своя страна Георги Манев.

От администрацията на кмета Димитър Николов припомниха, че от няколко години отправят искания към МОСВ за промяната на комплексното разрешително на Кроношпан  и въвеждането на условия за собствени и непрекъснати измервания на площадката. Настоява се и министерството да съглусаву нова щадяща технология за обработване на старите екологични щети на „Лукойл Нефтохим Бургас” – окислителните езера.

В категории: Политика


27
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Супер звезда идва на Макс файт в Бургас Супер звезда идва на Макс файт в Бургас 27/06/2026, Събота 19:32 0
27
Коментара по темата
27.
старата песен на нов глас
28.11.2018 15:10:29
0
1
Замазват ни о4ите пак с празни обещания само и само да преско4ат референдума , и да продължат да си лапат от ония два завода дет ни разгонват здравето
26.
referendum vednaga
28.11.2018 15:08:46
0
1
Iskame referendum vednaga .
Pisna ni da ni trovqt a vie da bezdeistvate .Referendum vednaga.
25.
РИОСВ
28.11.2018 15:04:23
0
2
РИОСВ не знаят как да калибрират мобилната си лаборатория .всяка ве4ер минавам покраи лабораторията ,на вън вони ужасно на мазут и тая лаборатория показва 4е вси4ко е в рамките на нормалното.
Или не знаят какво да мерят или не знаят как да я използват или са подкупени или вси4ко заедно
24.
Izmyknaha se pak dvata zavoda
28.11.2018 15:02:02
0
0
Ei strashna rabota .Izmyknaha se pak dvata zavoda ,otyrvaha referenduma i sega shte prodyljat da si ni trovqt ,da ni obivat bavno no sigurno .
Dolni politici pak sa se naqli vsi4kite s obgazenite pari na Lukoil I Kronoshpan .
Zamarsqvanet bilo ot korabi.Absolutni gluposti ,vsi4ki znaem ot kyde idva zamyrsqvaneto.Samo 4e ni trqbva nqko koito znae kakvo meri da go kaje toest laboratoriq mejdunarodna s opit I tehnika.
23.
Бени Хил
28.11.2018 00:00:14
0
1
А сега някой да каже, че не са ТЪПАНАРИ протестиращите! Квичат, че им бил скъп бензина и не могат да дрифтят и да пилят гуми, а за канцерогените, бълвани от Кроношпан и Лукойл ни дума, ни стон. После събират ДМС за безнадеждно болни. Прост народ. МНОГО прост народ!
22.
До 20
27.11.2018 20:07:37
1
2
Ще отидат за коледни добавки на общинските лешпери
21.
Рамбо
27.11.2018 18:06:53
1
4
Ейййй герберасти мръсни не се наядахте, само Се чудите откъде да крадете и смучете, копелдаци мръсни
20.
Ангел
27.11.2018 17:18:26
3
1
Много сте зле, защитниците на референдумджията! Хората ви казват, че парите за референдум ще отидат за конкретни мерки срещу замърсяването на въздуха, а пък Референдумджията ви казвай ай дайте едни пари да си почна кампанията за кмет на ваш гръб.и да Табаков да измисли като начало всичките пластмасови боклуци от плажовете, поне малко да не цопват в морето, мистър гранде туризъм напрегни си сивото вещество,
19.
до 12
27.11.2018 17:04:25
0
2
Би ли споделил за колко е взел терена тогава?
18.
пенсионер
27.11.2018 16:24:26
3
0
Да се закрияят всички фурни и пекарни които са наз и мазуут и други не екологични горива и се премине на ел.енергия по подобие на на тези пекарни на Людиев .
17.
бургазлия
27.11.2018 16:20:33
1
1
Тошко най върлия СДС-ар ЗНАЕ ОТ ЛИЧЕН ОПИК КОЛКО БЕЗСЪННИ НОЩИ ИМА ПО ВРЕМЕ НА РЕВЕРЕНА Бургас Алексадропулус и накрая без успех .
16.
Хх
27.11.2018 16:00:17
2
1
Който не иска референдум не е трол мръсен и не е олигофрен.
15.
ДО 14
27.11.2018 14:52:31
1
4
АБЕ ТРОЛ МРЪСЕН - КОЙТО НЕ ИСКА РЕФЕРЕНДУМ ИСКА ДА ДИША ОТРОВЕН ВЪЗДУХ , ТАКА ЛИ? ОЛИГОФРЕН
14.
Антон
27.11.2018 14:47:09
4
4
Никой ли не го е грижа за хилядите деца, които дишат всеки божи ден този отвратителен въздух? На никой ли не му е жал за всички онези които ще се разболеят с дихателни проблеми и ще го носят цял живот? Колко трябва да прибереш и да забогатееш, че да си затвориш очите. Не е за референдум работата. Директно държавна и общинска намеса срещу замърсителите трябва. Твърд закон и рестрикции, а не разни бръщолевици. Не може да тровиш цели поколения хей така..
13.
Рушвет не давам ООД
27.11.2018 14:35:43
3
4
до 12- Абе людиева мастийо, аз давах повече ,но не съм бил подходящ...
12.
до плювалниците
27.11.2018 14:28:00
3
4
Ей Плювалници, Людиев си купи терена на двойно по-висока цена от реалната, само щото е от герб и пак плюете
11.
Райна Желева
27.11.2018 14:13:36
0
5
Даже много любезни са били в изказванията си!
10.
ГЕРБ-джийски убийци
27.11.2018 13:52:27
2
4
Унищожихте Бургас
9.
Ss
27.11.2018 13:23:17
3
4
Димитър Людиев заради кооперацийката която строиш тънем в кал и мръсотия три блока и едно училище.
8.
Буахахаха
27.11.2018 12:48:25
0
4
Някой се насра от страх
7.
Манафа
27.11.2018 12:38:29
3
11
На бас че №6 е педарас, а ако не е , ще го направя
6.
!
27.11.2018 11:58:33
9
3
На бас че всички коментари са от едно е също IP
5.
Пипи Чорапчето
27.11.2018 11:40:39
5
8
Доооообрее!
Щом не ни искате гласа на референдум за чистотата на въздуха, ще ви го дадем на изборите догодина;))
Ама да не рИвете от резултата, а?;))
4.
Бургазлия
27.11.2018 11:35:06
4
10
Искаме референдум!!!
3.
Момата до 2
27.11.2018 11:33:15
2
12
30% и си стискаме ръцете
2.
Баничар
27.11.2018 11:31:50
2
11
И аз искам да си купя общинско местенце за баничарница, а после да спретна една кооперацийка
1.
Любопитен
27.11.2018 11:30:00
3
12
Тоя наглец би ли казал на какви цени си купува общински терени?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ще проведат търг за наемател на хотел "Мираж", има десетки кандидати Ще проведат търг за наемател на хотел "Мираж", има десетки кандидати Братя Диневи подходиха мъдро - пуснаха нисък наем и впериха всички погледи към хотела, сега ще имат възможността да проведат търг, да изберат наемател и осигурят пазарен наем за емблематичния обект Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд „За Бургас е чест и привилегия да бъде домакин на едно такова страхотно състезание", каза кметът Димитър Николов „Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето „Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето От ръководството на клуба, в лицето на председателя на Управителния съвет Пламен Николов и изпълнителния директор Михаил Атанасов, благодариха на всички фирми и компании, подали ръка на клуба в тежките моменти Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче След завръщането си от фолклорния фестивал в съседното село Юпер, кметицата получава сигнал за изпаднало в беда щъркелче Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца Според прокуратурата има опасност обвиняемият да се укрие Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца Николай Попов от движение „Сияние“ взриви мрежата с разкрития за тежък конфликт на интереси и опит за замитане на истината на пътя Мантинелите на „Тракия“ издържали само до 1500 килограма Мантинелите на „Тракия“ издържали само до 1500 килограма Собственикът на фирмата-доставчик чистосърдечно обяви, че модерните леки коли са твърде тежки за родните предпазни огради Геврекът на плажа поскъпна - от 4 лева на 3,5 евро Геврекът на плажа поскъпна - от 4 лева на 3,5 евро Чужденците са в шок от скъпотията, не са очаквали нещо подобно  Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил В черешова градина в кюстендилското село Пиперков чифлик посетителите не само могат да си наберат плодове, но и да научат как правилно се берат череши Къде отидоха милионите? Мащабният ремонт на Дюлинския проход внезапно спря на 40% Къде отидоха милионите? Мащабният ремонт на Дюлинския проход внезапно спря на 40% Живущите в селата около него алармират за празни строителни площадки по стратегическото трасе, свързващо Варна и Бургас.
Супер звезда идва на Макс файт в Бургас Супер звезда идва на Макс файт в Бургас  Бурак редовно играе срещу най-големите имена в муай-тай включително мач за титлата на RWS Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Рафтовете за охладени продукти – сирена, млечни стоки, тесто и готови храни – са брутално ометени до шушка Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Има 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Той беше един от известните турски актьори, чиито филми десетилетия наред се излъчваха по телевизията не само в Турция, но и в България Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Сблъсъкът е възникнал, след като лек автомобил „Ауди“ е блъснал отзад движещо се пред него „Пежо“, като силата на удара е била толкова голяма, че едната кола се е преобърнала по таван на пътното платно Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Докато изолираното от света момченце издъхвало от сърдечна недостатъчност в Мичиган, майка му и баща му извикали ветеринар за семейното куче, но не и лекар за собствения си син 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар Роднините на Броуди Лийч вече са го идентифицирали, а органите на реда призоваха за пълно уважение към личното им пространство в този съкрушителен момент Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Дори с играчи с по-ниско качество, отборите могат да представляват истински предизвикателства, когато се подготвят по правилния начин САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток Малко преди ударите американският президент Доналд Тръмп обвини Техеран в грубо нарушаване на мирното споразумение Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 САЩ и Великобритания вдигнаха военни самолети и кораби за Каракас, докато ООН се опитва да координира спасяването на оцелелите
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня Срещат се двама:
- Как си?
- Пил съм и по-добре...
Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Мъжът ми иска да се облека като медицинска сестра, за да му изпълня една фантазия.
- Каква?
- Че е здравно осигурен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато една жена спре да яде след 18.00, в 19.00 почва да гризе съпруга си!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори