×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Динамит срещу журналисти - трагичната история на малтийската блогърка


18 Октомври 2017, Сряда, 04:53 ч.
Автор: webcafe.bg

Тя е работила по случаи на корупция, свързани с високопоставени политици в Малта

Малтийската журналистка и блогърка Дафне Каруана Галиция е убита от бомба, поставена в колата й. 53-годишната жена е известна с обвиненията си в корупция на хора по високите етажи на властта, които доведоха до предсрочни парламентарни избори в страна през юни.

Атентатът е станал в град Бидния, в централната северна част на Малта, близо до дома й. Преди две седмици тя е получила смъртни заплахи. Журналистката е автор на много разследвания за случаи на корупция, включително за съпругата на малтийския премиер Джоузеф Мускат. Експлозията е била много силна, тялото на жената е намерено овъглено на волана.

Каруана е разследвала върху участието на местни високопоставени личности в така наречените Panama papers и по-конкретно върху "Malta Files". Премиерът Мускат осъди "варварския атентат", с думите, че "всичко, което се случи днес е неприемливо". "Това е черен ден за нашата демокрация, както и за свободата на словото" - добави той.

"Каруана Галиция бе безстрашен журналист и блогър, който откри много офшорни сделки на високопоставени фигури в Малта, тя е и сред основателите на Международния консорциум за разследваща журналистика", пише в позиция Центърът за публичен интегритет, американска асоциация за разследваща журналистика. Те цитират становището на Международния консорциум за разследваща журналистика, което не само осъжда атаката, но и заявява: "Това не е само трагично убийство на смел журналист, а атака към професията като цяло. Това не може да остане безнаказано". Те изразяват и безпокойството си относно свободата на словото в Малта.

Все още никой не е поел отговорност за атентата. Половин час преди смъртта на 53-годишната Дафне Каруана Галиция излезе последният пост в блога й, в който началникът на кабинета на премиера е обвинен в корупция.

Тя прави разкрития за близки до премиера, които са получили пари от дъщерята на азербайджанския президент Илхам Алиев посредством компания, създадена от "Мосак Фонсека", правната кантора, която е в центъра на скандала Panama papers.

Често посещенията на блога на Галиция надвишават броя на читателите на всички вестници в Малта.

Скандалната реакция на един полицай

"В края на краищата всички получават това, което заслужават, доволен съм :)" - това пише във Facebook малтийският полицай Рамон Мисфуд след смъртта на журналистката.

Незабавна бе и гневната реакция от страна на сина на журналистката Матю Каруана Галиция. "Няколко часа по-късно, докато онзи клоун премиерът правеше декларации в парламента за журналистка, която демонизира и напада в продължение на повече от десет години, един от полицаите, който би трябвало да разследва убийството, написа това във Facebook". Неговата оценка е, че "такава е картината в страната - мафиотска държава, където може да си смениш пола, (слава Богу), но може и да те взривят само защото упражняваш основните си права. Как стигнахме дотук?"

Матю Каруана Галиция заедно с майка си - Дафне участва в Международния консорциум за разследваща журналистика. Той пристига първи на мястото на взрива, още докато колата марка Пежо кори. Чул е взривът от дома си, който се намира на няколкостотин метра по въздуха.

Мъката на сина

Синът разказва за това как е бягал през полята, превърнали се в ад, как се опитвал напразно да отвори вратата на автомобила, докато клаксона не спирал, а навсякъде имало части от тялото на майка му.

"Майка ми бе убита, защото беше между закона и онези, които се опитваха да го нарушат, както много други смели журналисти. Тя стана мишена, защото бе единствената, която го правеше" - казва Матю Каруана Галиция. Според него "това се случва, когато държавните институции са неспособни, последният оцелял, често е някой журналист, който се оказва и първият, който трябва да умре".

Динамит за неудобни журналисти

Стратегията бомби и пистолети срещу неудобни противници или като начин да замлъкнат устати журналисти е позната отдавна. Краят на Дафне Каруана Галиция е част от един твърде мрачен сценарий, който отива отвъд границите на острова.

Журналистката взима на мушка и лидерът на националистическата партия Адриан Делия. Заедно със сина си тя има много неприятели, някои са известни, друга са по-скрити, включително наркотрафиканти, свързани със системата за пране на пари.

Неслучайно тя взима на сериозно получените заплахи и подава оплакване в полицията. Бомба под колата, която се активира от разстояние с мобилен телефон - тази терористична техника е използвана от много мафиоти и наемници, които често се появяват на средиземноморския остров, туристическа дестинация, но и "гара разпределителна" за невинаги чисти сделки към Северна Африка.

В категории: Политика


webcafe.bg Автор
webcafe.bg
Коментари
Тервел ИЛИЕВ Шер откри, че има тайна внучка на 15 години Шер откри, че има тайна внучка на 15 години 10/05/2026, Неделя 17:00 2
Тервел ИЛИЕВ БАБХ пресече контрабанда на екзотични птици БАБХ пресече контрабанда на екзотични птици 10/05/2026, Неделя 16:40 0
Светлозария КИДЕРОВА Цветан Василев заговори за връщане в България Цветан Василев заговори за връщане в България 10/05/2026, Неделя 16:02 2
Светлозария КИДЕРОВА Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово 10/05/2026, Неделя 15:06 2
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пол Мание отново грабна титлата в третия етап от Джиро д’Италия, този път в София (ВИДЕО/СНИМКИ/ОБНОВЕНА) Пол Мание отново грабна титлата в третия етап от Джиро д’Италия, този път в София (ВИДЕО/СНИМКИ/ОБНОВЕНА) Финалът на третия етап от престижната надпревара финишира в българската столица Правят се важни промени при пробите за алкохол и дрога на пътя Правят се важни промени при пробите за алкохол и дрога на пътя Измененията се отнасят до вземането, изследванията, резултатите, отказите, лабораториите Цветан Василев заговори за връщане в България Цветан Василев заговори за връщане в България Намиращият се вече 9-та година в Белград бивш банкер честити на Радев и новото правителство Щерките на известен БГ финансист наследиха купища имоти от Ружа Игнатова Щерките на известен БГ финансист наследиха купища имоти от Ружа Игнатова Схемата на криптокралицата от Плевен ощети с над 4 милиарда долара инвеститори от цял свят, които искаха да печелят от Onecoin Ерос Рамацоти поканил Дара на гости в Италия Ерос Рамацоти поканил Дара на гости в Италия Не исках Bangaranga да е перфектна, а да е жива, призна изпълнителката Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово Защо колоездачите на Giro dItalia носят розово Отговорът се крие във факти отпРозовият цвят – или прочутата Maglia Rosa – е официалният символ на лидера в генералното класиране реди повече от век Катастрофи и тапи в столицата, София е Giro - обяви кметът Катастрофи и тапи в столицата, София е Giro - обяви кметът Движението, и без инцидентите, е усложнено заради ограничения, свързани с провеждането на финала на третия етап на Обиколката на Италия. Лекари скочиха срещу наредбата за диагноза по Вайбър и Месинджър Лекари скочиха срещу наредбата за диагноза по Вайбър и Месинджър Според д-р Гергана Николова това ще прекъсне връзката между медиците и пациентите Четирима задържани за стрелбата по автобус в Перник, полицията откри оръжието Четирима задържани за стрелбата по автобус в Перник, полицията откри оръжието Установени са всички участници в инцидента, сред които има и непълнолетни Победителят в „Биг Брадър 2025” Давид мие коли Победителят в „Биг Брадър 2025” Давид мие коли Риалити шампионът събира пари за инвестиция
Удариха с дрон търговски кораб край бреговете на Катар Удариха с дрон търговски кораб край бреговете на Катар Плавателният съд е под американски флаг Круизният кораб „Хондиус“, засегнат от огнище на хантавирус, пристигна на Тенерифе Круизният кораб „Хондиус“, засегнат от огнище на хантавирус, пристигна на Тенерифе Корабът с пътници и екипаж, засегнати от хантавирус, акостира в Гранадиля, където започва евакуацията на пасажерите Осем години след ядрената сделка: Тръмп отново преговаря с Иран Осем години след ядрената сделка: Тръмп отново преговаря с Иран Ново примирие, стари обещания и риск САЩ да не спечелят повече от сделката на Обама Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Полицията и удобните анализатори побързаха да обяснят как всичко било „битов скандал“. Само че габровци ясно казват друго – години наред търпят агресия, безнаказаност и страх, докато държавата се прави, че проблем няма Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него „Работете 12-14 часа, за да имам пари!“, реди той във видео, което публикува в тик-ток Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Петер Мадяр пое управлението с обещания за медийни реформи и завръщане към ценностите на ЕС Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Споразумението е постигнато с посредничеството на Доналд Тръмп Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Общината готви конкурс, МРРБ е сезирано за нарушения, касаещи разрешителни за строеж Фицо носи на Путин послание от Зеленски Фицо носи на Путин послание от Зеленски Посещението на словашкия лидер в Москва е планирано за утре, 9 май Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Той ще представи новата си изложба "Аз, клоунът"
Мариус Куркински Мариус Куркински Писна ми от BG, искам България Виц на деня Виц на деня Отива един в публичен дом и казва:
- Искам момиче с огромни гърди и тясна слива.
След пет минути идва една от работничките, оглежда се и пита:
- Къде е тоя с големите ръце и малката пишка?!
Виц на деня Виц на деня Медицинска сестра се кара на болния:
- Стига си гледал телевизия! Айде лягай в леглото!
- Ами ако ни хванат?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук С*ксът е като висшето образование! Редовно, задочно и платено!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори