25 души с хранително отравяне след "Топъл обяд"
30 Март 2017, Четвъртък, 14:14 ч.
Случаите са от общините Николаево и Мъглиж
Над 25 души от град Николаево, селата Едрево и Нова махала от община Николаево и от село Зимница, община Мъглиж, са с признаци на хранителна интоксикация, съобщават от РЗИ – Стара Загора.
Сигнал за първите четири случая в село Едрево е постъпил в 19:20 часа на 29 март на дежурния телефон в РЗИ - Стара Загора. Незабавно е изпратен екип за проверка.
До сутринта на 30 март броят на хората със стомашно-чревни оплаквания е над 25, но е възможно броят им да нарасне.
Хоспитализирани са петима души - едно дете на 1,5 г. и трима мъже и една жена в УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора. Състоянието им е сравнително добро.
Всички пострадали са включени в програмата "Топъл обяд", финансирана с европейски средства, която се изпълнява в общините Николаево и Мъглиж. Храната се доставя от фирма за кетъринг, регистрирана в област Сливен.
Проверката на инспекторите установи, че се касае за лошо съхранение на храната от страна на самите ползватели, без хладилни условия. Взети са проби от хората с оплаквания и резултатите от микробиологичните изследвания ще станат ясни най-рано в събота.
Ще бъдат направени изследвания на хората, които раздават храната в пунктовете. РЗИ - Стара Загора уведоми РЗИ - Сливен и Областна дирекция по безопасност на храните - Сливен да се извърши проверка на фирмата за кетъринг.
Уведомени са кметовете на населените места, както и общопрактикуващите лекари да проследят състоянието на хората, които са ползватели по програмата "Топъл обяд".
От РЗИ – Стара Загора уточняват, че се предприемат всички необходими противоепидемични мерки.
В категории:
Животът
Кючек пред Асеневци взриви Велико Търново: Граждани видяха гавра с паметта на българските царе
Командирът на Граф Игнатиево: МиГ-29 трябва да лети до края на жизнения си цикъл
Пребитото 5-годишно е в кома, бащата го налагал, защото се напикава
DARA към Бургас: Покажете силата на Черно море, Евровизия е магия и вие я притежавате!
Инвеститори съдят Селена Гомес за измама заради 1,2 млн. долара
Кричим се сбогува с Георги Кузев
Свастики и заплахи за саморазправа се появиха на Младежкия хълм след убийството на Георги Кузев
Иван Христанов влиза в битката за президент
Първан Симеонов: Бургас с Евровизия, а Стара Загора ще е Европейска столица на културата през 2032 г.
83-годишен стреля с арбалет от терасата си по 18-годишен в Пловдив
НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият
Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува
