×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Киър Стармър е на визита в Киев
  • Нов пакет мерки за контрол над НЗОК предлагат ДБ
  • Изкуствен интелект спира фалшиви ТЕЛК-ове
  • Аржентина на финал след фамозен обрат и 2:1 срещу Англия
  • Испания: Евтиният ток от ВЕИ излиза солено на системата
  • Италия и Франция торпилираха санкциите на ЕС срещу военните на Русия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Борисов притиска Ралица Агайн да подаде оставка "доброволно" заради фалита на "Олимпик" (допълнена)


Борисов притиска Ралица Агайн да подаде оставка "доброволно" заради фалита на "Олимпик" (допълнена)
Премиерът има двуяка роля, защото е председател на най-голямата партия, коментира финансовият министър Горанов
20 Август 2018, Понеделник, 09:20 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов

Правителството не може да я освободи, а парламентът има изключително лимитирани правомощия, обясни финансовият министър Владислав Горанов


Премиерът Бойко Борисов и правителството искат оставката на зам.-председателя на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн. Причината са пропуски в работата на звеното, за което тя отговаря, свързано с контрола на застрахователната дейност.

Повод за исканата оставка е фалитът на застрахователното дружество „Олимпик“.

Правителството не може да отстрани Агайн. Това би могъл да направи парламентът, но при изключително лимитирани правомощия, обясни финансовият министър Владислав Горанов на брифинг в Министерския съвет.

Затова и от правителството смятат, че Ралица Агайн следва да напусне доброволно. Така тя ще запази доброто си име като специалист, обясни Горанов.

Днес в Министерския съвет се състоя междуинституционална среща, ръководена от премиера Бойко Борисов, заради фалита на „Олимпик“. Потърпевши от ситуацията са близо 200 000 български шофьори.

На брифинга Владислав Горанов коментира, че няма как държавата да се суброгира от името на застраховани в „Олимпик“ български граждани.

„Тук искам да се върна и върху ролята на регулатора и бележките и слабостите, които от страна на българското правителство искам да отправя към Комисията за финансов надзор. Още през месец май беше ясно, че лицензът на кипърската компания е отнет и дотук свършва приносът на Комисията за финансов надзор (КФН), издавайки забрана за сключване на нови полици на територията на Република България от това кипърско дружество. Липсва обаче информация към Министерството на финансите, към правителството и към Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание за последствията от отнемането на лиценза в Република Кипър. Няколко месеца течат съдебни процедури, а се оказва, че в деня, в който финансовото министерство на Кипър обявява искане за несъстоятелност на дружеството, българската КФН не знае нито правилата, нито процедурите, нито начина, по който ще функционира оттук нататък процесът, и начина, по който засегнатите български граждани трябва да реагират. В този смисъл намираме сериозни пропуски в ръководителя на направлението „Застрахователен надзор“ г-жа Агайн. Българският закон не предвижда възможността правителството да иска нейната оставка. Така също и българският парламент има изчерпателно изброени хипотези, при които може да освободи предсрочно член на КФН, избран от парламента. Но някой трябва да поеме отговорност и като се има предвид структурата и начина на управление на КФН, т.е. всеки от нейните ръководители на отделения се избира от българския парламент, и като се има предвид, че по-голяма част от натрупаните проблеми и липсата на адекватни действия в застрахователния сектор са довели до подобна криза, позицията на правителството е, че г-жа Агайн трябва доброволно, тъй като пак повтарям, четейки Закона за КФН, не откриваме подобни основания... Знаем, че стартира и проверка на българската прокуратура, която ще установи дали функциите на зам.-председателя на КФН са изпълнявани добросъвестно и така, както предвижда законът. Така или иначе ние ще настояваме за това г-жа Агайн да поеме отговорност и да освободи поста, който заема“, заяви Владислав Горанов.

Той коментира като пропуск на КФН това, че не е обърнала специално внимание на доста по-ниските цени и отстъпките, които е давало дружеството „Олимпик“.

Горанов заяви, че ще инициират законодателни промени по повод казуса.

След репортерски въпрос финансовият министър каза: "Приемете сегашното изявление, което е консултирано и с министър-председателя, който между другото е в двуяка роля, тъй като е и лидер на най-голямата партия в българския парламент, че ние искаме г-жа Агайн да поеме отговорност за състоянието на застрахователния сектор и в случая неблагополучието, пред което са изправени стотици хиляди български граждани, и да освободи заемания от нея пост, тъй като очевидно в работата на това отделение в КФН има редица слабости, натрупани през последните години, които за съжаление тя неудовлетворително е адресирала. Пак подчертавам, че законът дава изключително лимитирани правомощия на Народното събрание за освобождаване на член на КФН. Какво ще бъде окончателното действие на Народното събрание – то, естествено, трябва да е само в рамките на Конституцията, въпреки че при едно недобре мотивирано освобождаване на такъв член на колективен орган, би могло да породи права за него и впоследствие да търси правата си пред Европейския съд по правата на човека."

Такъв бил случаят с бившия подуправител на БНБ Цветан Гунев, за който все пак ситуацията била несъпоставима.

„Но като политическа позиция ние смятаме, че тя, ако иска да запази доброто си име на специалист в сектора, трябва да признае свои пропуски и да освободи заемания от нея пост“, заключи Владислав Горанов.



В категории: Бизнес , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
13
Коментара
13
Коментара по темата
13.
човек от народа
20.08.2018 15:48:16
0
0
Цитат -"Така също и българският парламент има изчерпателно изброени хипотези, при които може да освободи предсрочно член на КФН, избран от парламента."АЛОУУ - СЪВСЕМ ЗА БУДАЛИ НИ ВЗЕХТЕ !!!ЗНАЧИ ПАРЛАМЕНТЪТ ИМА ПРАВОМОЩИЯТА ДА НАЗНАЧИ ,А НЯМА ТАКИВА ДА ОСВОБОДИ ???ПУСТА ГЬОСТЕРИЦА.........
12.
Минчо Агайн
20.08.2018 14:56:48
0
2
Май е унука
11.
реалист
20.08.2018 13:48:44
0
4
Е КАК ДА Я ПРИТИСНЕ КАТО Е ДЪЩЕРЯ НА ГЕНЕРАЛ ОТ ДС ТОЙ ЗАТОВА Я Е НАЗНАЧИЛ 2014Г. , НЕ МУ Е ЛЕСНО НА БОЙКО
10.
*********
20.08.2018 13:41:37
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
9.
Абе, Тикво
20.08.2018 13:28:01
0
5
Не разбирам едно. Само преди няколко дена, Борисов, типично в неговия нагъл стил се изказа, че трябвало ние, като граждани да си отваряме очите като си избираме къде да се застраховаме!!! Сега видиш ли, се оказва, че все пак държавата е тази, която трябва да си отваря очите.....и естествено, те милите (правителство и парламент) не можели да направят нищо. И това го казва човека, който на практива командва и "независимата" съдебна власт!!!!!
8.
RE-6
20.08.2018 13:14:39
0
0
Едва са го уредили навремето да дойде в Бургас. Сега да го разкарат.
Че кой да сложат. Те от Вършило-свършили. От Айтос, Поморие, Несебър - не може.
Пък и какво общо имат с наводненията ?
Много лично отношение.
7.
Любопитен
20.08.2018 13:04:48
0
7
Защо само зам.председателя, председатела на КФН да не е хванал Мойсей за камбаните или пърдят в едно гърне с пожарникаря?
6.
ЯКАТА РАБОТА
20.08.2018 12:41:49
3
4
Боривсов започва да се дърши доста странно. Все едно я кара на парче, без да му пука. Я да вземе да погледне шефа на пожарната в Бургас, заради когото загинаха толква хора от наводнения. Какво се заяжда с дамата по-горе, която реално е облсужвала интересите на неговите министри. Да си почисти МВР-то, като започне от пожарната най-напред. А още по напред да разкара корумпираното котило на шефа на пожарната в МВР, в Бургас.
5.
restodeliver
20.08.2018 12:35:00
2
5
Ако бяхте информирани кой е Генерал Агайн,нямаше да напишете такова заглавие.
4.
again
20.08.2018 12:30:36
1
3
Бих я опънал тази кака :)
3.
демократ
20.08.2018 12:11:08
2
12
Провеждането на поредни "избори" след многогодишно управление от криминален вид не е изход а удължаване на агонията ! Народният съд неизбежно и необходимо бъдеще за Родината ни ! Иначе просто няма никакъв смисъл !
2.
питанка
20.08.2018 12:07:08
6
15
Хайде пак някой друг е виновен за пълното безхаберие на Борисов. На 6-тия ден след фалита се почеса по главата и заяви, че ужилините ще си получат парите ама в Кипърски драхми ! И нито дума затова, че собственик на "Олимпия" е испанец объркан здраво със СИКаджиите братя Маргени ! Длучайно съвпадение ! ВЕрвайте Му !
1.
Герб оставка
20.08.2018 12:03:32
9
16
Вашата оставка Борисов чакаме,вашата,а не кьорфишеци да ни пробутвате с калинките Ви.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
НСИ отчете нещо невиждано от месеци, цените най-после тръгнаха надолу НСИ отчете нещо невиждано от месеци, цените най-после тръгнаха надолу Горивата и сезонните зеленчуци се сринаха сериозно през юни, но икономисти предупреждават: Радостта ни ще бъде кратка Огромен пожар изпепели склад, огнеборци водиха епична битка с пламъците в индустриалната зона Огромен пожар изпепели склад, огнеборци водиха епична битка с пламъците в индустриалната зона Стълб от задушлив дим се изви над Брезовско шосе, пожарникари със специална техника щурмуваха огнището, за да спасят съседните обекти от пълно изпепеляване Голямата лъжа със сроковете на годност: Изхвърляме тонове храна заради една огромна измама Голямата лъжа със сроковете на годност: Изхвърляме тонове храна заради една огромна измама Производителите ни карат да купуваме отново и отново, но истината е друга – вижте кои продукти в кухнята ви на практика никога не се развалят Държавни дружества трупат загуби, а шефовете вземат до 20 000 лева: Кабинетът реже заплатите Държавни дружества трупат загуби, а шефовете вземат до 20 000 лева: Кабинетът реже заплатите БДЖ е със 135 млн. лева задължения, Товарни превози е пред фактически фалит, а новите възнаграждения ще зависят от реалните резултати Някога плодовете в Бургас не успяваха да узреят, днес капят и гният по улиците Някога плодовете в Бургас не успяваха да узреят, днес капят и гният по улиците Светът беше навън - по улиците, в междублоковите пространства, по градинките и алеите Отиде си емблемата на варненското гребане Емил Нейков Отиде си емблемата на варненското гребане Емил Нейков Почетният гражданин на Варна и дългогодишен треньор на женския национален отбор почина на 87-годишна възраст Д-р Ивелин Кичуков: Michelin не ни отхвърли, а ни показа истината за българския туризъм Д-р Ивелин Кичуков: Michelin не ни отхвърли, а ни показа истината за българския туризъм Председателят на Българската асоциация за туризъм вижда проблема не в звездите, а в липсата на кулинарна идентичност, постоянство и ясна връзка между цена и качество Ще обвинят ли областния лидер на ДПС в Бургас Христо Широков Ще обвинят ли областния лидер на ДПС в Бургас Христо Широков Прокуратурата решава съдбата на областния лидер на ДПС-Бургас, а сред повторно задържаните е и директорът на ВиК Цветан Мирчев Меси има 8 ЗТ и поне толкова футболни живота, Тухел в устата на всички Меси има 8 ЗТ и поне толкова футболни живота, Тухел в устата на всички Германецът с тактика, която ще се коментира с години Драма със щастлив край в Бургас: Спасиха бебе, останало само в асансьор Драма със щастлив край в Бургас: Спасиха бебе, останало само в асансьор Майката не успяла да отвори блокиралата врата, пожарникари ѝ помогнаха
Страхът на Томас Тухел уби мечтата на Англия: Пресата на Острова съсипа селекционера за катастрофалния обрат Страхът на Томас Тухел уби мечтата на Англия: Пресата на Острова съсипа селекционера за катастрофалния обрат Пресата на Острова единодушно призна, че безсмъртието е било в ръцете им, но се е изплъзнало в добавеното време Безсънна нощ на Острова: Британските медии съсипаха Меси и компания заради "мръсна война" Безсънна нощ на Острова: Британските медии съсипаха Меси и компания заради "мръсна война" Пресата в Англия беснее срещу защитната тактика на Тухел, черните изкуства на световните шампиони и скандалния транспарант за Фолклендите Челси разгневи собствените си фенове: Изтри пост за героя на Аржентина срещу Англия Челси разгневи собствените си фенове: Изтри пост за героя на Аржентина срещу Англия Английският клуб отпразнува изравнителния гол на Енцо Фернандес, но бързо отстъпи след обвинения, че ликува за разбитата мечта на „Трите лъва“ Политически скандал разтърси Мондиала: Аржентина заплашена от глоба заради Фолкландите Политически скандал разтърси Мондиала: Аржентина заплашена от глоба заради Фолкландите Играчите вдигнаха транспарант с послание за спорните острови след обрата срещу Англия, но ФИФА все още не е обявила дисциплинарна процедура Уволни ли Румен Радев Цветелина Бориславова като почетен консул Уволни ли Румен Радев Цветелина Бориславова като почетен консул Бизнесдамата обясни, че сама е поискала освобождаването си, защото предстои да стане почетен консул на друга държава Първо признание по Театралната афера: Румен Бечев поиска съкратен процес Първо признание по Театралната афера: Румен Бечев поиска съкратен процес Осем души са подсъдими за схема с фиктивни назначения и договори за над 3,5 млн. лева в културните институции в Смолян и Разград Дневен хороскоп за 16 юли 2026: Рибите са пред важна промяна Дневен хороскоп за 16 юли 2026: Рибите са пред важна промяна Денят насърчава личностното развитие, разумните решения и търсенето на вътрешен баланс за всички зодии 21-вия пакет санкции блокиран, България извади трима руснаци от списъка 21-вия пакет санкции блокиран, България извади трима руснаци от списъка София защити патриарх Кирил, Вагит Алекперов и Искандер Махмудов, но други спорове между държавите членки бавят общото решение ЕС и Украйна вдигат дронова армада: Ще произвеждат по 20 млн. машини годишно ЕС и Украйна вдигат дронова армада: Ще произвеждат по 20 млн. машини годишно Киев предоставя изпитани на фронта технологии, а европейската отбранителна индустрия трябва да осигури инвестиции, мощности и серийно производство 100 млн. долара за главата на Тръмп: Иран иска ликвидирането му 100 млн. долара за главата на Тръмп: Иран иска ликвидирането му 40 души попадат в списъка за екзекуция, публикуван в общинският вестник на Техеран, който е свързан с революционната гвардия
Доналд Тръмп Доналд Тръмп САЩ ще охраняват Ормузкия проток и ще събират 20% такса за товарите Виц на деня Виц на деня Две приятелки си говорят:
- Твоя хващал ли те е някога с с чужд мъж?
- Не, само с приятели и познати...
Виц на деня Виц на деня Мъжът влиза в банята и заварва жена си да къпе четири деца.
- Но скъпа, нали имаме само две деца?!
- Да, ама трябва да разбера кои са нашите...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е общото между жените и гъбите?
- Най-красивите са най-отровни.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори