Българите - бедни. Все повече живеят на кредит
25 Август 2018, Събота, 15:00 ч.
Потребителските заеми с ръст, сочи статистика на БНБ
Домакинствата у нас продължават да теглят все повече потребителски заеми, показват данните от статистиката на Българската народна банка. Над 15 на сто повече пари сме взели за покриване на сметки, купуване на дрехи, мебели, плащане на ваканции и други цели през юли в сравнение със същия период преди година, съобщава "Труд".
Заемите са все по-популярни и като първоначален капитал за купуване на жилище, тъй като ипотечните кредити вече рядко покриват 100% от стойността на имота. Общият обем на потребителските кредити, които са теглили домакинствата достига почти до 8.8 млрд. лв. Този тип заеми се увеличават и заради повишаването на доходите на хората в големите градове, които решават да си купят нова кола или да направят ремонт на дома си с такива средства.
Значително по-скромно е нарастването при кредитите за бизнеса - 3.2 на сто на годишна база. За сметка на това фирмите спестяват много повече, отколкото домакинствата. Депозитите на нефинансовите предприятия са нараснали с 16.5% през юли на годишна база, докато при домакинствата ръстът е 7.3 на сто.
Ръстът на ипотечните кредити за периода е 9.6%. От началото на годината обемът на този тип заеми се увеличава постоянно, като сред основните причини за това са ниските лихви. За първи път отпуснатите заеми за покупка на жилище нахвърлят 10 милиарда лева.
За пръв път от 2011 г. насам БНБ отбеляза ръст на необслужваните заеми. С 200 милиона лева се увеличават лошите и преструктурираните кредити през юли, в сравнение с преди година, показват още данните на БНБ.
Подобни големи скокове в обема на необслужваните заеми между 90 и 180 дни е рядкост от 2011 г. насам. В края на миналата година и началото на 2018 г. имаше свиване на лошите и преструктурирани кредити, породено от желанието на някои банки да отпишат големи експозиции от своите баланси или да ги продадат с дискаунт на колекторски компании.
В категории:
Бизнес
Веско Маринов пусна слънчева централа за над 1 млн. евро край Полски Тръмбеш
Спецакция в Работнически жилища: Арестуваха Иван Стоянов с 25 грама марихуана
AfD дръпна със 7 пункта пред CDU/CSU в Германия
Задържаха Николай Тодоров от жк. "Меден рудник" след тест за три вида дрога зад волана
България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат
Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене
НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения
Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания
Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас
През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти
Генералите изпревариха Зеленски по доверие в Украйна, Залужни е начело
Пианистът Евгени Генчев излиза на сцената на първия подкаст на открито в Бургас

Нали Цецо