×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои кандидати за президент ще се борят за истинска съдебна реформа


03 Ноември 2016, Четвъртък, 14:33 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)

Четирима номинирани са отговорили на анкета по темата, фаворитите не се включиха


Кои от кандидатите за президент предвиждат продължаване на съдебната реформа. Такова проучване са направили през последния месец от Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки”. Това обявиха от неправителствената организация на пресконференция в БТА-София.

От инициативата са разпространили въпросник сред номинираните за президент от страна на парламентарно представените партии. Поканена е била и Татяна Дончева, макар че нейната формация не е в Народното събрание. Причината е, че тя е сред малцината кандидати за президент, които поставя съдебната реформа в центъра на своята платформа.

Молба да попълнят въпросника са получили Цецка Цачева, Румен Радев, Трайчо Трайков, Ивайло Калфин, Красимир Каракачанов и г-жа Дончева.

По собствена инициатива обаче се е включил и още един кандидат за президент – Камен Попов. Покана не е получил Пламен Орешарски, тъй като той се е явил като независим кандидат и доста след началото на анкетата е бил припознат от ДПС.

Любопитно е, че трима от поканените са отказали да попълнят въпросника – това са Цецка Цачева, Румен Радев и Красимир Каракачанов, които според социологическите проучвания са с най-големи шансове да спечелят изборите. 
От щабовете на Цачева и Каракачанов изобщо не отговорили на инициативата. Румен Радев показал готовност, но той настоял срещата да е в неговия щаб, което е против практиката за неутралност на „Правосъдие за всеки”.

На другия полюс са Трайчо Трайков и Татяна Дончева, които не само са попълнили въпросника, но и са се съгласили да проведат дискусия с представители на инициативата, която е била предавана на живо в интернет.
Трайков и Дончева са и единствените, които са поставили в центъра на кампанията си необходимостта от задълбочена съдебна реформа, включително и най-вече в прокуратурата и във Висшия съдебен съвет.

Сред четиримата, попълнили анкетата (Трайков, Калфин, Дончева и Попов),  има единодушие, че съдебната реформа към момента не е успешно приключена.
На втория основен въпрос – дали да се въведе длъжност зам.-главен прокурор, независим от главния, който да оглавява Национална антикорупционна прокуратура, с „да” са отговорили Трайков и Камен Попов. Татяна Дончева не е съгласна, тъй като тя имала съвсем различна концепция, включително президентът да може да назначава и да уволнява главния прокурор. Ивайло Калфин няма еднозначен отговор.

И четиримата кандидати са единодушни, че парламентарната квота във Висшия съдебен съвет трябва да се намали от 11 на 7 члена.

Почти пълно единодушие цари и по въпроса за намаляване мандатите на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд – от 7 на 5 години. Само Калфин няма еднозначен отговор.

За премахване на методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори са Трайков и Камен Попов, против е Дончева, а Калфин пак се колебае.

Почти пълно единодушие има и за това, че мандатът на членовете на ВСС трябва да се намали от 5 на 3 години, без право на повторно избиране. И в това отношение Калфин няма еднозначен отговор.

Всички са на мнение, че трябва да се измени чл. 120 от Конституцията, така че да се премахне възможността чрез закон да се изключат от съдебен контрол определени административни актове.

Председателят на „Правосъдие за всеки” Велислав Величков изрази разочарование, че до момента политиците са в омерта по отношение на прокуратурата и липсата на реформа в нея в годините на прехода. Досега промените в съдебната система никога не са засягали държавното обвинение, за което кандидатите за президент Трайков и Дончева казват, че е от съветски и дори сталински тип, заяви още Величков.

В категории: Темида , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
2
Коментара
Флагман.БГ Красиви български имена празнуват днес Красиви български имена празнуват днес 26/11/2025, Сряда 10:21 0
Флагман.БГ Важно за хората с мигрена Важно за хората с мигрена 26/11/2025, Сряда 10:11 0
Флагман.БГ Сензация в "Игри на волята" Сензация в "Игри на волята" 26/11/2025, Сряда 10:00 0
Флагман.БГ Нов скок в цените на горивата Нов скок в цените на горивата 26/11/2025, Сряда 09:32 0
2
Коментара по темата
2.
Ирина
03.11.2016 16:08:41
1
0
Стоян Михайлвски в произведението си "Книга за българския народ " е казал:„За да господаруваш – развращавай!“.Това важи с пълна сила за генерал Радев.Но за съжаление са и онези хора, които ще гласуват за него и БСП,защто пак Михайловски го е казал..."онези безброй хора, които искрено вярват, че нямат нищо общо с това, което става, и които още по-искрено биха се възмутили, ако се намери някой наивник да им каже, че и те в някаква степен съдействат и съучастничат и че са не само жертва на деспота, но и негови създатели."Морал в БСП няма , нито пък при Генерал Радев!Направте си сами изводите и подкрепете най-достойните кандидати Цачева и Манушев!
1.
гого
03.11.2016 16:06:45
2
0
ПОДКРЕПА ЗАСЛУЖАВАТ КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ НА ГЕРБ, КАДЪРНА,ПОДГОТВЕНА, ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРАГМАТИЧНА ДВОЙКА ЗА КАНДИДАТ ПРЕЗИДЕНТ. ЗАСЛУЖАВАТ НИ ДОВЕРИЕТО И ТРЯБВА ДА ГО ПОЛУЧАТ, ТЕ ЩЕ ЗАЩИТАВАТ НАЙ-ДОБРЕ НАРОДНИТЕ ИНТЕРЕСИ. НЕКА НЕ ПРЕКЪСВАМЕ ОТНОВО ЕВРОПЕЙСКОТО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ, НИЕ ГО ЗАСЛУЖАВАМЕ. НЕ МОЖЕ ДА ПОЗВОЛИМ НА ОНИЯ НЕКАДЪРНИТЕ ОТ БСП ПАК ДА НИ ВЪРНАТ В ОНЕЗИ ВРЕМЕНА КОЙТО ЗАГУБИХМЕ, КАТО ПРЕМИЕРА ИМ ТОГАВА, ДА ВЛИЗА И ДА ИЗЛИЗА ЗА ОФИЦИАЛНИ СРЕЩИ ПРЕЗ ТОАЛЕТНИТЕ, ДА ОГРАДЯТ ПАРЛАМЕНТА КАТО ЗАТВОР, ЖАНДАРМЕРИЯ С ПАЛКИ И ОЩЕ КОЛКО СПРЕНИ И БЕЗВЪЗВРАТНО ИЗГУБЕНИ ПРОЕКТИ - НИКОГА ПОВЕЧЕ АНТИБЪЛГАРСКАТА ПАРТИЯ БСП И ПОДКРЕПЧЩИТЕ Я ПАТЕРИЦИ ДПС. САМО ГЕРБ ЗАСТАВАТ С ДОСТОЙНИ И КАЧЕСТВЕНИ ХОРА, НЕКА ГИ ПОДКРЕПИМ, И ИМ ДАДЕМ ШАНС НА ТЯХ И НА НАШИТЕ ДЕЦА ДА ЖИВЕЯТ В СВОБОДНА И РАЗВИВАЩА СЕ СТРАНА. В СТАБИЛНА СРЕДА И РАДВАЩА СЕ НА ЕВРОПЕЙСКА ПОДКРЕПА И УВАЖЕНИЕ. НЕКА ГЛАСУВАМЕ С НОМЕР 17 И ПРИКЛЮЧИМ НА ПЪРВИ ТУР, ЗА ДА СЕ ВИДИ РАЗУМА В ПОСТЪПКИТЕ И ОТГОВОРНОСТТА НИ В ДЕЙСТВИЯТА. ДА ГЛАСУВАМЕ С ЕДИНСТВЕНАТА ПРАВИЛНА БЮЛЕТИНА НОМЕР 17. УСПЕХА ЩЕ Е ЗА ВСИЧКИ НАС.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Жители блокираха движението при "Улеят на смъртта" в Пловдив Жители блокираха движението при "Улеят на смъртта" в Пловдив Протестиращите се събраха след трагичния инцидент на околовръстния път-настояват за премахване на мантинелите и разширяване на отсечката Безплатни изследвания за атеросклероза ще се проведат в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас Безплатни изследвания за атеросклероза ще се проведат в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас Задължително е записване на час на тел. 0879357681. Телефонът е активен от 12 до 16 ч. в делнични дни, до изчерпване на часовете Бургас е домакин на Европейското първенство по спортни танци 2025 Бургас е домакин на Европейското първенство по спортни танци 2025 Състезанието стартира в 10:00 ч., а официалното откриване и парадът на нациите е от 17:30 ч. Красиви български имена празнуват днес Красиви български имена празнуват днес Свети Стилиян Детепазител се приема за патрон на педиатрията и педагогиката Важно за хората с мигрена Важно за хората с мигрена НЗОК вече ще я признава за хронично заболяване Числото 26  за 4 зодии ще донесе увереност в собственият им път Числото 26  за 4 зодии ще донесе увереност в собственият им път То носи вибрациите на числото 2 – мир, баланс, партньорство, и на числото 6 – любов, дом, хармония и правилни избори Нов скок в цените на горивата Нов скок в цените на горивата Масовият бензин А95 добави до 2 ст. и вече се продава за около 2,44 лв./л Коледна надбавка 120 лв. за пенсионерите-на дневен ред в парламента Коледна надбавка 120 лв. за пенсионерите-на дневен ред в парламента Бонусът няма да е за всички, а само за тези с доходи под линията на бедност  Граждани са на тръни заради "улея на смъртта"! Блокираха мястото, където тир се вряза фатално в семейна кола Граждани са на тръни заради "улея на смъртта"! Блокираха мястото, където тир се вряза фатално в семейна кола В Пловдив скърбят за свидните жертви и зоват да се предотврати следваща трагедия Филип Кръстев блести за Оксфорд Филип Кръстев блести за Оксфорд Вкара в добавеното време за равенство на английска земя
Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Гърция обяви червен код заради Бурята „Адел“ Очакват се поройни дъждове Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Търг за произведение на Реноар започва от 1 милион евро Tворбата,  никога не е била показвана публично от създаването си преди повече от 100 години Докато спасява съпруга си от наводнение: Жена разбра, че той има любовница Докато спасява съпруга си от наводнение: Жена разбра, че той има любовница За да спаси бащата на децата си, тя намира връзки в града, в който той е отседнал в хотел Още четирима задържани за обира на Лувъра Още четирима задържани за обира на Лувъра Ще се разплете ли кражбата? Падналият на покрив в Молдова дрон е "Гербер" Падналият на покрив в Молдова дрон е "Гербер" Излязоха подробности за скандала (М)истерия с плана за мир! Путин го подхвърлил на Тръмп с методите на КГБ, твърдят анализатори (М)истерия с плана за мир! Путин го подхвърлил на Тръмп с методите на КГБ, твърдят анализатори  Бившият представител на България в ООН Стефан Тафров цитира Збигнев Бжежински, който казал, че с Украйна Русия става супер сила и затова в Кремъл не искали мир Дженифър Лопес пя на сватба, взе 2 милиона долара хонорар Дженифър Лопес пя на сватба, взе 2 милиона долара хонорар В Индия Почина легендарен вратар Почина легендарен вратар Той има много трофеи с Милан Смут в „коалицията на желаещите“ и никой не знае какви ще са гаранциите за Украйна Смут в „коалицията на желаещите“ и никой не знае какви ще са гаранциите за Украйна Идеята да изпращат военни сили пропадна, защото трябвало първо да има примирие, а такова може и скоро да няма, а дискусиите по плана на Тръмп продължават Изкуственият интелект измами стотици туристи с несъществуващ коледен базар в Бъкингамския дворец Изкуственият интелект измами стотици туристи с несъществуващ коледен базар в Бъкингамския дворец На изображенията се виждат заснежени сергии и трибуни зад портите на двореца
Румен Радев Румен Радев Това е бюджет на измамата Виц на деня Виц на деня - Кой пациент чакаше за превръзка?
- Той си тръгна, раната му зарасна!
Виц на деня Виц на деня - Не разбирам защо аз винаги съм последният, който научава какво се случва в тая къща!
- Недей да викаш, ще събудиш детето!
- Кого?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори