Кабинетът се сети да затяга надзора на банки и застрахователи, първа крачка към въвеждане на еврото
22 Август 2018, Сряда, 09:57 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: АрхивПравителството прие план за влизане в чакалнята на Еврозоната
Правителството одобри План за действие за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II), известен като чакалнята за Еврозоната и към Банковия съюз до юли 2019 година.
Документът е изготвен в следствие на изпратеното на 29 юни 2018 г. официално писмо от министъра на финансите и управителя на Българска народна банка за участие на България в Единния надзорен механизъм (ЕНМ) чрез установяване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка и за намеренията на страната за кандидатстване във Валутния механизъм II, което получи и политическата подкрепа на Еврогрупата.
В Плана за действие са включени мерки, които, предвид поетите ангажименти, следва да се изпълнят до края на месец юни 2019 година.
Мерките предвиждат следните стъпки на страната:
- засилване на рамката на надзора в банковия сектор чрез тясно сътрудничество с ЕЦБ и предприемане на необходимата подготовка в съответствие със съществуващите процедури, чрез извършване на редица промени в националното законодателство.
Предвижда се към края на 2018 г. те да бъдат одобрени от Народното събрание.
- Предвижда се подобряване на макронруденциалната рамка чрез въвеждане до края на 2018 г. на макропруденциални инструменти в Закона за кредитните институции, позволяващи налагането на системно ниво на изисквания към кредитополучателите.
Паралелно това ще бъде засилен надзорът върху небанковия финансов сектор (пенсионни фондове и застрахователни дружества).
- Подобряване на рамката за несъстоятелността след извършване на преглед на законодателството и изготвяне на съответните законови изменения.
- Засилване на рамката за борба с изпирането на пари
- Модернизиране на рамката за управление на държавните предприятия посредством преглед и оценка на законодателната, регулаторната и функционална рамка и отправяне на препоръки, свързани с преодоляването на несъответствията между българското законодателство и най-добрите международни практики, в последствие и изготвяне на законодателни текстове в съответствие с насоките на ОИСР
- Ратифициране от Народното събрание на Споразумение относно прехвърлянето и взаимното използване на вноски в Единния фонд за преструктуриране.
От правителството съобщават, че тези мерки ще осигурят спазването на предварително поетите ангажименти в области на политиката, които са от голямо значение за плавния преход към ERM II и към Банковия съюз до юли 2019 г.
Крайният резултат е въвеждане на еврото.
В категории:
Бизнес
Има ли риск от нов воден режим в Плевен
Биха 74 камшика на иранска певица, не е носила хиджаб (ВИДЕО)
Ако си мислите, че до морето се пътува много заради ремонтите, вижте този хаос за Гърция
Знаете ли защо дънките все още имат малки метални нитове на джобовете си
Защо задължително трябва да слагате бутилки с вода стоят до прозорците
Ще е грехота, ако в сезона на черешите не опитате този сочен шоколадов кекс
Лятото носи пари и късмет на 2 зодии
3 дни главоболия заради силна магнитна буря
Череши от Монреал излизат по-евтини от тези в Кюстендил
С 3 основни съставки ще си направите най-вкусния домашен сладолед
Населени места настръхнаха заради вода и 70-годишна техника
Защо проблемите на Сърбия няма да си тръгнат с Вучич

Няма лабаво. Горанов е добър.
Престанете да се оплаквате от властта ами питайте вие какво сте направили за себе си за да правите повече пари!!!!!