×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои български градове се топят най-бързо?


01 Май 2018, Вторник, 17:56 ч.
Източник: fakti.bg

От общо 257 български града само 25 са увеличили броя на населението си през изминалата година


Пет областни центъра са увеличили през миналата година броя на жителите си. София, Варна, Велико Търново, Пловдив и Кърджали увеличиха населението си и през 2016 година. Това показва проверка на данните за населението по градове и пол към 31 декември 2017 година на Националния статистически институт.

Според справката от общо 257 български града само 25 са увеличили броя на населението си през изминалата година, като за сравнение през 2016 година техният брой е бил 23. В останалите 232 града населението намалява с различен брой хора, показват данните.

През миналата година българските градове, чието население е под 1000 души, се увеличават с още един и стават шест. В групата на Мелник, Маджарово, Плиска, Китен и Клисура вече е и Брусарци. Най-голямо увеличение на населението има столицата, най-малко – в Разлог. Според данните през 2017 година най-голямото увеличение на населението е регистрирано в София. Броят на жителите в столицата се е увеличил спрямо предходната година с 2391 души и достига 1 238 438 души.

След София най-голямо е увеличението на населението в Пловдив с 1789 души, с което градът под тепетата вече има население от 345 213.

Третият по големина град в страната – Варна, увеличава през 2017 година жителите си с 677, а общото население на града е 335 854 души.

Велико Търново за втора поредна година бележи ръст на жителите си. През миналата година старопрестолният град увеличава жителите си с 302 и достига 68 780 жители.

Кърджали пък през 2017 година увеличава населението си със 160 души и има 43 182 жители. В необластните градове най-голямо увеличение на населението има в Симеоновград, чиито жители към края на миналата година са с 566 повече. С повече от 100 души през миналата година населението си увеличават три града – Несебър /с 201/, Банско /със 168/ и Ардино /със 120/, сочат данните.

През 2017 година населението си са увеличили още Крумовград – с 47 души, Момчилград – с 42 души, Николаево – с 37 души, Джебел – с 36 души, Каолиново – с 26 души, Върбица – с 20 души, Трън – с 19 души, Брезник и Поморие – с по 18 души, Провадия и Гурково – по 13 души и Камено – с 10 души. С под 10 жители увеличават населението си Шивачево – 9 души, Божурище – с 8 души, Банкя – с 5 души и Разлог – с 2-ма души. Кърджали е единствената област, в която всички градове увеличават населението си.

Градовете, в които се отчита увеличение на населението през 2017 година, са разположени в общо 13 области. Първенец в това отношение е област с административен център Кърджали, в която има пет града, като всички увеличават населението си. Това, освен областния център, са Ардино, Джебел, Крумовград и Момчилград. В област Бургас, в която има 20 града, са разположени 3 от градовете с увеличен брой жители. Това са Камено, Несебър и Поморие.

В шест области са разположени по два от градовете с повишаващ се брой на жителите. Това са Банско и Разлог в Благоевградска област, Варна и Провадия – във Варненска област, Брезник и Трън – в област Перник, Банкя и столицата – в област София-град, Гурково и Николаево – в Старозагорска област и Върбица и Каолиново – в Шуменска област.

Останалите пет града са във Великотърновска област – областният център, Пловдивска област – отново областният център, Сливенска област – Шивачево, Софийска област – Божурище и Хасковска област – Симеоновград.

Шумен е загубил най-много жители през 2017 година

Данните показват, че от всички градове в страната най-много жители през 2017 година губи Шумен – 1130 души. Сред другите градове с намаляващо население няма такъв, който да е изгубил повече от 1000 жители. Сред областните центрове след Шумен най-много намалява населението на Габрово – с 941 души. Плевен губи през миналата година 910 жители, а Добрич – 900 души.

Един областен център намалява през 2017 година с малко повече от 800 души. Това е Русе, който губи 811 души от населението си. Три областни града намаляват с между 600 и 700 души през миналата година. Това са Ямбол – с 696 души, Ловеч – с 608 души и Видин – с 606 души. С малко повече от 500 души през миналата година е намаляло населението на Силистра – 509 души.

Пет областни центъра намаляват с между 400 и 500 души. Това са Стара Загора – с 474 души, Перник и Хасково – с по 472-ма души, Кюстендил – с 456 души и Враца – с 450 души. През миналата година с между 300 и 400 души са намалели жителите на областните градове Пазарджик /с 391 души/, Разград /с 380 души/ и Смолян /с 309 души/.

В два областни града населението е намаляло през изминалата година с между 200 и 300 души. Това са Сливен – с 259 души и Монтана – с 243 души. В Благоевград през 2017 година населението е намаляло със 150 души. В два областни града жителите намаляват с под 100 души. Това са Търговище – с 90 жители, и Бургас – със 72 души.

При необластните градове за втора поредна година най-много е намаляло населението на Свищов – с 822 души. С между 400 и 500 души намаляват жителите на Дупница – с 462 души, и Димитровград – с 460 души. С повече от 500 души намаляват жителите на Дупница – с 520. Три града губят между 300 и 400 души от населението си. Това са Петрич – с 376 души, Лом – с 360 души, Казанлък – с 316 души, и Горна Оряховица – с 305 души.

Единадесет български града са намалели през 2017 година с между 200 и 300 жители. Това са Нова Загора – с 283 души, Севлиево – с 244 души, Карлово – 231 души, Харманли – с 227 души, Козлодуй – с 226 души, Трявна – с 215 души, Бяла Слатина – с 213 души, Асеновград – с 208 души, Елхово – с 205 души, Пещера – с 203 души, и Червен бряг – с 201 души.

Точно 10 жители през миналата година са изгубили най-малкият български град Мелник, както и Бяла /област Варна/. В три града населението е намаляло под 10 души. Това са Павел баня – с 9 души, Шипка – със 7 души, и Маджарово – с 3 души.

Смолян остава най-малкият областен град, а Асеновград – най-големият необластен

И през 2017 година най-малкият областен център в страната е Смолян с население от 28 851. В топ 3 за областните центрове с най-малко население са още Разград с 30 921 жители и Силистра с 31 891 жители.

Най-големият необластен град продължава да е Асеновград с население от 49 042 души, а след него са Казанлък с 44 760 жители и Димитровград с 34 614 души. През миналата година българските градове, чието население е под 1000 души, се увеличават с още един и стават пет.

В групата на най-малкия български град Мелник /189 жители/, Маджарово /584 жители/, Плиска /840 жители/, Китен /925 жители/ и Клисура /948 жители/, вече е и Брусарци, който губи 34 свои жители и вече е с население 978 жители.

В категории: Политика


4
Коментара
Флагман.БГ Хари и Меган лъснаха в аферата "Епстийн" Хари и Меган лъснаха в аферата "Епстийн" 01/03/2026, Неделя 09:40 0
Флагман.БГ Блатечки наритал Жан-Клод Ван Дам Блатечки наритал Жан-Клод Ван Дам 01/03/2026, Неделя 08:40 0
4
Коментара по темата
4.
Да!
01.05.2018 17:32:55
0
1
Ужасяваща статистика! Това ни донесе "великата" демокрация...!!!
3.
Ха
01.05.2018 15:49:56
0
3
Я ми кажете , едно семейство, коeто има постоянен и настоящ адрес в Бургас, но живее вече 10г. в чужбина, в коя смeтка влиза? Щот само аз мога да преброя 4 човека напуснали града и страната миналата година.
2.
ФРГ
01.05.2018 15:39:56
1
4
Във Велико Търново ръста на населението се дължи на ръста на популацията на мангалите.
1.
Специалистът
01.05.2018 15:16:46
1
3
Айтос ,защото е най-добрият град за ИМОТНИ ИЗМАМИ ,но при нотариус БИСЕР ДЕМИРЕВ 324
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ударите по Иран блокираха стотици хиляди пътници на летищата в Близкия Изток Ударите по Иран блокираха стотици хиляди пътници на летищата в Близкия Изток Израел, Катар, Сирия, Иран, Ирак, Кувейт и Бахрейн затвориха въздушното си пространство Празник на виното в село Бродилово - традицията, която събира Странджа Празник на виното в село Бродилово - традицията, която събира Странджа Събитието  събра любителите на виното, фолклора и местните традиции, утвърждавайки се като значимо културно събитие за Страндж Ученици премериха сили в спортното събитие „Лъвски скок“ Ученици премериха сили в спортното събитие „Лъвски скок“ Състезанието за бързина и координация събра ученици от Царево и Ахтопол, доказвайки, че спортът е забавление и начин на живот. След еврото все повече продавачи излизат на жилищния пазар След еврото все повече продавачи излизат на жилищния пазар По-големият избор и по-внимателните купувачи нормализират цените в София, казват брокери Отборът на ВК Царево с убедителна победа срещу Сливен Волей Отборът на ВК Царево с убедителна победа срещу Сливен Волей Категоричната победа с 3:0 в двубой от Държавното първенство, демонстрирайки отлична организация и ефективност Кметът на Ню Йорк осъди "незаконната и агресивна" атака срещу Иран Кметът на Ню Йорк осъди "незаконната и агресивна" атака срещу Иран Той изрази категорична позиция срещу военната ескалация, подчертавайки, че американците  не искат нова война за смяна на режима Кой ще управлява Иран след смъртта на Хаменей? Кой ще управлява Иран след смъртта на Хаменей? Тръмп заяви, че "има няколко добри кандидати" Древната традиция за сплитането на бялата и червената нишка Древната традиция за сплитането на бялата и червената нишка Празникът бележи отминаването на дългата зима и лека по-лека отстъпва пред слънчевото време и идването на пролетта Няма спекула ли?! Само за месец цените на плодовете и зеленчуците скочиха до небесата (СНИМКИ) Няма спекула ли?! Само за месец цените на плодовете и зеленчуците скочиха до небесата (СНИМКИ) Най-видимите разлики са при картофите, лимоните и ябълките Евгени Генчев открито призна че Валерия му е разбила сърцето Евгени Генчев открито призна че Валерия му е разбила сърцето Популярният музикант сподели емоционални мисли за любовта и творчеството си в ново интервю
Иран обяви началото на най-опустошителната операция в историята на страната Иран обяви началото на най-опустошителната операция в историята на страната Според местни източници, сирени за въздушна тревога са били задействани и в Израел Международната агенция за атомна енергия с извънредно заседание заради Иран Международната агенция за атомна енергия с извънредно заседание заради Иран Заседанието се свиква по искане на Русия след последните военни удари на САЩ и Израел срещу Иран Иран удари и знаменития „Бурж ал Араб“ в Дубай Иран удари и знаменития „Бурж ал Араб“ в Дубай Насоченият към него дрон „Шахед“ бе прехванат от местното ПВО, но останки все пак се стовариха върху хотела Тръмп потвърди убийството на Хаменей: един от най-злите хора в историята Тръмп потвърди убийството на Хаменей: един от най-злите хора в историята Той не успя да избегне нашето разузнаване и високотехнологичните ни системи за проследяване, написа президентът на САЩ Убит ли е лидерът на Иран Али Хаменей? Убит ли е лидерът на Иран Али Хаменей? Според информации на израелски медии, Хаменей най-вероятно е покосен днес Вместо инжекция учени разработиха таблетка за по-ефикасно отслабване Вместо инжекция учени разработиха таблетка за по-ефикасно отслабване Нова формула имитира действието на популярните GLP-1 терапии и цели по-лесен прием за пациентите Опасна тропическа болест се разпространява към Европа Опасна тропическа болест се разпространява към Европа Здравни експерти предупреждават за повишен риск от денга и чикунгуня заради климатичните промени и разширяването на ареала на тигровия комар МВнР обясни как да се евакуирате, ако се намирате в региона на Близкия изток МВнР обясни как да се евакуирате, ако се намирате в региона на Близкия изток Нивото на риск за всички държави е най-високото 5 Кейт и Уилям с по-различна публична изява предизвикаха коментари във Великобритания Кейт и Уилям с по-различна публична изява предизвикаха коментари във Великобритания Последната им поява засили интереса към ролята на принцесата на Уелс и бъдещите ангажименти на кралската двойка Взрив и ракети над Дубай след иранска атака срещу ОАЕ Взрив и ракети над Дубай след иранска атака срещу ОАЕ Един цивилен загина в столицата на ОАЕ Абу Даби, където се намира американска военна база
Росен ПЛЕВНЕЛИЕВ Росен ПЛЕВНЕЛИЕВ Кабинетът „Гюров“ е създаден, за да даде пълен комфорт на Румен Радев. Виц на деня Виц на деня - Скъпи, какъв подарък искаш за рожденния си ден?
- Не знам.
- Какво най-много ти харесва?
- Съседката от третия етаж...
Виц на деня Виц на деня В чата:
- Как да те позная?
- Ще бъда с дънки, висока съм 165 см и тежа 55...
- Добре, аз съм със светло яке, ще нося кантар и рулетка.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "Най-опасната форма на слепота е да вярваш, че твоята перспектива е единствена реалност.." Ницше
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори