×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Предлагат акад. Юлиан Ревалски да бъде удостоен с орден „Стара планина“ - първа степен
  • Върховният главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич пристига на посещение в България
  • Природният газ поскъпва с близо 6%, КЕВР взима окончателно решение за цената на тока и парното
  • Правителството внася Бюджет 2026
  • Повечето българи виждат полза от членството на нашата страна Европейския съюз, сочи проучване
  • Тръмп декларира над 1,4 милиарда долара доходи от криптопроекти
  • Военните самолети и цистерни напуснаха Летище Васил Левски, обяви премиерът Радев
  • Ирландия пое ротационното председателство на ЕС
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургас и Великобритания с общи усилия спасиха 60 жени - жертви на сексуално насилие


Бургас и Великобритания с общи усилия спасиха 60 жени - жертви на сексуално насилие
Посланикът на Обединеното кралство в България Н. Пр. Ема Хопкинс гостува в Бургас на важен форум, чиито домакини бяха кметът Димитър Николов и губернаторът Вълчо Чолаков
23 Октомври 2018, Вторник, 09:13 ч.
Автор: Емел МАХМУД, снимки: авторът

Център "Вселена" в морския град съществува от 2 години и единственият в страната


Повече от 60 души са потърсили помощ в Центъра за подкрепа на жертвите на сексуално насилие "Вселена" в Бургас от неговото създаване преди две години. Това съобщи кметът Димитър Николов на пресконференция, посветена на конференцията "Развиване на регионална стратегия за превенция, защита, наказателна отговорност и политики в борбата със сексуалното насилие".

Форумът се проведе в Експцентър „Флора“, а официални гости на събитието бяха Н. Пр. Ема Хопкинс, посланик на Обединеното кралство в България, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков, председателят на Комисията по околна среда в Народното събрание Ивелина Василева, депутатът Ася Пеева, директорът на ОД на МВР-Бургас старши комисар Калоян Калоянов, заместник областният управител проф. Севдалина Турманова, ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ доц. д-р Магдалена Миткова, изпълнителният директор на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски, Пол Дженингс - мениджър на "Маунтийн хелткеър" и съветник в центъра за грижа за жертви на сексуални посегателства в Брайтън – Великобритания, експерти, ръководители на институции в областта и др. 


Губернаторът Вълчо Чолаков, депутатът и председател на Парламентарната комисия по екология Ивелина Василева и директорът на ОД на МВР-Бургас ст. комисар Калоян Калоянов бяха сред официалните гости на форума

В него се представиха добри практики в борбата със сексуалното насилие и подпомагането на жертвите да се върнат към нормалния начин на живот.

Целта на конференцията е да представи натрупания двугодишен опит на център "Вселена", както и да информира обществеността за услугите му и да стимулира разработването на регионална стратегия за превенция на сексуалното насилие.


Вицепрезидентът Илияна Йотова пристигна в Бургас за форума

Участниците в конференцията подчертаха важната роля на център "Вселена" при работа с жертви на сексуално насилие и заявиха амбицията подобни структури да бъдат изградени и на други места в страната.

"За Бургас е чест да бъде домакин на тази конференция, посветена на борбата със сексуалното насилие. Това е проблем, който обхваща голяма група хора, за съжаление често и деца. Ние като институции трябва да се отнасяме с изключително внимание към този проблем, за да осигурим по-качествена превенция. Ще се радвам, ако други градове от страната проявят интерес да се разкрият центрове като "Вселена", защото от това има смисъл и помощта, която ние предоставяме, е необходима и навременна. Благодаря още веднъж на Нейно Превъзходителство госпожа Ема Хопкинс, защото тя беше двигателят на тази идея", подчерта Димитър Николов.

Център за подпомагане на жертви на сексуално насилие "Вселена" в Бургас е първият създаден в страната. Изграден по проект на Общинската администрацияс подкрепата на Посолството на Обединено кралство Великобритания и в партньорство с ОД на МВР - Бургас, Асоциация "Деметра", Окръжна прокуратура - Бургас, Районна прокуратура - Бургас, Областна администрация, УМБАЛ-Бургас, Община Созопол. Той се намира на в двора на УМБАЛ-Бургас – най-подходящата локация – далеч от институции, за да може в по-дискретна обстановка да се осигури защита и психологическа подкрепа на жертвите.


Управителят на Асоциация "Деметра" - Дияна Видева (вляво), проф. Севдалина Турманова - зам.областен управител и Мая Казанджиева - директор на Дирекция "Социални дейности, здравеопазване и спорт" в Община Бургас

„Като представител на държавата съм изключително доволен и щастлив, че Бургас успя да постави знамето на център „Вселена“. Ние бяхме първите, които с помощта на британското посолство, на общините Бургас и Созопол, ОД на МВР-Бургас, Асоциация Деметра успяхме да започнем решаването на един проблем, който е международен. Тази практика, която от две години център „Вселена“ прилага, показа, че това е правилното място, където да се постави началото. Смятам, че всички участници в този процес са много силно мотивирани, предлагат много професионално своите знания и умения и най-важното е, че работят целенасочено с изключителна страст да постигнат поставените от общото дело цели“, каза губернаторът на Бургас Вълчо Чолаков.


Участниците в конференцията подчертаха важната роля на център "Вселена" при работа с жертви на сексуално насилие и заявиха амбицията подобни структури да бъдат изградени и на други места в страната

Център „Вселена“ във Великобритания съществува повече от 30 години и е помогнал на хиляди жени – жертви на сексуално насилие.

"В Бургас имаме две години опит със съществуващия тук център "Вселена". Опитът от съвместната ни работа ни учи, че жертвите на сексуално насилие имат нужда от специализирани грижи. Правим усилия това, което става в Бургас, да се прилага и в други общини в България", каза Н. Пр. Ема Хопкинс.


Център "Вселена" е създаден по проект на Община Бургас, с подкрепата на Асоциация "Деметра", чийто управител е Дияна Видева (вдясно)

Един от водещите британски експерти в борбата със сексуалното насилие Пол Дженингс подчерта, че център "Вселена" работи успешно и в него жертвите получават подкрепа както за здравословното си възстановяване след преживения шок, така и съдействие при контакт с други институции.


Доц. д-р Магдалена Миткова - ректор на Университет "Проф. д-р Асен Златаров"


Освен депутатите Ивелина Василева и Ася Пеева, във форума участие взеха и представители на различни институции, сред които и Виолета Илиева - началник на Регионалното управление на образованието в Бургас



В категории: Бургас


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Огромен пожар в София Огромен пожар в София 01/07/2026, Сряда 18:34 0
Тервел ИЛИЕВ Полицай спаси 14-годишно момче от удавяне Полицай спаси 14-годишно момче от удавяне 01/07/2026, Сряда 18:10 1
1
Коментара по темата
1.
Аз
23.10.2018 18:08:32
1
5
Леле колко много хубави жени ,не мога да им се нарадвам ,коя да си избера.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Спипаха нафиркана украинка с 2,06 промила зад волана в Слънчев бряг, колата ѝ била и без Гражданска отговорност Спипаха нафиркана украинка с 2,06 промила зад волана в Слънчев бряг, колата ѝ била и без Гражданска отговорност 36-годишната чужденка е закопчана за 24 часа, след като бе заловена от патрул на Жандармерията Сагата с „отвлечения“ самолет в Сарафово приключи, но дали не е имало опасен товар на борда Сагата с „отвлечения“ самолет в Сарафово приключи, но дали не е имало опасен товар на борда Докато експертите спорят за бъг в системата, читатели на Флагман.БГ подозират, че Израел и Кипър са затворили небето си заради страшна пратка Огнен ад в София: Металните халета на „Екобулпак“ провиснаха от жегата, сухи хидранти спъват огнеборците Огнен ад в София: Металните халета на „Екобулпак“ провиснаха от жегата, сухи хидранти спъват огнеборците Стихията изпепели над 2000 кв. метра от депото за боклук, затвориха пътя за Банкя заради токсичния дим Шамар за майките: Депутатите ги отрязаха за 100 процента обезщетение при ранно връщане на работа Шамар за майките: Депутатите ги отрязаха за 100 процента обезщетение при ранно връщане на работа Въпреки демографската криза, Народното събрание посече опита за финансова инжекция към работещите млади семейства у нас Как милиони евро изтичат от хазната: Тарикати косят асфалт, създават и кухо дружество под министерска шапка Как милиони евро изтичат от хазната: Тарикати косят асфалт, създават и кухо дружество под министерска шапка Докато чакат да подпишат за 270 млн. евро, директор и тримата му заместници си разпределят 74 хиляди евро, разкри вицепремиерът Александър Пулев Александър Пулев: Предотвратихме затварянето на рафинерията, бомбата е заложена от хората на Борисов Александър Пулев: Предотвратихме затварянето на рафинерията, бомбата е заложена от хората на Борисов Вчера успяхме да я обезопасим, срещата ни с представители на „Литаско“ е решителна стъпка в подкрепа на националния интерес, каза министърът на икономиката Идва най-мощната магнитна буря от месеци, фронталният сблъсък е на 2 юли Идва най-мощната магнитна буря от месеци, фронталният сблъсък е на 2 юли Изригване от най-висок клас на Слънцето изпрати плазмен облак право по линията към Земята, геомагнитните смущения ще продължат над денонощие Първо пуснат на свобода, после в ареста: Задържат за 72 часа Иван Сивов от инцидента в Ахелой Първо пуснат на свобода, после в ареста: Задържат за 72 часа Иван Сивов от инцидента в Ахелой Грозят го до 2 години лишаване от свобода 94% от българските ученици ползват изкуствен интелект, повечето се учат сами 94% от българските ученици ползват изкуствен интелект, повечето се учат сами Мащабно изследване на образователното министерство показва, че технологиите вече са част от ежедневието на децата, докато експертите настояват за спешна подготовка на учителите Грозни обиди я държат далеч от стадиона: Защо Алисия категорично отказва да стъпва на мач Грозни обиди я държат далеч от стадиона: Защо Алисия категорично отказва да стъпва на мач Попфолк звездата проговори за пошлите коментари от родители на млади футболисти и сподели за старата болка от разбитото си семейство с Валери Божинов
Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Спешно изтеглят продукти на „Нутела“ в Европа заради метални частици Хранителният гигант „Фереро“ призовава потребителите незабавно да изхвърлят засегнатите партиди кексчета, България за момента не е в черния списък Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Близо 2000 трупа извадиха от руините след труса във Венецуела, ООН поръчва 10 000 чувала за тела Хуманитарна катастрофа след два последователни брутални труса, спасители вадят живи деца след дни в капана на бетона Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Брутална касапница в германския град Щаде вдигна полицията под тревога, спецчасти и хеликоптери блокираха района, стрелецът е в ареста Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Русия на Путин няма бъдеще, каза той Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Дъщеря му навършва 18 години и вече се сблъсква с истината на транс тийнейджърите Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Британската култура изгуби една от най-ярките си и обичани икони Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Благодарение на бързата и професионална реакция на спасителните служби, към момента няма данни за пострадали или ранени Цената на петрола се срина след месеци на блокада Цената на петрола се срина след месеци на блокада Според оценки на Bloomberg, износът на петрол от страните от Персийския залив е достигнал 75% от нивото си отпреди войната. Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Световният рекордьор излезе с конкретна визия часове преди сесията на Общинския съвет в Бургас – предлага безплатно плуване за деца и хора с увреждания
Георги Димитров, кмет на община Карнобат Георги Димитров, кмет на община Карнобат Когато започнеш да омръзваш сам на себе си, значи си омръзнал и на другите Виц на деня Виц на деня - Знаеш ли, по какво се различава пердето от тоалетната хартия?
- Не!
- Ах, мръснико, значи ти си бил.
Виц на деня Виц на деня Майка към детето си:
- Ако не си изядеш кашата, ще извикам Баба Яга!
- Мамо, стига! Нали не мислиш, че тя ще я яде?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Песимиста го хапят комарите, а при оптимиста смучат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори