×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Астрономическата есен настъпва на 22 септември в 21:19 ч.
  • Петият вот на недоверие към кабинета "Желязков" влиза за обсъждане в НС
  • Правителството ще решава за отчуждаването на имоти за изграждане на жп линията Видин - София
  • 1400 туристи бяха евакуирани от Мачу Пикчу
  • Остават броени дни до концерта на Енрике Иглесиас в София
  • Президентът на Румъния: Изборите в Молдова са спор между Изтока и Запада
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ретро Бургазъ! Когато Общината имаше собствена кариера и осигуряваше прехраната на 500 семейства


Ретро Бургазъ! Когато Общината имаше собствена кариера и осигуряваше прехраната на 500 семейства
Факсимиле от "Бургазки Фаръ" от 11 март 1937 година, когато изданието съобщава за невероятния капацитет на кариерата
11 Март 2017, Събота, 16:14 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

През март 1937 година тогавашният кмет на града инж.Атанас Сиреков води журналисти до току-що открития обект край Горно Езерово

Някога Община Бургас е имала собствена кариера, която е произвеждала всички блокчета, с които и до ден-днешен са павирани голяма част от улиците в централната градска част и ж.к.“Възраждане“.

В материал от „Бургазки Фаръ“, публикуван на 11 март 1937 година, става ясно, че тогавашният кмет инж.Атанас Сиреков е завел журналисти до току-що откритата кариера край Горно Езерово.

„Кариерата е открита през ноември м.г (1936 година), състои се от неизчерпаем масив“, пише „Бургазки Фаръ“ и уточнява, че през 1937 година ще се произведат над 1 млн.павета, а близо 500 души ще работят на кариерата.

Днес кариерата е отдадена на концесия на фирма „Андезит“. Договорът бе подписан през 2000 година от правителството на Иван Костов, а по неговата сила компанията ще стопанисва находището до 2035 година. Сумата, която се плаща ежегодно е повече от символична – 27 хил.лева, сочи справка в Националния концесионен регистър (ВИЖ ТУК). Разбира се дейността е механизирана и на обекта днес работят санитарен брой работници.

През 1937 година обаче кариерата е считана за голямо богатство на Бургас и кметът Атанас Сиреков се гордее с нея.

Ето какво пише „Бургазки Фаръ“:

Вчера по покана на кмета инж.Атанас Сиреков, представители на местния печат посетиха новосъздадената общинска кариера за производство на паважни блокчета, бордюри, чакъл и строителни камъни. Кариерата се намира в местността „Конкормаз“, отстояща на около 2 км югозападно от село Горно Езерово.

Кариерата е открита от ноември миналата година и до този момент е произвела над 60 хил.блокчета паваж. Тя се състои от неизчерпаем масив. Камъкът е от рода на гранита и е с диоритов отенък.

В разговорите кметът ни заяви: „Поради нарастналите нужди на града общината се принуди да открие своя кариера. Вие знаете, че през последните години за благоустройството на Бургас се полагат големи грижи. Докато миналото за павиране на улиците са изразходвани от 300 до 400 хил.блокчета, сега средно годишно са необходими 1 млн.павета, а през усилените строителни сезони, какъвто предстои, ще са необходими най-малко 3 млн.блокчета“.

Новата кариера ще се развива, за да достигне до степен да задоволи нуждите на общината. В срок от три години ще създаде работа на около 500 семейства...“, пише „Бургазки Фаръ“.

В категории: Ретро Флагман


12
Коментара
12
Коментара по темата
12.
Ďaaaa
12.03.2017 08:00:36
0
7
България е страна на парадоксите! Точно тези хора които ежедневно са подложени на изтезание от работата на кариерата -за тях няма нито асфалтиране, нито дори чакълиране на пътя по коъто минават камионите!
11.
ДО ФЛАГМАН
12.03.2017 07:19:40
0
7
А какво е положението с кариерата в Банево? Доколкото знам там няма концесия? С времето селото /сега уж престижен квартал на Бургас/ се е разрастнало и кариерата направо е до къщите.За товаа няма как да се разреши законно да работи чрез взривове, но за сметка на това работи незаконно. Моля ви направете журналистическо проучване по работата на тази кариера.Миналата година недоволни от шума и праха,който кариерата създава, направиха жива верига и това бе заснето от Нова телевизия. От Общината казаха,че кариерата ще бъде закрита,но това не се случва. Напротив-кариерата работи яко. Онзи ден пак имаше взривове. Отгоре на всичкото това, Общината не довърши пътя по който минават камионите след полагане на тръбите за В и К и сега този район в който живеят стотици хора е като лунен пейзаж! Кой и на какво основание експлоатира тази кариера? Ако добива е незаконен,това е кражба на природно бгатство от Държавата за сметка на спокойствието и здравето на хората,които живеят наблизо до кариерата.
10.
Tim
12.03.2017 00:25:28
1
3
Nasha e firmata,nie sme kato karlej,i ot laino mojem krav da smuchem
9.
До 5
11.03.2017 23:30:44
0
1
Не знаеш ли кои са собствениците на Титан, сметопочистващата фирма която "дои" милиони от Бургас.
8.
До 7
11.03.2017 23:22:44
0
1
Трупаха ги на депо в Долно езерово и от там тихо-мълком ги продадоха в чужбина за хиляди евра.
7.
Георги
11.03.2017 23:08:18
0
4
А сега като махнат паветата какво ги правят? Къде отидоха паветата от площад Кирил и Методий?
6.
когато крадцитя
11.03.2017 23:00:15
1
4
Я продадоха на ТИМ
5.
Do 2
11.03.2017 22:29:29
1
1
Ma momata ot tim li e we?
4.
голф
11.03.2017 21:35:53
2
9
Истината е че не случваме на бургаски кмет през последните 30 години-мъжкар да остави нещо значимо на поколенията.
3.
Поли
11.03.2017 21:24:21
1
1
Още по голямото престъпление е на голямото Шило.Там пък разбиват шуменска фирма.
2.
baihui
11.03.2017 21:21:32
1
6
Да живеят "ТИМ" и Момата !
1.
Въпрос?
11.03.2017 20:31:09
3
9
Е, има ли място за сравнение между бившия кмет, с визия за дългосрочното развитие на Бургас и сегашните, работещи ден за ден и втренчени единствено в далаверата за собственото си обогатяване.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Продават тази емблематична за София сграда Продават тази емблематична за София сграда Тя е cтpoeнa пpeз 80-тe гoдини нa минaлия вeĸ Ахтопол с нов физкултурен салон Ахтопол с нов физкултурен салон Инвестициите на община Царево в Ахтопол ще продължат с: нова отоплителна система за училището и ново дворно пространство, каза Марин Киров В Гърция превъртяха играта - безплатно узо и евтини стаи през септември В Гърция превъртяха играта - безплатно узо и евтини стаи през септември Цените падат драматично Неомарксистки трансджендър организации опитват да завземат Америка отвътре, сочи разследване на ФБР Неомарксистки трансджендър организации опитват да завземат Америка отвътре, сочи разследване на ФБР Касае се за политическа субверсия, която цели да промени изконно социалната структура на Америка с оръжие. Ситуацията е повече от опасна Задържаха много злато на границата Задържаха много злато на границата Контрабандните златни изделия са иззети „Мотивите са писани с ChatGPT”: Дебатът по вота на недоверие нагорещи страстите в парламента „Мотивите са писани с ChatGPT”: Дебатът по вота на недоверие нагорещи страстите в парламента Опозицията е подготвила QR код, чрез който всеки може да се запознае с мотивите – 81 страници срещу завладяната държава Съдбоносен край на месеца за Скорпион, Овен и Дева Съдбоносен край на месеца за Скорпион, Овен и Дева Звездите ви обещават победа и заслужено признание Кошмарът с "Ергенът" е зад гърба му, той стана татко Кошмарът с "Ергенът" е зад гърба му, той стана татко Радостта си Алек и половинката му Царина споделиха с водещите на подкaста "На среща" Този голям българин днес празнува Този голям българин днес празнува От най-ранна възраст Минчо започва да изучава цигулка под ръководството на Петър Чаракчиев Служителите на летище Бургас подкрепят колегите си от Варна, но няма да протестират Служителите на летище Бургас подкрепят колегите си от Варна, но няма да протестират Ако преговорите за колективното трудово договаряне през октомври не дадат резултат, ще бъдат принудени да затворят летището във Варна
Астероид с размерите на небостъргач се приближава към Земята Астероид с размерите на небостъргач се приближава към Земята В момента в Слънчевата система има 1 362 002 известни астероида Заслужили си си боят тиктокърът Бобко с долнопробната си провокация в Бургас. Вижте цялото видео! Заслужили си си боят тиктокърът Бобко с долнопробната си провокация в Бургас. Вижте цялото видео! Столичното камикадзе се завърнал обратно в Бургас, за да отмъсти, тъй като му репатрирали колата, неправително паркирана до ЦУРК-а Започва се! "Алтернатива за Германия" оглави национално проучване Започва се! "Алтернатива за Германия" оглави национално проучване Партията, която всички в Европа очаквано наричат "екстремистка" заради борбата срещу миграцията, е първа политическа сила, ако изборите са днес Убийството, което разтърси САЩ е заради интимни подбуди! Появи се сензационен разговор между стрелеца и "голямата му любов" Убийството, което разтърси САЩ е заради интимни подбуди! Появи се сензационен разговор между стрелеца и "голямата му любов" Консервативните възгледи на Чарли Кърк относно сексуалността са причина за покушението срещу него... Журналист със сензационно разкритие: Украинец е задържан за дрона над президентската резиденция в Полша Журналист със сензационно разкритие: Украинец е задържан за дрона над президентската резиденция в Полша Инцидентът може да се определи като не особено опасен Тръмп пристигна във Великобритания, визитата доведе до арести Тръмп пристигна във Великобритания, визитата доведе до арести Четирима са заподозрени в разпространение на злонамерени съобщения Везните да се доверят на интуицията си, а Рибите да внимават с авантюрите Везните да се доверят на интуицията си, а Рибите да внимават с авантюрите Хороскоп за деня –17 септември 2025, сряда 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже 55-годишна призна, че е преспала с 800 мъже Андреа не е срамежлива Газа гори, ООН обвини Израел за геноцид Газа гори, ООН обвини Израел за геноцид  Властите в Ерусалим обаче категорично отхвърлят доклад на Независимата международна комисия за разследване Невиждана жестокост - млад баща уби 11-месечното си дете Невиждана жестокост - млад баща уби 11-месечното си дете Бруталната агресия е излъчена на живо в социална мрежа, кадрите вече са изтрити, но едно семейство се разпадна за миг
Васил ТЕРЗИЕВ Васил ТЕРЗИЕВ Хубавите градове имат хубави общества, не само хубави тротоари и градинки Виц на деня Виц на деня При психолога:
- Вечер оставяйте всички ваши проблеми зад вратата на апартамента!
- Докторе, а дали жената ще е съгласна да спи на стълбището?
Виц на деня Виц на деня При психолога:
- Вечер оставяйте всички ваши проблеми зад вратата на апартамента!
- Докторе, а дали жената ще е съгласна да спи на стълбището?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук – Как блондинка се опитва да убие риба?
– Слага я във вода и чака да се удави.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори