×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честит празник на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Опасна болест унищожава горите в Странджа, единственото решение – масова сеч


Опасна болест унищожава горите в Странджа, единственото решение – масова сеч
Местните се притесняват от набезите на мургави дървосекачи, граничари и полиция ще ги държат под наблюдение
03 Септември 2017, Неделя, 03:30 ч.
Автор: Петър ПЕТРОВ, снимката е илюстративна

Засегнати са хиляди декари иглолистни дървета, изсечените места после ще се залесяват 


Гъбно заболяване е унищожило хиляди декари иглолистни гори в цяла Южна Европа. Болестта се разпространява много бързо, а специалистите оприличават щетите от нея като след пожар.

У нас най-сериозни поражения са нанесени в Странджа – в района на Община Средец, а единственото решение на проблема е извършването на санитарна сеч. Това съобщи директорът на Държавното горско стопанство в Средец инж. Димитър Янков.

„Проблемът е много сериозен! Трябва да действаме максимално бързо. Това е процес, който може да се задълбочи. В момента в Община Средец са поразени 50 000 кубика дървесина. Единственото решение е сечта. Ако останат и малко огнища, проблемът ще се разрасне. Пораженията са като след пожар – дърветата изсъхват. След като приключим с изсичането, задължително ще залесим“, обяви инж. Янков.

Шефът на горското уточни, че изсечената дървесина може да бъде използвана в промишлеността – за изработката на мебели, например, тъй като тя не била опасна за хората.


Шефът на горското в Средец инж. Димитър Янков обяви, че проблемът е много сериозен

Кметовете на населените места, където основно ще се сече, поискаха да им бъдат предоставени списъци на работниците. Хората са се напатили от подобни акции, тъй като работната ръка била предимно от цигани, които използвали момента и грабели наред.

Друг проблем били каруците и конете, с които ромите извозвали дървесината. Талигите и животните нанасяли сериозни щети върху ландшафта, където действали стопаните им. От администрацията на кмета на Община Средец Иван Жабов  поискаха да се осигури транспорт на дървосекачите, за да се ограничат пораженията върху терена.

Димитър Янков уточни, че използването на животинска тяга е неизбежно. Той обаче отбеляза, че ще разговаря с ръководството на „Гранична полиция“ и на местното РПУ, които да държат под наблюдение работниците.


В категории: Средец


Петър ПЕТРОВ Автор
Петър ПЕТРОВ
12
Коментара
12
Коментара по темата
12.
гражданин
05.09.2017 12:46:50
1
8
щом инж. Янков го е казал, значи наистина е такъв проблема. той е един от малкото останали честни люде в Средец. и милее за гората. но за това, че ще се доразбият и без това скапаните пътища в общината също е истина. както и очакваното нашествие на мургави специалисти по рязането на дърва! здрав контрол трябва от страна на всички институции, за да не стават сакатлъци с прииждащите цигани!
11.
имам питане
04.09.2017 09:26:08
0
3
а РАЗБИТИТЕ ПЪТИЩА след това? а и сега? не се минава....ужасно е, само смъквате парите от "законната" сеч!!!!
10.
иван алкохолика
04.09.2017 08:36:25
0
1
тази ножина да не я измислил илия енгьозът,той ги разбира тези неща.
9.
Аз
04.09.2017 08:32:55
0
1
Проблема е повсеместен. В Родопите е страшно. И причина за всичко това е залесяването преди 40 - 50 години и засаждането на бор на неподходяща височина.
8.
Въпрос
03.09.2017 23:41:52
1
4
Защо първо не пробват с подходящ фунгицид и селскостопанска авиация?
7.
Крум
03.09.2017 20:31:45
4
4
Флагман,похвално за Вас! Работете за народа и информирайте. Народа има нужда от подкрепа. И Вие за първи път имате от мен.
6.
n
03.09.2017 17:33:31
1
15
ето, малко информация за гъбата
и сами преценете кой и колко лъже. Дори при самата санитарна сеч трябва да бъдат внимателни дървосекачите, тъй като заразата може да бъде пренесена със брадвата или дъската на моторния трион, a не разпространяват тъпотии, че като се отреже дървото и заразата се деактивирала един вид.. Няма такова нещо! http://plantclinic.cornell.edu/factsheets/sphaeropsisdiplodia.pdf
5.
n
03.09.2017 17:24:17
1
11
Много сте зле, флагман! Гъбата не е опасна за хората, но докато стигне до кроношпан, още доста иглолистна растителност може и ще
зарази. То явно и това е целта, де!
При sphaeropsis sapinea се наблюдава едно характерно оцветяване на дървесината - позеленяване/почерняване. Как при това положение ще бъде използвана от кроношпан? Как ще бъде извозена дървесината до там, без да се разнася заразата? Доста здрави дървета ще дадат фира, покрай засегнатите, уж да се застраховат! После ще се окаже, че не са успяли да овладеят положението и догодина ще изсекат всичко възможно!
4.
kk
03.09.2017 16:39:03
2
14
от тая сеч най доволен е доктор КРОНОШПАН
3.
Някой
03.09.2017 16:24:23
2
23
Няма такива измамници!?!
Сега съвсем "законно" ще изсекат и малкото останала гора и ще напълнят двора на Кроношпан! Огледайте им двора, пълен е с "маломерна дървесина от санитарна сеч и болни дървета"!
2.
Друго е
03.09.2017 16:20:17
4
20
Опасната болест в Странджа се казва бугари. Бугарите, вече повече от 1300 години се мъчат да унищожат всичко що е по-високо от тревата. Гърци, Турци, Руснаци са се мъчили да спасят Странджата, кой за 200, кой за 500, кой за 45 години. Но ядец. Ще се сече. Тъй казва тоз на снимката.
1.
Дървар
03.09.2017 15:50:54
4
28
Каква гора ще спасявате бе галфони? То от вашата алчност и некомпетентност такава не остана. Всичко мина през Убиеца на Българската гора ТАЛАШИТШПАН.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Който не харесва „Бангаранга“, да възроди соцконкурса „Ален мак“ Който не харесва „Бангаранга“, да възроди соцконкурса „Ален мак“ Целият свят е не само очарован, но и зашеметен от „Бангаранга“, онези родни „интелектуалци“ и „декоративни християни“, за които песента е срам, които разнищват текста дума по дума, бихме препоръчали да си възстановят конкурса за ангажирана песен от времето на соца „Ален мак“  Бургас изпрати своите абитуриенти от набор 07 – смели, смахнати и очарователни (ВИДЕО) Бургас изпрати своите абитуриенти от набор 07 – смели, смахнати и очарователни (ВИДЕО) Випуск 26 е символ на будност, смелост и индивидуалност на едно ново поколение Армията променя правилата за командироване на военни зад граница, вдигат им парите Армията променя правилата за командироване на военни зад граница, вдигат им парите Новите промени са свързани с получаваните пари, семействата, ученията на НАТО Гришо останал без книжка след превишена скорост в Монако Гришо останал без книжка след превишена скорост в Монако Топ тенесистът е бил с баща си в автомобила Софиянец си пуска дива чалга, докато жителите на "Сън хаус" едва удържат на музикалния терор Софиянец си пуска дива чалга, докато жителите на "Сън хаус" едва удържат на музикалния терор В петък вечерта ситуацията обаче ескалирала, намесили са се и ченгета от РУ-Несебър Росимира Иванова е сред ТОП абитуриентките на Випуск 2026 (ВИДЕО/СНИМКИ) Росимира Иванова е сред ТОП абитуриентките на Випуск 2026 (ВИДЕО/СНИМКИ) Стил, класа и амбиции впечатлиха всички пред Пантеона Само един депутат от Габрово отиде да помага след наводненията - Богомил Петков Само един депутат от Габрово отиде да помага след наводненията - Богомил Петков Въпреки тежките щети, причинени от водната стихия - само един от тях отиде в издигналата го в парламента област, за да съдейства или провери какви са пораженията Затворници помагат в разчистването на Габрово след преливането на река Янтра Затворници помагат в разчистването на Габрово след преливането на река Янтра Лишените от свобода са с нисък риск от рецидив и са под контрола на надзорно-охранителния състав на затворническото общежитие 19-годишен обърна колата си в канавка, пострадаха бебе и второкласник 19-годишен обърна колата си в канавка, пострадаха бебе и второкласник Шофьорът на превозното средство е тестван за употреба на алкохол и наркотици, отчетени са отрицателни резултати Тийнейджърки помляха белите си коли край УМБАЛ-Бургас, май са абитуриентки Тийнейджърки помляха белите си коли край УМБАЛ-Бургас, май са абитуриентки Не се съобщава за пострадали, но в района е започнало да се оформя задръстване
Доналд Тръмп-младши се ожени, но булката остана разочарована Доналд Тръмп-младши се ожени, но булката остана разочарована 40 гости на скромното тържество на Бахамите, президентът не отиде Разпространението на вируса Ебола излиза извън контрол, 18 заразени избягаха от болница Разпространението на вируса Ебола излиза извън контрол, 18 заразени избягаха от болница Смъртните случаи са над 200 Бивш член на елита завърши сезона с 227 гола в “А” областна Бивш член на елита завърши сезона с 227 гола в “А” областна Единственият хикс през сезона дойде в последния 26-и кръг Децата от фаталния купон с дрогата-убиец в Благоевград са известни фамилии Децата от фаталния купон с дрогата-убиец в Благоевград са известни фамилии Към момента полицията в Благоевград води активно разследване за изясняване на точните обстоятелства около инцидента Край на една музикална ера: Групата "Aqua", която покори света с "Barbie Girl", се пенсионира Край на една музикална ера: Групата "Aqua", която покори света с "Barbie Girl", се пенсионира В емоционално послание членовете на групата посочват, че искат да запазят това, което са изградили през десетилетията, докато спомените и връзката помежду им остават силни Ормузкият проток в епицентъра: Тръмп обяви, че споразумението с Иран е „до голяма степен договорено“ Ормузкият проток в епицентъра: Тръмп обяви, че споразумението с Иран е „до голяма степен договорено“ Техеран отвърнаха, че твърденията му „не съответстват на реалността“ Чайка нацвъка Чарлз в Северна Ирландия Чайка нацвъка Чарлз в Северна Ирландия „Добре, че не ми падна на главата“, коментира кралят Престрелка пред Белия дом, има убит и ранен Престрелка пред Белия дом, има убит и ранен Репортери споделят, че са чули около 30 куршума Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Мюсюлманският лорд мер на града, Закир Чодри, едва знае английски Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Сред публиката настъпи хаос
Бойко Борисов Бойко Борисов Никога не съм бил нито в “Джуджетата“, нито ги знам кои са, а в случая сега разбираме коя е Снежанка Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Две жени разговарят:
- Ти какво работиш?
- В научен институт.
А като каква?
- Като любовница, но ми плащат като на професор.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Мамо, мамо, може ли и аз да скоча с бънджи?
- В никакъв случай! Животът ти започна, заради скъсана гума, но не трябва да свършва пак по тази причина!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори