Кристиян Кръстев: Железниците имат бъдеще, компромис с безопасността не може да има (ВИДЕО)
Нормално е министър Росен Желязков да посика оставките на ръководството на БДЖ, каза Кристиян Кръстев
09 Ноември 2018, Петък, 08:59 ч.
Трафикът и автомобилите стават все по-голям проблем, може да го решим с железопътния транспорт, каза той
Железниците има бъдеще. Това каза в сутрешния блок на БНТ бившият транспортен министър Кристиян Кръстев.
Той обаче уточни, че не става въпрос само за развитие на този вид транспорт в България, а в Европа и в световен мащаб. По думите му, трафикът и автомобилите стават все по -голям проблем и трябва да се обърне по-голямо внимание на железопътния транспорт.
Той коментира оставките на изпълнителният директор на БДЖ Владимир Владимиров, финансовият Филип Алексиев и председателят на Съвета на директорите на “Холдинг БДЖ” Велик Занчев, който е и заместник -министър на транспорта. Оставки им са поискани от транспортния министър Росен Желязков.
„Мисля, че това е логичен ход на министъра с оглед на ситуацията, която е в железниците и декларацията дори от самия изпълнителен директор, че не може да се справя със ситуацията, че подвижния състав и цялостната експлоатация в момента е на ръба на техническата изправност“, коментира Кръстев.
„В годините мисля, че доста неща се направиха, но има още много какво да се направи. Най-важно е, от гледна точка на експлоатацията, какво е състоянието в момента на подвижния състав и най-вече каква е поддръжката на подвижния състав. Не би трябвало да има компромис с безопасността и тя е на първо място“, подчерта той.
„Абсолютно подкрепям мотивите на министъра на транспорта с оглед на това, че не бива да си играем с безопасността на хората и затова е поискал, доколкото разбирам, оставките.
Първо трябва да стартира процедурата, за да стигнем до споразумение“, коментира Кръстев по повод темата за новите влакове.
„За да бъде спряна от комисията, значи има нередност в документацията, за да коментираме нередностите в документацията, тя трябва да стане публична, за да можем да я коментираме.
Много вероятно да става въпрос за умишленото намаляване скоростта на мотрисите, което може да фаворизира определени участници, като към момента да го говорим е само хипотеза“, каза още бившият министър.
В категории:
Животът
Дневен хороскоп за 20 април 2026 г.: Телецът сбъдва мечтите си, но да внимава с емоциите
Междинни резултати от Бургас: Румен Радев гони 50 %, ще има ли изненада в листата на ГЕРБ
Прогресивна България стигна до 134 депутатски места, ПП-ДБ измества ГЕРБ от второто място
Първи изборни резултати от град Бургас: ПБ - 47,4 %, ГЕРБ - 22,8 %
Откриха отрова за плъхове в бебешка храна
"Прогресивна България" печели убедително в Малко Търново
Изненадващи данни от паралелно преброяване: Радев - 44,4 %, "Възраждане" е на ръба
Reuters, Politico и DW: Проруският лидер Румен Радев печели убедително изборите в България
Антон Кутев: Ще имаме правителство с премиер Румен Радев до средата на май
Задържаха кмета на лознишкото село Гороцвет за купуване на гласове
Започна видеонаблюдението в изборните секции, гледайте на живо
ГЕРБ за победата на Радев: Да спечелиш изборите е едно, да управляваш е съвсем друго

123