Доц. Михайлова: В лаборатория „ЛИНА” сме изследвали за туберкулоза от 2 до 82-годишни пациенти с теста Т-SPOT.TB
20 Март 2018, Вторник, 11:18 ч.
На 24-ти март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата
Над 250 пациенти на възраст от 2 до 82 години са изследвани за туберкулоза в лаборатория „ЛИНА” с модерния тест Т-SPOT.TB от въвеждането му досега. Статистиката бе съобщена от микробиолога доц. д-р Сашка Михайлова, д.м. в навечерието на Световния ден за борба с туберкулозата, който отбелязваме на 24-ти март. Въпреки значителния медицински прогрес през последните десетилетия, туберкулозата продължава да е на първо място в света сред инфекциозните причинители на смърт, отнемаща 4500 живота на ден.„По данни на Световната здравна организация през 2016 г. новите случаи на туберкулоза в света са 10,4 милиона. Според Националния статистически институт за същия период в България са заболели 1544 души. Изчислено е, че между 2000 и 2016 г. са спасени 53 милиона живота в резултат на подобрената диагностика и лечение на туберкулозата”, заявява доц. Михайлова от най-голямата микробиологична лаборатория в Югоизточна България – „ЛИНА”. Лабораторията дава своя принос в диагностиката на тази социалнозначима инфекция като предлага на своите пациенти изследване чрез Т-SPOT.TB на Oxford Immunotec, UK – имунологичен тест за туберкулоза. Доц. Михайлова е ангажирана с всички етапи на извършване на анализа.
„Голямото предимство на метода е свързано с възможността му за откриване както на активна, така и на латентна туберкулозна инфекция. Резултатът не се повлиява от противотуберкулозната ваксина и повечето нетуберкулозни микобактерии. В лаборатория „ЛИНА“ изпълнението на теста е съобразено с международните стандарти. При необходимост се извършва потвърждаване на резултатите от представители на фирмата-производител”, обяснява доц. Михайлова. Тя осъществява лесно контакт с тях, тъй като е обучена и сертифицирана директно от Oxford Immunotec, UK.
Световният ден за борба с туберкулозата напомня на обществото за опустошителните здравни, социални и икономически последици от болестта и призовава за включване в битката за ликвидиране на инфекцията. Мотото на Световната здравна организация за 24-ти март 2018 г. е: „Търсят се лидери за свят без туберкулоза“. Смисълът му е обединяване усилията на политици – президенти, премиери, министри, както и на изявени личности от неправителствения сектор – медицински специалисти, преподаватели, юристи, журналисти и др. за постигане на стратегията за край на епидемията от туберкулоза до 2030 г.
„Туберкулозата е лечимо заболяване, ако се открие навреме и бъде проведена адекватна терапия. Използването на съвременни методи за диагностициране на тази древна инфекция е първа крачка в борбата с нея”, заявява доц. Михайлова.
„ЛИНА” е единствената лаборатория в област Бургас, в която се извършва Т-SPOT.TB – един от най-точните имунологични тестове в света. В лабораторията се изследват пациенти и от областите Варна и Ямбол.
Мадан скърби след трагедията край Ботевград с петте момчета
Фалира голяма авиокомпания
Румяна от флотилия Сумуд в неизвестност, 31 активисти ранени при прехващането от израелските сили
Мотористи излизат на "Априлско въстание" заради лудите цени на Гражданска отговорност
В Пловдив откачиха: Между 1000 и 3600 евро за две нощувки по време на музикален фест
GenZ инфлуенсър си размаза колата, излезе да попее, докато другият шофьор бере душа (ВИДЕО)
Има ли наистина завещание от Ивайло Калушев за младежите от "Петрохан"
Румен Радев и ПБ се захващат с галопиращите цени приоритетно
Сърбия в политиката на княз Борис-Михаил
Шофьор с 3,40 промила помете заграждения пред МВР-Русе
Тони Димитрова и Ники Кънчев на шоу с надиграване и „Стани Богат“ в Сигмен
Кога технологичният напредък води до затъпяване
