Одрин стъписан от нашествие на българи с пълни кесии, изкупиха стоката в магазините
06 Юли 2018, Петък, 16:56 ч.
Първата страница на турския вестник "Милли газете" е посветена на българският наплив в Одрин. Вестникът посочва, че повишаването на стойността на българския лев спрямо турската лира е оживило местната търговия. "Наплив на българи в Одрин", пише с големи букви на днешното издание на вестника.
Българи се стичат в края на седмицата в пограничния град, за да купуват различни стоки - от препарати за почистване до мебели и от храни до текстил, отбелязва изданието. Според "Милли газете", цитиран от trafficnews.bg, някои българи купуват на едро и продават в България на тройни цени стоките.
Слабата турска лира прави страната привлекателна. Турските продукти поевтиняха за българите в резултат на обезценяването на турската лира. Българският лев достигна ниво, при което се разменя за 2,80 лири, а това направи турските стоки по-евтини за българските туристи, пояснява изданието. Председателят на Одринската търговско-промишлена палата Реджеп Зъпкънкурт посочи, че туристите, които пристигат от България, харчат за покупки между 50 и 100 евро на човек. Туристическият бум в Турция бе хванат и от статистика, изнесена от в. "Хюриет".
От началото страната е посетена от близо 11.5 млн. души. Това е ръст от близо 30,8% на годишна база. Миналата година Турция е посетена от 32 млн. туристи, от които турската икономика е спечелила $ 26.5 млрд. Ако тенденцията се запази, то през 2018 г. страната ще бъде посетена от 40 млн. души. Приходите от туризъм в Турция нараснаха с 31.3% през първото тримесечие на годината в сравнение със същия период на 2017 г. и достигнаха $4.43 млрд., сочат официалните данни към края на април.
Тази търговия радва местните търговци и оживи икономиката в Одрин. "Българите, които преди купуваха само препарати за почистване, сега, с промяната на курса, разшириха кошницата си с продукти", отбелязва "Милли газете". Местен търговец разказва, че българските туристи преценяват като много евтини цените на пазара.
"От четири години съм търговец. Българските клиенти са много, българската валута - левът - е почти три пъти посилна от турската лира. Купуват тук на едро и препродават в страната си", казва той.
В категории:
Бизнес
Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг
Деймиън Хърст и легенди на британското изкуство превземат Морското казино в Бургас
Христо Янев остави Джеймс Ето'о в София преди битката с Карабах
Над 3 промила зад волана на ТИР: Чужденец бе спрян край Лесово и влезе в ареста
Военният министър: Нито губим суверенитет, нито допускаме нападателни оръжия в Безмер
Парламентът разреши до 8 американски самолета-цистерни в Безмер
Три дни след историческия триумф: Как световната преса разчете испанския гений на Мондиал 2026
Европа пресъхва: Извънредно положение и драстични водни ограничения заради историческата жега
Жена е загинала при бруталната катастрофа край Владая, а две деца са в болница
Исторически прецедент в Европа: Франция забрани социалните мрежи за деца под 15 години
ЕС удари AliExpress с 550 млн. евро: Опасни и фалшиви стоки оставали онлайн седмици
Дрон влиза в битка с комарите над бургаските езера: Вижте графика
