Авангардният проект „Еколандия“ спечели конкурса „Мисли зелено“ на Кроношпан България
30 Май 2018, Четвъртък, 01:30 ч.
Общо 12 училища от Бургас се включиха в надпреварата
Възпитаниците на ОУ „ Александър Георгиев – Коджакафалията“ спечелиха първото място в конкурса „Мисли зелено“ на Кроношпан България. През тази година екипите от млади еколози в бургаските училища имаха за задача да създадат макет на еко-град, в който да покажат визията си за бъдещето. Журито, в чийто състав влязоха представители на Община Бургас, РИОСВ Бургас и на компанията, селектира трите най-добри предложения.Със своя смел проект „Еколандия“ децата представиха визията си за съвременен зелен, чист, технологичен, интелигентен, безопасен, спокоен, модерен, красив и устойчив град, който е изграден в рамките на една самоподдържаща се структура, а отпечатъкът на човека върху природата е сведен до минимум.
Авторите на проекта определиха града на бъдешето Еколандия като населено място, в което потреблението на енергия и вода е разумно и екологично, а основен източник на енергия са технологии на основата на (вятър, слънце, вода).
Проектът получи 147 точки и първата награда в размер на 5000 лв.
Второ място в конкуса зае проектът „Зелено бъдеще за моя град“ на учениците от СУ „Епископ Константин Преславски“ Бургас. Авторите му демонстрираха своята представа за сгради, които се захранват с енергия от възобновяеми източници, споделиха идеята си за пречистване и употреба на дъждовната вода и отпадната вода, както и предпочитаните от тях начини за намаляване на въглеродните емисии във въздуха и пестенето на енергия.
Този еко-макет донесе на създателите си награда от 3000 лв.
Трета награда на стойност 2000 лв. в екологичното съревнование на идеи заслужиха учениците от НБУ „Михаил Лъкатник“ В своя проект „Зеленият град на Настоящето- Бъдещето – Устойчивостта“ те впечалиха журито с идеята си за алтернативен подземен транспорт, който не замърсява околната среда и с концепцията си за разделно събиране на отпадъци и рециклирането им.
Връчването на наградите отново се проведе в изложбения център на Кроношпан в Бургас , а в церемонията се включиха учители,ученици и родители.
Общо 12 училища от Бургас участваха през тази година в конкурса „Мисли зелено“, чието начало беше поставено през 2014 год.
По традиция средствата за наградния фонд бяха генерирани чрез отчисления от продажбите на един от най-успешните продукти на Кроношпан ОСБ /плочи от ориентирани дървесни частици/.
В това издание конкурсът беше обвързан с популяризирането на устойчивото развитие и опазването на околната среда сред младите хора и отбелязването на Световния ден за опазване на околната среда – 5 юни.
В категории:
Бургас
ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“
Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография
КЗК наложи санкции за заблуждаващо предлагане на продукт като масло
Падаща противоградова ракета подпали житен масив във Видинско
Откакто научих тази рецепта за запеканка, вече не пържа тиквичките
31-годишен мъж е обвинен за смъртта на Къци на Лъвов мост
Започва възстановяването на уличните настилки по интегрирания воден проект на Несебър
Анелия разкри тайната за перфектна фигура
Шампионка по борба загина след скок от 11-ия етаж заради любовна драма
Ако нямаш книжка, аз ще ти уредя, звъним и ти донасят веднага: Вижте схемата за фалшиви СУМПС
Рецепта за праселкухен - немски бутер сладкиш с плодове
Без ръст на минималната заплата до 2028 г. и нови осигуровки за част от държавния сектор
