×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ретроспекция: Изборите за президент след 10 ноември 1989 година - интриги и напрежение до последния миг


13 Ноември 2016, Неделя, 11:38 ч.
Източник: blitz.bg

За осми път в новата история на страната гласуваме кой да ни е държавен глава

За осми път в новата история на страната избираме президент на България - до балотажа достигнаха Румен Радев и Цецка Цачева. Провеждането на президентски избори започва след 10 ноември 1989 г., информира Дарик
Първите два пъти изборът е направен от Народното събрание, а след 1992 г. - пряко от всички имащи право на глас. Първите избори се провеждат на 3 април. От името на парламентарните групи на БКП и БЗНС за поста е предложен председателят на Държавния съвет Петър Младенов. Той е избран с пълно единодушие.

Вторите избори също се провеждат непряко, но този път от Великото народно събрание. Налага се гласуването да протече в шест тура, тъй като никой от кандидатите не успява да получи мнозинство от 2/3 от общия брой на 400-те народни представители.

Така на 31 юли 1990 г. от името на СДС е номиниран Желю Желев. Той получава подкрепата на БСП, а след това и на БЗНС и ДПС. Така Желев е избран за поста с необходимото мнозинство.

През 1992 г. са проведени третите президентски избори. На балотаж отиват Желю Желев и Блага Димитрова и Велко Вълканов и Румен Воденичаров. В крайна сметка Желев става президент. Четвъртите президентски избори се провеждат през 1996 г. Отново се стига до балотаж, който е спечелен от Петър Стоянов и Тодор Кавалджиев. Втори остават Иван Маразов и Ирина Бокова.

Следват изборите през 2001 г. На балотажа Петър Стоянов и Нели Куцкова остават втори, а победите са Георги Първанов и Ангел Марин. Те повтарят победата си и на шестите президентски избори през 2006 г. Въпреки това отново се стига до балотаж и тогава втори остават Волен Сидеров и Павел Шопов.

Седмите поред избори са спечелени от Росен Плевнелиев и Маргарита Попова, а втори остават Ивайло Калфин и Стефан Данаилов. На балотажа разликата между двамата е едва 160 000 гласа.

С най-голям брой гласове е избран Желю Желев пред 1992 г. - почти 3 млн. души, а с най-малък Росен Плевнелиев през 2011 г. - близо 1,7 млн..

С най-голямо мнозинство на поста се качва Георги Първанов след като през 2006г. получава 75% подкрепа. С най-малко мнозинство е Росен Плевнелиев с подкрепа от 52%.



Коментари
Михаил ДИМИТРОВ Цветан Иванов: Бивш полицай ме преби на пътя Цветан Иванов: Бивш полицай ме преби на пътя 04/03/2026, Сряда 10:12 7
Емел МАХМУД Тръмп се закани на Испания Тръмп се закани на Испания 03/03/2026, Вторник 21:18 6
Емел МАХМУД Експлозии отекнаха в Доха, Абу Даби и Дубай Експлозии отекнаха в Доха, Абу Даби и Дубай 03/03/2026, Вторник 20:57 2
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Цветан Иванов: Бивш полицай ме преби на пътя Цветан Иванов: Бивш полицай ме преби на пътя Карал колело в "неговото село" Агенция „Пътна инфраструктура“ е секта, настояваме да я закрият Агенция „Пътна инфраструктура“ е секта, настояваме да я закрият Парите от нашите глоби не са харчени от МВР законосъобразно и ефективно От утре: Затварят част от АМ "Тракия" край Бургас за ремонт за близо три месеца От утре: Затварят част от АМ "Тракия" край Бургас за ремонт за близо три месеца Засегнат е участъкът между 342-ия и 348-ия километър на територията на област Бургас Прогноза за времето на 4 март 2026: Топло и слънчево Прогноза за времето на 4 март 2026: Топло и слънчево Ранна пролет в страната Стрелецът да внимава с парите и да си пести силите, а Лъвът да не флиртува Стрелецът да внимава с парите и да си пести силите, а Лъвът да не флиртува Хороскоп за деня – 4 март 2026, сряда Деси Радева: За протокола - мене ме нЕма в цЕлата схема Деси Радева: За протокола - мене ме нЕма в цЕлата схема Обръщайте се към онзи чието име не бива да се споменава, пише многозначително тя Това бяха най-успешните бизнеси в България след Освобождението Това бяха най-успешните бизнеси в България след Освобождението Текстилът и банковият сектор поставят основите на индустриалния растеж 12 партии и 10 коалиции са подали документи за изборите 12 партии и 10 коалиции са подали документи за изборите Срокът за регистрация изтича утре Платихме с над 106 млн евро повече данъци този януари спрямо миналата година Платихме с над 106 млн евро повече данъци този януари спрямо миналата година Януарските данъчни приходи бележат значителен ръст и оказват влияние върху фискалната стабилност Пиле във фурна с хрупкава коричка и сочна вътрешност - рецепта стъпка по стъпка Пиле във фурна с хрупкава коричка и сочна вътрешност - рецепта стъпка по стъпка Лесна домашна техника за перфектно изпечено месо с балансирани подправки и златиста кожа
САЩ и Израел са въоръжили кюрдите в Иран, готвят ги за война с аятлоласите САЩ и Израел са въоръжили кюрдите в Иран, готвят ги за война с аятлоласите В страната живеят около десет милиона кюрди, като хиляди от тях са преминали военно обучение в планински райони през последните години 50 българи са в плен на Малдивите. Организират си чартърен полет, искат им 660 000 паунда 50 българи са в плен на Малдивите. Организират си чартърен полет, искат им 660 000 паунда На 28 февруари четири приятелки се връщат от екскурзия в Шри Ланка. Полетът им е с прекачване през Доха, озовават се в Оман. Очакват евакуация на 5 март  Тръмп спира всякаква търговия с Испания заради отказ да съдейства за удари срещу Иран Тръмп спира всякаква търговия с Испания заради отказ да съдейства за удари срещу Иран Испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес заяви, ченяма да позволи военните бази да бъдат използвани за атаки срещу Иран Великобритания изпраща разрушител и два хеликоптера в Кипър Великобритания изпраща разрушител и два хеликоптера в Кипър Новината идва на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток и атаките с дронове срещу британската база Акротири на остров Кипър Експлозии отекнаха в Доха, Абу Даби и Дубай Експлозии отекнаха в Доха, Абу Даби и Дубай Това стана в момент, когато Иран продължава ударите си в Персийския залив Ново изследване предлага различна хипотеза за произхода на живота на Земята Ново изследване предлага различна хипотеза за произхода на живота на Земята Международен екип от учени свързва ранното развитие на човека с космически процеси и древни метеоритни сблъсъци Марк Рюте заяви, че ударите срещу Иран се ползват с "широка подкрепа" в Европа Марк Рюте заяви, че ударите срещу Иран се ползват с "широка подкрепа" в Европа Генералният секретар на НАТО подчерта, че алиансът няма директно участие, но солидарността с Европа е ясна Тити Папазов се прибра от Израел след трудна евакуация и разказа за преживяното Тити Папазов се прибра от Израел след трудна евакуация и разказа за преживяното Баскетболният треньор сподели, че ситуацията в региона е била изключително сериозна и е „била готов за нещо много тежко“ Доналд Тръмп с решаващо изказване за хода на войната Доналд Тръмп с решаващо изказване за хода на войната Иран иска да преговаря, но казах, че e твърде късно, каза американският президент Airbnb гпредлага нови услуги, които ще зарадват туристите Airbnb гпредлага нови услуги, които ще зарадват туристите Платформата планира частни превози от летищата, докато в Европа расте натискът за регулации
Делян ДОБРЕВ, депутат от ГЕРБ Делян ДОБРЕВ, депутат от ГЕРБ Арабският свят спасен от американско ПВО, Русия е със сериозни загуби Виц на деня Виц на деня - Муцка, вярно ли е, че си се омъжила за депутат?
- Да!
- И как е?
- Не съм много доволна!
- Защо?
- Цяла вечер обикаля около леглото, маха с ръце и ми разправя, колко ще ни е хубаво в леглото!
Виц на деня Виц на деня - Иванчо, ти кого слушаш повече, мама или татко?
- Повече слушам мама!
- Защо?
- Ами тя повече говори!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Кавалерство - отношението на един мъж към жената на друг мъж!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори