Бургас преди 20 години! Когато нямаше ол инклузив, а квартирите бяха по 3 долара
Предприемчиви пенсионери подбиваха цените на квартирните бюра през 90-те години и дебнеха туристите на жп гарата
30 Април 2017, Неделя, 18:58 ч.
Автор: Иван КОЛЕВХазяите искат само в долари и марки, притесняват се за лева
Времената, в които хотелите бяха кът, нямаше ол инклузив, а всяка къща по Черноморието беше частна квартира, не бяха толкова далеч, припомня ни нашата рубрика „Бургас преди 20 години”. Днес се връщаме през 1997 година и чрез архивите на регионалния всекидневник „Черноморски фар” откриваме интересна публикация за цените за нощувки в курортите по Южното Черноморие. Те варират от 3 до 12 долара. Най-евтино е в Царево, а най-скъпо в Китен, маркира авторът на материала. Хазяите пък искат плащане в долари и марки, а не в несигурния към онзи момент български лев.
„Долари и марки ще искат за нощувка това лято собствениците на квартири по Черноморието, са убедени кметовете на черноморските общини в Бургаска област. Цените варират между 5 и 15 долара на вечер. Туроператорите в Несебър определят цени от 5 до 12 марки. Миналата година частните квартири варираха от 250 до 500 лева.
Най-евтино може да се спи в Царево, там хазяите ще искат по 100 лева за нощувка, каза царевският кмет Стоян Йовнов. Той обаче се съмнява, че цената ще остане същата, когато сезонът навлезе в своя разгар. Много от наемодателите и собственици на заведения по Черноморието приемат туристи, без да са направили задължителната категоризация нв общината, алармират кметовете, а това създава проблем.
Основната конкуренция на бюрата по настаняване на туристи и туроператори през тази година ще останат предприемчивите хазяи, които дебнат за клиенти на жп гарата и по автобусите. Техните квартири понякога са два пъти по-евтини, отколкото категоризираните.
Чужденците предпочитат частните квартири и малките хотелчета пред по-големите хотели, тъй като са по-уютни. Много от туристите летуват при един и същ хазяи от няколко сезона.
Руснаците все по-убедително настъпват по Южното Черноморие, констатират туроператорите. Според предварително подписаните договори в Царево, Китен и Приморско се очаква да пристигнат руски, чешки, полски и украински туристи. В Несебър и Поморие разчитат основно на германци, руснаци и македонци.”


В категории:
Ретро Флагман
Малко хора знаят този трик за почистване на фурна без търкане
Илиана Раева преживя кошмар заради войната в Близкия изток
Благо Георгиев: В Перник беше по-страшно от ракетите в Дубай, 10 часа не излязохме от съблекалнята
България мести американските самолети цистерни на военно летище
Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това
ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград
До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети
Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас
Прост трик връща блясъка на прозорците без следи и излишен труд
Една грешка прави кърпите груби - ето как да ги запазите меки и пухкави
Домашни бухти с кисело мляко - бърза рецепта
Коя зодия ще се радва на голям късмет през втората половина на март

Зарзавата на пазара , идваше от село ...
Рибата си беше от Черно море , Славянка и океански риболов...
Месото - от Родопа ...
Бананите - от Куба ...
А путките...
Бяха Истенски...
Жени !!!
А сега ... ?!