Авангардният проект „Еколандия“ спечели конкурса „Мисли зелено“ на Кроношпан България
30 Май 2018, Четвъртък, 01:30 ч.
Общо 12 училища от Бургас се включиха в надпреварата
Възпитаниците на ОУ „ Александър Георгиев – Коджакафалията“ спечелиха първото място в конкурса „Мисли зелено“ на Кроношпан България. През тази година екипите от млади еколози в бургаските училища имаха за задача да създадат макет на еко-град, в който да покажат визията си за бъдещето. Журито, в чийто състав влязоха представители на Община Бургас, РИОСВ Бургас и на компанията, селектира трите най-добри предложения.Със своя смел проект „Еколандия“ децата представиха визията си за съвременен зелен, чист, технологичен, интелигентен, безопасен, спокоен, модерен, красив и устойчив град, който е изграден в рамките на една самоподдържаща се структура, а отпечатъкът на човека върху природата е сведен до минимум.
Авторите на проекта определиха града на бъдешето Еколандия като населено място, в което потреблението на енергия и вода е разумно и екологично, а основен източник на енергия са технологии на основата на (вятър, слънце, вода).
Проектът получи 147 точки и първата награда в размер на 5000 лв.
Второ място в конкуса зае проектът „Зелено бъдеще за моя град“ на учениците от СУ „Епископ Константин Преславски“ Бургас. Авторите му демонстрираха своята представа за сгради, които се захранват с енергия от възобновяеми източници, споделиха идеята си за пречистване и употреба на дъждовната вода и отпадната вода, както и предпочитаните от тях начини за намаляване на въглеродните емисии във въздуха и пестенето на енергия.
Този еко-макет донесе на създателите си награда от 3000 лв.
Трета награда на стойност 2000 лв. в екологичното съревнование на идеи заслужиха учениците от НБУ „Михаил Лъкатник“ В своя проект „Зеленият град на Настоящето- Бъдещето – Устойчивостта“ те впечалиха журито с идеята си за алтернативен подземен транспорт, който не замърсява околната среда и с концепцията си за разделно събиране на отпадъци и рециклирането им.
Връчването на наградите отново се проведе в изложбения център на Кроношпан в Бургас , а в церемонията се включиха учители,ученици и родители.
Общо 12 училища от Бургас участваха през тази година в конкурса „Мисли зелено“, чието начало беше поставено през 2014 год.
По традиция средствата за наградния фонд бяха генерирани чрез отчисления от продажбите на един от най-успешните продукти на Кроношпан ОСБ /плочи от ориентирани дървесни частици/.
В това издание конкурсът беше обвързан с популяризирането на устойчивото развитие и опазването на околната среда сред младите хора и отбелязването на Световния ден за опазване на околната среда – 5 юни.
В категории:
Бургас
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
1
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си
Випуск 2026 на Гимназията по туризъм в Слънчев бряг получи дипломите си
Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола
GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба
71 зрелостници от най-голямото училище в Несебър получиха дипломите си
Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята
