Русия: Противоракетни системи в Източна Европа нарушават грубо договора за ракетите
29 Април 2017, Неделя, 01:00 ч.
Противоракетните остановки в Румъния са грубо нарушение на задълженията по ДРСМО
Разполагането на системи за противоракетна отбрана (ПРО) "Иджис ашор" (Aegis Ashore) в страни от Източна Европа е грубо нарушение от Вашингтон на задълженията му по Договора за ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО). Това заявиха днес в министерството на външните работи на Русия във връзка с публикуването на доклада на Държавния департамент на САЩ за спазването от държавите на задълженията в контрола над въоръженията и неразпространението, предаде ТАСС, цитирана от БТА."САЩ разположиха в своята база за ПРО в Румъния и ще разположат в същата база в Полша наземни противоракетни системи "Иджис ашор", в чийто състав влизат системи за вертикално изстрелване, аналогични универсални установки Мк-41, способни да изстрелват крилати ракети със среден обсег Томахок", отбелязва руското дипломатическо ведомство, цитирано от ТАСС.
"Неоспорим факт е, че това е грубо нарушение на задълженията по ДРСМО", подчертават от външното министерство на Русия.
Москва е обезпокоена от разполагането на американска военно-биологична инфраструктура по периметъра на руските граници, отбелязват още от ведомството. "Не можем да не се безпокоим за планомерното разполагане на военно-биологична инфраструктура на САЩ по периметъра на руските граници. Особено тревожно е значителното подсилване на разположеното в Грузия (село Алексеевка) Управление за медицински изследвания на сухопътните войски на САЩ", според външното министерство.
"В ход е изпълнение на аналогични проекти на Пентагона и в други съседни на нас страни", посочват от руското дипломатическо ведомство.
В категории:
Животът
Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности
Кирил Домусчиев: България е на ръба на дълговата спирала заради инфлация и дефицит
Варненските пожарникари почетоха героите си и поискаха по-добра защита
Дадоха ход на делото срещу Станимир Хасърджиев за наркотици, порнография и сексуални престъпления
Добри новини за Любослав Пенев: лечението дава резултат
Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки
Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток
Междузвездната треска завладя света: феновете празнуват
Кървава драма във Варна: Жена от Литва нападна с нож четирима
Фискалният съвет към властта: Не пипайте данъците, режете разходите
Кредити с чужди лични карти: разбиха схема за над 120 000 евро
Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид
