Дневният център за деца и юноши с увреждания отвори врати в Морската градина
28 Юни 2017, Сряда, 19:06 ч.
Автор: Флагман.БГДневният център има капацитет да обслужва 20 деца и младежи с увреждания на възраст от 7 до 29 години
Деца и младежи с увреждания и техните родители от Бургас ще получават специализирани грижи и подкрепа в приобщаването към обществото. Услугите ще се извършват в новооткрития Дневен център за деца и юноши с увреждания, който се намира в Морската градина.Изграждането на социалното заведение бе постигнато в резултат на обединените усилия на Европейското командване на ВС на САЩ, отдела за военно сътрудничество към Посолството на САЩ в София и Община Бургас.
На церемонията по откриване на Дневния център присъстваха Дейвид Епстийн - секретар по политико-военните въпроси в Посолството на САЩ в София, полковник Шанън Джонсън - старши военен представител и военен аташе, американски военни, представители на екипа за гражданско военно сътрудничество, ръководен от капитан Пейс, кметът на Бургас Димитър Николов, зам.-кметът Йорданка Ананиева, председателят на Общински съвет - Бургас Костантин Луков, социални работници и граждани.
Кметът Димитър Николов благодари на партньорите от американска страна за съвместната работа, постигнатите резултати и подчерта, че проектът не би се реализирал по този начин без усърдната работа и на родителите на деца с увреждания.
"Тази инициатива стартира преди 6 години благодарение на активността на родителите на бургаските деца. В момента сме осигурили само една част от необходимите апарати. Съвсем скоро чрез Социалното министерство се надявам да осигурим и останалото оборудване и тук децата ще се чувстват наистина пълноценно и ще могат да получат тези грижи, за които до този момент те пътуваха до Варна", каза Димитър Николов при откриването на центъра.
"Едно общество се оценява по това как се отнася към най-нуждаещите се. Преди около година беше започнат този проект. Посолството на САЩ си партнира с военноморското инженерно командване, с отдела за военно сътрудничество и с Община Бургас. Тук са вложени много средства, хиляди работни часове и много усилия на българските и американските специалисти. Всичко това превърна една разрушена сграда в този красив център, пред който стоим днес", подчерта в словото си по време на церемонията полковник Шанън Джонсън.
Дневният център има капацитет да обслужва 20 деца и младежи с увреждания на възраст от 7 до 29 години, включително и такива със 100% инвалидност. Дейностите, които ще предоставя социалното заведение, включват професионални занимания на децата през деня, логопедична, психологична, рехабилитационна и трудотерапевтична дейност. Центърът ще предлага още организация на свободното време и личните контакти, индивидуално обучение, почасово ползване на различни видове услуги и организиран транспорт.




В категории:
Бургас
Юлиан Костов продава дома си във Варна за близо 400 000 евро
Председателката на ЕЦБ обясни защо цените в България остават високи
Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна
Жените в ЕС губят по 3900 евро годишно заради разликата в заплатите
Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест
Бюджет 2026 спира бонусите на министри и шефове на агенции
ГЕРБ: В бюджета за 2026 г. не са предвидени средства за Националната детска болница
Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години
Георги Ангелов предупреди: Бюджет 2026 води България по пътя на Жан Виденов
Община Варна много дашна, плаща 36 000 евро за концерт на Папи Ханс и 35 000 за DARA
Четири жертви, сред тях дете, при жесток сблъсък на "пътя на смъртта"
Жегата в Гърция утрои търсенето на лед
