×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Българският Леонардо – авторът на Грамофона на бул.”Богориди” номиниран за почетен гражданин на Бургас


Българският Леонардо – авторът на Грамофона на бул.”Богориди” номиниран за почетен гражданин на Бургас
Руси Стоянов остави в наследство великолепни произведения на изкуството
14 Октомври 2017, Събота, 09:01 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Руси Стоянов ни напусна преди 13 години, а паметта му до този момент не е почетена подобаващо, мотивираха се от Съюза на художниците в Бургас

Четири знакови личности ще станат почетни граждани на Бургас.

Номинациите ще бъдат гласувани на сесията в края на месеца. Янка Рупкина, Вида Буковина, Руси Стоянов и Иван Притъргов са предложени от граждански и инициативни комитети. 


Освен тях със специалния приз – „Сребърният кръст на Свети Николай” ще бъде награден композиторът Тончо Русев. Наградата бе въведена преди няколко години с идеята да се дава веднъж годишно на изключително заслужила личност.

КОИ ЩЕ СА НОВИТЕ ПОЧЕТНИ БУРГАЗЛИИ

Народната певица Янка Рупкина е родена през 1938 година в Граматиково.
Създател е на трио „Българка”, с което печели световна популярност в целия свят, носител е на десетки награди за вокално майсторство.


Янка Рупкина

Другото предложение е за художника Руси Стоянов, който ще бъде почетен посмъртно. Номинацията идва от Дружеството на художниците в Бургас, откъдето се мотивират, че Руси Стоянов е един от най-изтъкнатите бургаски творци. Негови произведения са част от колекцията на десетки галерии и ценители на изкуството. Допринесъл е много за славата на Бургас, а проектите му много често на насочени към градската среда и са се превърнали в символ на града – Грамофонът, внушителният кръст на Шилото и много други.


Руси Стоянов

„Той беше художник с изключителен творчески заряд и многостранни идеи. Руси Стоянов справедливо е наричан българския Леонардо. В наследство той оставя великолепни произведения на изкуството, които продължават да живеят във времето", допълват от Съюза на художниците в Бургас. Руси Стоянов ни напусна твърде млад – едва на 49 години, а до този момент така и не е почетен подобаващо.

Историкът-краевед Вида Буковина също е номинирана за почетен гражданин. Предложението е от Инициативен граждански комитет, с председател протойерей Севастиян, архиерейски наместник на Бургас. Вида Буковина е родена през 1937 година в Малко Търново. Има многобройни научи изяви  на национални конференции. Основател е на дружеството на краеведите в Бургас, посветила е над 55 години от своя съзнателен живот за изучаването на миналото на Странджа. Вида Буковина е автор на 450 научни и научно-популярни статии.


Вида Буковина

Посмъртно със званието „Почетен гражданин” ще бъде награден и футболната легенда Иван Притъргов, който почина внезапно миналата година. Притъргов е считан за голмайстор №1 във футболната история на Бургас.


Иван Притъргов

Със „Сребърният кръст на Свети Николай” – новата награда, която въведе общината, ще бъде награден композиторът Тончо Русев. Той е създател на над 1000 песни – емблеми на българската музика в последните 50 години. Печелил е многобройни награди, а песните му се изпълняват от Лили Иванова, Васил Найденов, Филип Киркоров, София Ротару, Дагмар Федерик и много други.


Тончо Русев

В категории: Бургас


Коментари
Флагман.БГ Лондон изпрати изтребители F-35 в Кипър Лондон изпрати изтребители F-35 в Кипър 07/02/2026, Събота 18:40 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Минималната заплата в България расте, но хората остават на ръба на издръжката Минималната заплата в България расте, но хората остават на ръба на издръжката Данните на Евростат показват най-нисък доход в ЕС, а сравненията с държави извън съюза, включително Иран, поставят въпроса за реалната покупателна способност Крум Зарков е новият национален лидер на БСП. И напълно заслужено (ОБНОВЕНА) Крум Зарков е новият национален лидер на БСП. И напълно заслужено (ОБНОВЕНА) Мощна вълна в подкрепа на младия и модерен политик се усещаше сред 800-те делегати в залата, Флагман.БГ проследи преброяването на гласовете в непосредствена близост до комисията Сигнал до Флагман.БГ: „За Бога, братя, не купувайте от AliExpress“ Сигнал до Флагман.БГ: „За Бога, братя, не купувайте от AliExpress“ В китайската платформа има ментета, а при спор алгоритъмът често води до връщане за сметка на купувача – независимо от доказателствата Кирил Домусчиев: БФС допуска псевдофутбол на кални терени Кирил Домусчиев: БФС допуска псевдофутбол на кални терени Собственикът на Лудогорец поиска оставки и проверка на Лицензионната комисия Проф. Кантарджиев с тревожна новина: Заешка треска удари България Проф. Кантарджиев с тревожна новина: Заешка треска удари България Туларемията се предава от мишки и плъхове и води до висока температура и тежки възпаления на лимфните възли Криминален психолог: Ивайло Калушев не е човек, който би сложил край на живота си Криминален психолог: Ивайло Калушев не е човек, който би сложил край на живота си Доц. Неделчо Стойчев вижда опит за инсцениране и предупреждава за прикрити мотиви зад образа на духовен водач Никой не те юрка, а заплатата тече – сега е DOLCE VITA за държавната администрация Никой не те юрка, а заплатата тече – сега е DOLCE VITA за държавната администрация Предстоят избори, управлява правителство в оставка и всички са се разбрали без думи: резки движения не се правят, шум не се вдига, папките и проектите могат да почакат Човека-паяк обяви награда от $100 000 за следа към изчезналите с Ивайло Калушев Човека-паяк обяви награда от $100 000 за следа към изчезналите с Ивайло Калушев Иван Кристов призова институциите да разкрият истината за зловещото тройно убийство Варна кипна след смъртта на 7 коня: Хората искат истината за пожара във „Фанагория“ Варна кипна след смъртта на 7 коня: Хората искат истината за пожара във „Фанагория“ Хората настояват за публичност около пожара и за пълна проверка на всички версии Рязка промяна във времето: студ, сняг и дъжд удрят страната от понеделник Рязка промяна във времето: студ, сняг и дъжд удрят страната от понеделник Температурите падат до минусови стойности, валежите се разширяват, идват мъгли и хлъзгави пътища
Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Техеран и Вашингтон продължават ядрените преговори, но „червените линии“ на Иран остават непроменени Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Инцидентът става при влошено време, въпреки официално обявена ниска лавинна опасност Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Случаят във Вашингтон повдига отново въпроса за границите и злоупотребата с доверие в училищата Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Федерално жури повдигна обвинения срещу 33-годишен мъж от Охайо след сигнал за директна заплаха Живот върху гроб: вдовица намира подслон до последния дом на съпруга си Живот върху гроб: вдовица намира подслон до последния дом на съпруга си След години без дом жената спи месеци наред върху гроба на мъжа, когото е загубила внезапно 40 тона марихуана разкрити в Северна Македония, следите водят към Балкански канал 40 тона марихуана разкрити в Северна Македония, следите водят към Балкански канал Наркотикът не е за медицински цели, а за уличен пазар и контрабанда, разследването стига до лицензирани фирми След атентата срещу ген. Алексиев: Русия готви обвинения срещу двама заподозрени След атентата срещу ген. Алексиев: Русия готви обвинения срещу двама заподозрени Москва твърди, че покушението срещу ключов разузнавателен генерал има външна следа Откриха Зимната Олимпиада в Милано с шоу от музика и светлини Откриха Зимната Олимпиада в Милано с шоу от музика и светлини България с двама знаменосци и 20 състезатели, големите надежди са Зографски, Попов и Янков Бебетата на Бъзби, които не пораснаха Бебетата на Бъзби, които не пораснаха От този свят си отиват Роджър Бърн (28), Еди Коулман (21), Марк Джоунс (24), Дейвид Пег (22), Томи Тейлър (26), Джеф Бент (25), Лиъм Уелън (22). От щаба на тима загиват още Уолтър Крикмер, Томи Къри и Бърт Уолей. Богати чужденци плащали, за да стрелят по цивилни: Италия разследва случай от Сараево Богати чужденци плащали, за да стрелят по цивилни: Италия разследва случай от Сараево Първото идентифицирано лице в разследването, започнало през ноември 2025 г., е бивш шофьор на камион, живеещ близо до северния град Порденоне
Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Цените се покачват и това притеснява хората
Виц на деня Виц на деня - Да пием за приятелите, които не са сред нас...
- Давай по-бързо, че идват!
Виц на деня Виц на деня Прибирам се снощи от кръчмата и гледам мъж в леглото. Хващам го... бой, бой... Подхващам и жената... гледам не е мойта...
- Абе, комшу, заключвайте ги тия врати бе!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Шефът толкова дълго и яростно се караше на свой служител, че той по инерция изтърси:
- Да скъпа.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори