×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят АМ "Тракия" между 157 и 162 км за ремонт в посока Бургас
  • Лятото започва с жеги от 35 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Внимание! Фалшиви лекарства заляха интернет! Ето как да се пазим


26 Ноември 2017, Неделя, 22:28 ч.
Източник: блиц

В интернет може да се намери не само информация за медикаменти, но и директно да се поръчат лекарства. Това е удобно, но има някои рискове, които потребителите трябва да имат предвид. Преди всичко – в интернет е забранено да се продават лекарствените продукти по лекарско предписание.

Съгласно българските закони, които са синхронизирани с европейските, такива медикаменти се отпускат единствено и само в аптеки, и то от магистър-фармацевт. Лекарството се дава лично на пациента или на негов представител, който носи рецептата. Никога не поемайте риска да купувате такова лекарство от интернет, дори цената му да е много изгодна!  


Информация, която се събира от ЕС, сочи, че най-често фалшифицираните медикаменти у нас и в чужбина са антибиотиците, обезболяващите и противозачатъчните средства. Следват антидиабетичните лекарства, диуретиците, спазмолитиците, приспивателните, козметичните средства и хормоните.  

Опаковката, както и листовката на Вашето лекарство съдържат определена информация. Тя е предварително одобрена от Изпълнителната агенция по лекарствата, съгласно закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и наредбите към него.   Когато купувате лекарство по лекарско предписание от аптеката:  

Уверете се, че лекарството, което взимате е наистина именно това, което Ви е било предписано. Имайте предвид, че наименованието на лекарството може да е едно и също, но да има различни лекарствени форми и различни дозировки, различни разфасовки – напр. спрей, ампули, таблетки от 40 и 80 mg, кутия с 2 блистера и кутия с 4 блистера и т.н., ето защо е важно да проверите, че всички тези параметри отговарят на това, което е предписал Вашият лекар.   Уверете се, че информацията, изписана върху външната опаковка, блистера и листовката е на български език. Желателно е да се уверите в това още в аптеката, при получаване на опаковката.   Всяко лекарство е маркирано с партиден номер и срок на годност. Те са обозначени на външната опаковка, както и върху блистера (първичната опаковка). Сверете номерата, за да се уверите, че съвпадат.  

Огледайте внимателно Вашето лекарство.  
– Има ли нарушение на целостта на опаковката (външна и вътрешна )?  
– Данните върху опаковките съдържат ли подвеждащи наименования или означения?  
– В листовката за пациента е описано какво съдържа Вашата кутия (например колко на брой блистера, с колко таблетки). Ако забележите несъответствие между описаното в листовката и наличното във Вашата опаковка, не приемайте лекарството и незабавно сигнализирайте на посочените по-долу контакти.  

Още нещо важно: Не бъркайте лекарствата с хранителните добавки! Добавките са хубаво нещо, но по смисъла на закона те са храна. Което означава, че не се проверяват и контролират от здравните институции в България и ЕС. Хранителните добавки са на регистрационен режим. Производителите им не са длъжни да доказват тяхната ефективност. Единствената гаранция идва от авторитета на производителя. 


В категории: Бизнес


Коментари
Предсказа смъртта си
Предсказа смъртта си 17/06/2025, Вторник 14:00 0
4 зодии са магнит за пари
4 зодии са магнит за пари 17/06/2025, Вторник 12:20 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Извънредно! Каналджия с Порше Кайен спретна бясна гонка с полицаите в Бургас, арестуваха го (СНИМКИ/ВИДЕО) Извънредно! Каналджия с Порше Кайен спретна бясна гонка с полицаите в Бургас, арестуваха го (СНИМКИ/ВИДЕО) Задържаните са трима мъже, които твърдят, че са мароканци, издирва се четвърти Купуват тейзъри на полицаите, тестват електрошока първо върху тях Купуват тейзъри на полицаите, тестват електрошока първо върху тях Униформените ще получат и елечета за бодикамери Даде 100 лева, за да стане известна Даде 100 лева, за да стане известна Блондинката е приемана от зрителите като човек, когото свързват с ежедневието си и може би затова смятат, че я познават. Убеждава се и днес в това, когато се среща със свои почитатели Тази турска звезда няма да е безработна дълго, връща се в ефир Тази турска звезда няма да е безработна дълго, връща се в ефир Крехката красавица, която е трън в очите на управляващите от няколко месеца насам, сключи договор за участие в новия сериал „Косата” В Созопол започват проверки за незаконни квартири и туристически обекти В Созопол започват проверки за незаконни квартири и туристически обекти Глоби до 7000 лв. за некоректни хотелиери и ресторантьори в Созопол Несебърлия направи голяма глупост зад волана Несебърлия направи голяма глупост зад волана Кара пиян и блъсна няколко коли Трагедия в началото на лятото! Жена издъхна на плажа в Свети Влас Трагедия в началото на лятото! Жена издъхна на плажа в Свети Влас Старозагорката била изведена от водата от спасители, но починала преди да дойдат медиците Пламна пожар в "Меден рудник" Пламна пожар в "Меден рудник" Огънят е предизвикан от криминално проявен бургазлия Сигнал до Флагман.БГ: Младеж краде във "Възраждане" Сигнал до Флагман.БГ: Младеж краде във "Възраждане" Притеснен гражданин алармира за отмъкването на торба с храна Интересна инициатива в Бургас Интересна инициатива в Бургас Проведе се събитието "Здравен кът на открито"
Предсказа смъртта си Предсказа смъртта си Баща му сам изкопава гроба му по стар руски обичай Не ги изхвърляйте, може да спечелите Не ги изхвърляйте, може да спечелите По-далновидни граждани вече намират алтернативен подход – предлагат старите банкноти и монети за продажба в онлайн платформи 25-годишен украинец заловен с наркотици в Свети Влас 25-годишен украинец заловен с наркотици в Свети Влас Канабис и електронна везна иззети от жилище в Свети Влас Тази блондинка ще замени Натали Трифонова Тази блондинка ще замени Натали Трифонова Преди да се озове пред камерата на една от най-гледаните телевизии в страната, плевенчанката вече е била познато лице от различни формати Русия с тежки атаки по Киев и Одеса, има загинал американец Русия с тежки атаки по Киев и Одеса, има загинал американец В черноморския град бе обявена нощна тревога, която продължи 3 часа Късмет за Водолея, а Девата да се пази от насилници Късмет за Водолея, а Девата да се пази от насилници Хороскоп за деня – 17 юни 2025, вторник Иран ще удря нефтени рафинерии и ядрени обекти на Израел, зове хората да бягат от  Тел Авив Иран ще удря нефтени рафинерии и ядрени обекти на Израел, зове хората да бягат от Тел Авив Израелска атака прекъсна живото предаване на иранската държавна телевизия, а САЩ изпрати три самолетоносача да спасяват съюзниците им от мъстта на Техеран Показа безкрайни крака Показа безкрайни крака Шейк е фина жена Стегна куфарите за Гърция Стегна куфарите за Гърция Сафарова отиде на остров Миконос Закъса много Закъса много Макар и милионер, Джъстин Бийбър не се радва на безоблачни дни
Кристин Лагард, ЕЦБ Кристин Лагард, ЕЦБ Назрял е моментът за глобално евро Виц на деня Виц на деня - Господине, вдигнете си ципа на панталона, че ще ви излети "птичето"!
- Спокойно, ще се върне! Нали "яйцата" му са тук...
Виц на деня Виц на деня - Рангеле, кое ти допада най-много в мен?
- Ракията на баща ти.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "Хората, които пият, са много по-щедри от трезвениците."
КАТ
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори