×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Събориха знакова 130-годишна сграда в сърцето на Стария Бургас


Събориха знакова 130-годишна сграда в сърцето на Стария Бургас
Емблематична сграда в сърцето на Стария Бургас падна под напора на багерите за няколко години. Какво ли ще се издигне там?
14 Октомври 2017, Събота, 18:18 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Иван КОЛЕВ

Двуетажната къща е построена от Киряко Щерианиди в края на 19-ти век, била е резиденция и офис на застрахователна компания през 20-и век, впечатляваше с архитектурата си

Една от емблематичните сгради в сърцето на Стария Бургас – на ул.”Александър Батенберг” 26 бе съборена само за няколко дни, съобщават читатели на Флагман.бг. Багери са разрушили цялото здание през тази седмица, останките вече са разчистени, а теренът очевидно е подготвен за строителство.

Наш репортер днес обходи внимателно целия имот, но не откри информационна табела за инвеститора и строителя, както и подробности за проекта, а това са задължителни реквизити.


Освен двуетажната сграда е съборена и малка едноетажна къща, която се е намирала в задния двор

Флагман.бг в първия работен ден на следващата седмица ще провери подробности за проекта и дали тази сграда е паметник на културата. Ще ви съобщим какво ще се строи върху златния парцел – на метри от Централния плаж на Бургас и на входа на самата Морска градина.


Тази къща на ул."Александър Батенберг" 26 вече е в историята

Потърсихме и известния бургаски краевед Митко Иванов, който уточни, че къщата е от края на 19-ти век.

Сградата е построена от Киряко Щерианиди между 1890 и 1900 година. В началото на 20-и век е била офис на международно застрахователно дружество или резиденция. В този период в Бургас стъпват много международни компании и това място е било изключително подходящо за тях”, каза пред Флагман.бг Митко Иванов.

Двуетажната къща бе с особена архитектура, наподобяваше търговски обект или хан от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Тя впечатляваше и с нещо друго – уникален надпис на фасадата, на когото пишеше „1793”. Митко Иванов обаче уточни, че това не е годината на строителството, а част от логото на британската застрахователна компания, оперирала в Бургас в началото на 20-и век. Това е един от петте най-стари надписи в Бургас, категоричен бе Митко Иванов и изрази надежди той да е запазен, а не унищожен.


В овала бе уникалния надпис "1793". Не е ясно дали е запазен

Самият той не бе убеден дали тази сграда е паметник на културата. По думите му нямала висока художествена стойност, но била автентична и показваща духа на Стария Бургас. Още повече, че подобни сгради трябва да се съхраняват в архитектурния ансамбъл на ул.”Александър Батенберг”, а не да се разрушават, допълни известният бургаски краевед. 

Митко Иванов вероятно визираше архитектурната еклектика стотина метра по-надолу от тази къща. Там една до друга са залепени нова модерна сграда със стара, строена в началото на 20-и век.

Строителят Радостин Дачев, приватизатор на бургаските кина, събори уникална къща, за да направи стъклен билдинг, който сега боде очите на десетки естети и ценители на автентичната архитектура.

Припомняме, че преди няколко години къща в този район, два пъти по-малка като площ и на две пресечки от морето, се продаде за 1,3 млн.евро! 





В категории: Бизнес


18
Коментара
Емел МАХМУД Трагедия в планината Трагедия в планината 08/03/2026, Неделя 10:58 0
Димитър КИРЯКОВ Не питайте ChatGPT за медицински съвети! Не питайте ChatGPT за медицински съвети! 08/03/2026, Неделя 10:00 4
Емел МАХМУД 8 жени, които промениха света завинаги 8 жени, които промениха света завинаги 08/03/2026, Неделя 09:00 1
18
Коментара по темата
18.
Leli
22.10.2017 23:09:57
0
0
Леля ми е наслидник на сградата герасим е обитаваше брат и но ще строят
17.
.....
15.10.2017 22:26:41
4
5
Бургас и история ????!!!!!
16.
16
15.10.2017 10:30:28
5
18
В Лондон се гордеят, пазят и реставрират старите къщи, а тук ги изоставяме и после събаряме. Колкото е по-стара- толкова е по-ценна там.
15.
М.Д
15.10.2017 08:24:44
1
4
Как можах да я изтърва .И неможах да я докопам . Нищо че и аз имам на същата улица. Е вярно още не съм я довършил.
14.
До 1
15.10.2017 08:19:18
0
6
Дядото се казваше Герасим.По цял ден седеше на пейките с няколко котенца.Но надали е жив имайки предвид колко мизерно и самотно живееше.
13.
дървото
15.10.2017 01:27:04
15
6
Да ги събарят тези старите че ще паднат върху някой ще стане беля
12.
клошар
15.10.2017 01:16:28
6
6
Жалко за хубавата къща тъкмо щях да ходя в нея да живея
11.
прост народ
15.10.2017 01:11:41
8
8
Да я бяха позакърпили и боядисали малко старата къщичка щеше да е нова,пък сега копай строй,след 120години пак да я съборят,няма справедливост,що не спрат всички строителни дейности в Бургас и да живеем като диваци,ще е по-добре......целия град е в съборетини,никой не ги поддържа,тук там понякоя свястна къща,пълно с говняни рушащи се сгради......
10.
Светлозар
14.10.2017 22:38:57
9
23
Поредния кенеф(кооперация) ще бъде построен в гетото Бургас.Жалко,че вече всичко е необратимо!!!Повечето общинари имат интереси в строителния бизнес и всичко си минава по реда.Само,че град само с кооперации тип общежития и лайняно море няма никаква туристическа привлекателност.Тук производства почти не останаха,така че сами си режете клона АЛЧНИ набедени държавници и бизнесмени
9.
Raptor
14.10.2017 22:30:00
1
20
С главен "архитект" веска селянката далаверата и бетонния мастодонт е гарантиран. Рущвета е минал през фирмата на мухлясалия и мъж или сина и за консултантски. Ето такива ИЗРОДИ унищожават държавата и и гонят последните останали свестни хора тук.
8.
Vulka
14.10.2017 21:33:34
2
11
Янко Кесаровски ще строи там Флегман ... че новия ви офис в сградата му не ви кефел нещо ;)
7.
краевед???
14.10.2017 20:54:44
3
7
Този митко някой познава ли го с какво е известен
6.
киро
14.10.2017 20:34:01
7
3
Ураааа ще има блок
5.
HA taka
14.10.2017 20:22:33
4
9
Ще бъдат санкционирани алчните строители от народния трибунал
4.
брокер
14.10.2017 20:21:39
7
5
Какви ще са цените на апартаментите,някой знае ли,имам клиенти за този район
3.
багериста
14.10.2017 20:18:20
22
11
Тъкмо да се поосвежи района,че там пълно с коптори,по-ново по-добре,ай стига с тая носталгия за отминали времена
2.
baihui
14.10.2017 20:16:11
10
17
Тази сграда,дори да е била паметник на културата беше толкова амортизирана и опасна, че ако не беше съборена щеше да предизвика инцидент с трагичен край. Не се притеснявайте за дядото и за собствениците. Всичко е уредено!
1.
жйвгймгймгймгймэймэ
14.10.2017 19:46:00
1
12
КАКВО СТАНА С ДЯДОТО ...КОЙТО ЖИВЕЕШЕ НА ПЪРВИЯ ЕТАЖ ....ВТОРИЯ ЕТАЖ ГО ДЪРЖЕШЕ НЯКАКВА НЕГОВА РОДНИНА ОТ СОФИЯ. ...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Трагедия в планината Трагедия в планината 44-годишен мъж почина край Мальовица Гранични полицаи подаряват рози на дамите, чакащи на пункта Гранични полицаи подаряват рози на дамите, чакащи на пункта Подобна организация е създадена на няколко гранични пункта Правописна грешка издаде „лекар“ с фалшива диплома в Лом Правописна грешка издаде „лекар“ с фалшива диплома в Лом 27-годишен мъж се опитал да започне работа в болницата в града с фалшив документ за магистър по медицина Подозираше ли днес Бойко Борисов с кой лебед се снима в Бургаско (ВИДЕО) Подозираше ли днес Бойко Борисов с кой лебед се снима в Бургаско (ВИДЕО) Може би не е случайност, че Калистрати - "Красивият войн" на Приморско се доближи до лидера на ГЕРБ Как мисли поколението Gen Z: Бургазлия, учещ в елитен университет във Виена в откровен разговор за политиката Как мисли поколението Gen Z: Бургазлия, учещ в елитен университет във Виена в откровен разговор за политиката Нашата мечта е никой да не се срамува, че е българин, каза Никола Карагьозов във Ф Студио  Става опасно! Обединените арабски емирства обявиха: Намираме се в състояние на война Става опасно! Обединените арабски емирства обявиха: Намираме се в състояние на война Президентът Мохамед ибн Заид ал-Нахаян направи историческо изявление, което обръща тотално политиката на страната Колко струва една партия в България? Минимум 75 хил. евро и още нещо Колко струва една партия в България? Минимум 75 хил. евро и още нещо Мандатоносителите искат избираеми места в листите, както и процент от бъдещата субсидия Kaĸ зaтвapянeтo нa Opмyзĸия пpoлив (мoжe дa) влияe нa cвeтoвнитe дocтaвĸи нa пeтpoл и гaз Kaĸ зaтвapянeтo нa Opмyзĸия пpoлив (мoжe дa) влияe нa cвeтoвнитe дocтaвĸи нa пeтpoл и гaз . Ecĸaлиpaщият ĸoнфлиĸт в Близĸия Изтoĸ пpeнaчepтaвa ĸapтaтa нa мeждyнapoднaтa тъpгoвия Българин плати 475 евро за рози, вие бихте ли дали толкова за своята любима Българин плати 475 евро за рози, вие бихте ли дали толкова за своята любима Това е най-скъпата поръчка за цветя тази година, отчитат продавачите Двойки, които спират да правят това, се разделят Двойки, които спират да правят това, се разделят Експерти по взаимоотношения предупреждават, че малък ежедневен жест често определя дали една връзка ще оцелее
Тръмп шокира! Предлага да се използват ракети в борбата срещу наркокартелите Тръмп шокира! Предлага да се използват ракети в борбата срещу наркокартелите От септември Вашингтон предприе интензивна кампания на въздушни удари срещу лодки, за които твърди, че се използват за трафик на наркотици в Карибско море и в Тихия океан Мощен взрив разтърси американското посолство в Осло Мощен взрив разтърси американското посолство в Осло Експлозията отекна в комплекса на американската дипломатическа мисия в западната част на Осло около 1:00 ч. местно време 8 жени, които промениха света завинаги 8 жени, които промениха света завинаги Някои от тях са учени, други – артисти, изследователи или борци за права, но всички оставят следа, която вдъхновява поколения Серия от мощни експлозии порази петролна рафинерия в Иран (ВИДЕО) Серия от мощни експлозии порази петролна рафинерия в Иран (ВИДЕО) Системите за противовъздушна отбрана са били задействани над столицата Силни експлозии разтърсиха района около посолството на САЩ в Багдад Силни експлозии разтърсиха района около посолството на САЩ в Багдад Активирали са се системите за ПВО в близост Земетресение близо до България Земетресение близо до България Трусът е бил на дълбочина около 5 км Путин реагира след смъртта на Хаменей и призова за спиране на войната в Иран Путин реагира след смъртта на Хаменей и призова за спиране на войната в Иран Руският президент изрази съболезнования за жертвите и настоя за дипломатическо решение Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите Ирански удар по летището в Дубай ще отмени полетите Emirates спря всички полети до и от Дубай до второ нареждане 20% от британците са за включване във войната срещу Иран 20% от британците са за включване във войната срещу Иран Премиерът Киър Стармър обсъди военната и разузнавателната координация с престолонаследника Мохамед бин Салман САЩ одобриха продажба на 12 000 бомби на Израел САЩ одобриха продажба на 12 000 бомби на Израел Оръжието ще бъде включено във войната
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори