Николай Василев: Приказките за увеличение на цените и еврото са бабини деветини (ВИДЕО)
Може да има и няколко закръглени цени, но вероятно на стоки като коли, компютри и дрехи ще паднат, каза Василев
17 Януари 2018, Сряда, 07:22 ч.
Когато и да влезем в еврозоната, винаги е по-добре за нацията и за държавата, каза бившият министър на икономиката
Бабини деветини и измишльотини на хора, които не са специалисти или са популисти – така бившият министър на икономиката Николай Василев определи опасенията, че след евентуалното въвеждане на еврото у нас цените автоматично може да скочат и кафето, например, да стане от 1 лв. 1 евро.
„Като се погледне инфлацията на всички, влезели в еврозоната, се вижда, че (за инфлацията – б. ред.) няма никакво значение дали са влезели или не – т.е. няма удвояване на цените. В Литва дори цените са паднали”, каза бившият министър в „Тази сутрин“ по бТВ.
„Може да има и няколко закръглени цени, но вероятно на стоки като коли, компютри и дрехи ще паднат заради намаления риск”, прогнозира той.
„Най-малко трябва да говорим за цените, това е 10% от цялата тема. 40% от нея е регулацията и интеграцията на банковия и финансовия сектор – ако бяхме в еврозоната, щяхме да имаме втори, европейски, банков надзор и някои неща отпреди години може би нямаше да се случат”, каза Василев, визирайки случая с КТБ.
„На следващо място, държава от еврозоната има различен имидж. Ще ни вземат по-сериозно, ще има повече инвестиции, ще ни се повиши кредитният рейтинг, ще имаме по-ниски лихви. Може да има среди, които не искат европейски банков надзор, сигурно преди 20 години е имало контрабандни среди, които не са искали да влезем и в ЕС”, добави той.
„През 2005 г. щях да ви кажа, че България е готова да влезе в еврозоната, но по-късно това не беше голям политически приоритет, други теми бяха излезли на преден план. Както и за ЕС – когато и да влезем в еврозоната, винаги е по-добре за нацията и за държавата, а всякакви страхове са измислени”, подчерта бившият министър.
Винаги може да се намери някоя държава по света, която е различна, отговори той на примера с Унгария.
„Унгария беше голям шампион през 90-те години и беше пример за източноевропейските държави в почти всичко, в момента не е пример за почти нищо”, каза още той и допълни: „Словения, Словакия, трите прибалтийски държави – да виждаме някой да се оплаква? Те забравиха кога са имали други валути.”
След като България кандидатства за еврозоната, ще трябват няколко години – три или повече. Въпросът е официално да изявим своето желание, подчерта Василев.
Няма да има аргументи за отговор „не”, ако си поставим кандидатурата, смята той.
В категории:
Животът
Синдикатът на МВР след трагедията на Северната тангента и решение на съда: Животът на колегата ни 5 000 лева ли струва
Църквата почита светец - строил болници и манастири, налице са много народни вярвания за 5 декември
Кабинетът "Желязков" пред шести вот на недоверие, от ПП зоват за нов масов протест
В 4 области е обявен жълт код за значителни валежи, по морето духа силен вятър, в планините времето е люто
Каква е пътната обстановка в България на 5 декември, какви са основните ограничения за Бургаска област
3 основни правила за щастлива и стабилна връзка
Министър Тахов: "Магазин за хората" ще обхване цялата страна през 2026 година
Почина обичан български кмет
СДВР опроверга майката на задържан по време на протеста - не е бит
Притеснителна прогноза за времето за утре - 5 декември! Много силен вятър по Черноморието, обилни валежи в Югозападна България
Похвално: Левскари дариха пари за лечението на Любо Пенев
Немско издание излезе със скандален материал за Макрон, Мерц и САЩ

Само заради това изречение този човек никога повече не бива да бъде допускан до обществен форум. Най-малко до името му винаги трябва да се намира голяма червена точка.
Между 2005 и 2008 има цели три години. Достатъчно време за големите финансови институции да си стоварят токсичните активи на българските банки и пенсионни фондове. Алоооо експерта защо беше учреден общоевропейският финансов надзор? Я ми припомни как Гърция се озова с този дълг?
Ама така е, като си нямат бивш финансов министър, като тоя гном Василев!