Бизнесът отчете: Цената на тока не е вече код "оранжев", "жълт" е!
21 Февруари 2018, Сряда, 19:01 ч.
Източник: днес.бгОферите към малките предприятия: Между 83 и 100 лева за мегаватчас
Поведението на участниците на свободния пазар на ток се променя. Това отчетоха работодателските организации и обявиха, че готовността им за протести заради цените в енергетиката е намалена от "оранжева" на "жълта".
"Ако преди 2 месеца офертите към малките предприятия например бяха за цени между 90-125 лева за мегаватчас, сега вече са за цени между 83-100 лв. Има и промени в поведението на продавачите на ел. енергия – държавните дружества", заяви Васил Велев, председател на АИКБ, след среща в Министерския съвет при премиера Бойко Борисов.
Тя се провежда две седмици след подобен разговор, в който правителство и бизнес се разбраха за законови промени, с които свободният пазар на електроенергия почти напълно ще бъде либерализиран.
Шефът на енергийната комисия в НС Делян Добрев съобщи, че промените, които се очаква да влязат в сила от юли, са почти готови. Те касаят изменения на около 100 текста и предвиждат на свободния пазар да излязат топлофикациите, когенерациите, заводските централи и производителите на ток от възобновяеми енергийни източници над 5 мегавата. По думите му така ликвидността на пазара ще се увеличи и ще бъде дадена реална цена на тока за фирмите.
Според Васил Велев генералното решение ще дойде с приключване на договорите с американските централи, за което бизнесът очаквал "по-енергични усилия" от ресорното министерство и правителството.
Велев уточни, че готовността на фирмите за протести не е напълно снета, но промените са в правилната посока.
Работодателите обясниха и че преследват прозрачност на пазара чрез въвеждането на европейския регламент, който задължава дружествата да дават информация за сключени сделки на свободния пазар с енергийни продукти на едро. В резултат на ратифицирането му, което се очаква да стане тази седмица, ще се въведат правила, които ограничават възможностите за злоупотреби.
В категории:
Бизнес
Караше с Шумахер, беше на косъм от титлата, днес живее в лукс
Леща яхния като едно време
Аларма за националите: Не подценявайте Индонезия, ето какви играчи са в състава
Как да държим метлата у дома, за да не избягат късметът и парите
След 19 години брак, Кийт Ърбан пое по нов път
Онлайн инструмент за оценка на геотермални проекти скоро на сайта на Министерството на енергетиката
"Ергенът" се взривява, трима нови влизат и обръщат играта
Млечна баница - домашна рецепта стъпка по стъпка
Кризата в Челси се разраства, подозират саботаж
Двойна трагедия, инфлуенсърка загина в катастрофа, баща й се самоуби
Христо Стоичков скърби
Зидан прие историческо предложение
