×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Радев ще опита да забави разпускането на парламента със седмица


03 Януари 2017, Вторник, 19:55 ч.

Журналистите Иво Христов и Елена Йончева, както и БСП-кадри влизат в екипа на новия президент

Избраният президент Румен Радев, който ще встъпи в длъжност на 22-ри януари, ще се опита да не разпуска веднага Народното събрание, а да удължи живота му със седмица, за да "измести" предсрочните избори поне в края на март, твърди сайтът Mediapool.

Според конституцията предсрочните избори трябва да се проведат до два месеца от датата, на която президентът разпуска парламента. Това пък става с указ след изчерпване на другата конституционна процедура - опитите да бъде съставен кабинет с различни мандатоносители.

Експерти по конституционно право твърдят, че след като и третата политическа сила в лицето на РБ върна мандата на президента Плевнелиев преди Коледа, тази процедура е изчерпана. Затова веднага след встъпването в длъжност Радев трябва да разпусне парламента и да определи дата за избори. Според конституцията това става с един указ.

Ако Радев се придържа към този прочит на основния закон, предсрочните избори ще се състоят най-късно до 19 март.

Според други обаче президентът няма срок, в който да разпусне НС и да назначи предсрочен вот. "Разбира се, това е неотложна задача, която не може да бъде "прескачана" дълго, но Радев не би прекрачил конституцията, ако не издаде указа в деня на встъпването си в длъжност. Може спокойно да се забави една седмица и така да отложи предсрочните избори", коментираха преподаватели по конституционно право.

Според информация от бъдещия екип на държавния глава той най-вероятно ще издаде указа за разпускане на Народното събрание на 30 януари (понеделник). Това забавяне ще гарантира отлагането на изборите до 26 март.

"Организацията на избори в средата на март, както горе-долу ще се случи, ако Радев не забави указа си, крие доста рискове. Един по-обилен снеговалеж може да блокира цели местности, видяхме какво се случи по Нова година. Ами ако не успеят да доставят бюлетините навреме?", допуснаха експерти по изборна организация.

С такива аргументи дори са склонни да се съобразят и някои представители на ГЕРБ. "Зимата определено крие свои рискове, но това не означава, че трябва да се потъпква конституцията. Ако е задължително вотът да е на 19-ти март, нека новият президент и назначеният от него кабинет бъдат така любезни да го организират. Ако има възможност за отлагане, по-добре е изборите да бъдат на 26-ти", смятат от ГЕРБ.

Юристи от партията на Борисов пък смятат, че "забавяне" на указа за разпускане на парламента може да бъде и основание за импийчмънт.

"Няма как Румен Радев да допусне гаф в конституционните си задължения", смятат от БСП. В левицата са убедени в това, защото юридически съветник на новоизбрания президент ще бъде бившият конституционен съдия и шеф на обществения съвет към ЦИК проф. Емилия Друмева. Обявеното досега настояване на социалистите е предсрочните избори да се проведат възможно най-бързо.

Най-вероятният шеф на кабинета на Радев ще бъде журналистът от лявоориентираното издание "Аспекто" Иво Христов, който ръководеше и кампанията му. Международният секретар на БСП Деница Златева ще бъде секретар на президента по европейска политика. Международен негов съветник, според информация от БСП, ще бъде бившият заместник-министър на външните работи по време на тройната коалиция Любомир Кючюков.

Секретар на президента по регионалната политика ще бъде също кадър свързан с БСП – бившият кмет на село Труд Николай Копринков. Медиен секретар на "Дондуков" 2 пък се очаква да бъде журналистката Елена Йончева, която също бе в предизборния щаб на Радев.

В категории: Политика


1
Коментара
Георги РУСЧЕВ Арестуваха китайски шпионин в София Арестуваха китайски шпионин в София 22/06/2026, Понеделник 11:20 0
1
Коментара по темата
1.
metf
03.01.2017 18:42:53
0
1
който даде най много пари на юристите умници доценти професори и т-н величия той ще даде умното решение седмица или не - така е в българия - иначе дулма от всякакъв род ще има ВСЕКИ ЧАКА и за коментар и за действие
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Огнен ад в Полски извор! Инвалид изгоря жив в къщата си Огнен ад в Полски извор! Инвалид изгоря жив в къщата си Жестоката трагедия се разиграла малко след полунощ, пламъците заклещили трудноподвижния мъж Ивелин Михайлов обяви края на „Исторически парк“ Ивелин Михайлов обяви края на „Исторически парк“ Лидерът на „Величие“ написа във фейсбук, че проектът не е получил подкрепата, на която е разчитал. Касае ли се това и за партията обаче? Инвеститор отряза пътя до комплекс край Царево, остави собствениците на апартаменти без вода Инвеститор отряза пътя до комплекс край Царево, остави собствениците на апартаменти без вода Те не могат да си открият индивидуални партиди, защото водопроводът не е предаден на ВиК оператора, а Дмитрий Бочаров твърди, че всичко е законно Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите Жената имала опит в планината и тръгнала подготвена, но паднала в труден участък край „Кончето“ Безобразие! От 2 до 50 пъти расте цената на сафрида от рибарските лодки до ресторанта край морето Безобразие! От 2 до 50 пъти расте цената на сафрида от рибарските лодки до ресторанта край морето Изкупната му цена пада до 30 евроцента за килограм, когато Бог дава богат улов, до 6 евро Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система От изнесения от съдия Владислава Цариградска анализ става ясно, че срещу български магистрати са били издадени стряскащите 251 разрешения за прилагане на такива средства Защо се стигна до трагедията на плажа в Китен? Спасители от Созопол с безценни съвети към отпускарите Защо се стигна до трагедията на плажа в Китен? Спасители от Созопол с безценни съвети към отпускарите Съпругата на починалия 75-годишен пловдивчанин, разкри, че той е бил цял ден на слънце и след като влязъл във водата, се строполил и се удавал Екшън край Поморие: Сливналия с 1,53 промила алкохол в кръвта се заби в мантинелата Екшън край Поморие: Сливналия с 1,53 промила алкохол в кръвта се заби в мантинелата Пострадала е съпругата на шофьора Спипаха рецидивист от Свети Влас за грабеж в Слънчев бряг Спипаха рецидивист от Свети Влас за грабеж в Слънчев бряг Той ограбил пиян софиянец до хотелския комплекс „Съни Дей Клуб“ Ранобудни романтици посрещнаха първия слънчев лъч на мистичния Бегликташ, озарени от лъчите на лятото Ранобудни романтици посрещнаха първия слънчев лъч на мистичния Бегликташ, озарени от лъчите на лятото По морския бряг се очаква слънчево време с максимални температури около 30 градуса, прогнозира Николай Василковски
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро Резкият завой в имиджа на звездата обаче веднага породи сериозни съмнения и дебати дали става въпрос за перука или за радикална промяна Плениха внука на Брежнев на фронта Плениха внука на Брежнев на фронта Информацията е потвърдена от редакцията на Би Би Си в Украйна от източник на военната разузнавателна служба на Министерството на отбраната на Украйна Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Любимият сериал от прехода остана само с един жив актьор, след като трагичната участ покоси почти цялото семейство Танер   Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Интимните тайни на Рупърт Мърдок излязоха наяве: Джери Хол проговори за петгодишния брак без секс и скритите камери в спалнята Модната икона разкри отвратителните странности на 95-годишния медиен магнат, след като изтече договорът ѝ за конфиденциалност От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав От калта на Четвърта дивизия до върха на Световното: Невероятната история на Дениз Ундав Хронологията на един закъснял, но заслужен триумф
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Съпруга към съпруг:
- Днес, когато минавах през коридора, часовникът падна зад мен.
- Той винаги закъснява.
Виц на деня Виц на деня Студент влиза в женското общежитие. Портиерът го пита:
- При коя отивате?
- Вие коя ще ми препоръчате?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако Господ беше жена, всички мъже щяха да горят в ада, без дори да знаят за какво
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори