Учени алармират: Мидите и рапаните в Черно море намаляват!
19 Октомври 2016, Сряда, 11:46 ч.
Източник: Пик.бгКъм момента се обработват данни, получени от изследвания и при по-голяма дълбочина
Учени от Института по рибни ресурси-Варна проучват Черно море за установяване на екологичния статус, разпространението и запасите на нерибни ресурси със стопанско значение. Първоначалните данни от изследвания на два вида черна мида и рапана до 35 м дълбочина показват намалени количества.Открити са екземпляри с малки размери, както и зони с празни черупки от черна мида, което според специалистите е показател за намаляване на запасите от двата вида в изследвания район, съобщиха от МОСВ.
Експедициите на учените са в изпълнение на проект "Повишаване на капацитета за изследване и управление на морски нерибни ресурси в Черно море" (ECRAMON). Той се финансира от програма BG02 на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Учените от института са преминали обучение за работа с доставен по проекта най-нов софтуер за обработка на данни и моделиране на екологични процеси. С него ще се определи актуалното биологично състояние на мекотелите в определени зони пред българския черноморски бряг и ще се предвиди бъдещият им екологичен статус. Към момента се обработват данни, получени от изследвания и при по-голяма дълбочина. Те ще дадат възможност да се направи цялостен анализ на развиващите се процеси.
В резултат на проучванията ще бъдат разработени мерки, с цел взимането на най-добри решения при управлението и използването на нерибните ресурси в Черно море.
В категории:
Бургас
Тото с откровение: Там, където няма аплодисменти, има хора, които ме познават без микрофон
15/11/2025, Събота 21:00
0
Ако си мислите, че в България работим бавно... Във Великобритания ремонт на път може да отнеме век
15/11/2025, Събота 20:45
1
Изгоненият Томи от „Игри на волята“ започва да прави маргарин
15/11/2025, Събота 20:30
0
4 зодии са на прага на голяма промяна в живота към края на годината
15/11/2025, Събота 20:16
0
Горим мазнини и намаляваме кръвната захар с това упражнение в седнало положение
15/11/2025, Събота 19:59
0
Заплатата й се топи
15/11/2025, Събота 19:44
0
Черен ден за България, почина музикална емблема
15/11/2025, Събота 19:30
0
Ако се събудите в 3:17, 3:33 или 3:42 – това не е безсъние, а това е сигнал за опасно нещо!
15/11/2025, Събота 19:16
0
Проклетията на зодиите: Лъв – арогантен, Риби – завистливи, а Везните…
15/11/2025, Събота 19:00
0
Авикомпания пуска директни полети от София за екзотична дестинация
15/11/2025, Събота 18:48
1
Терзиев лъсна по жълт бански (СНИМКИ)
15/11/2025, Събота 18:40
1
Спад на безработицата през третото тримесечие
15/11/2025, Събота 18:29
0

http://www.dnes.bg/polls.php?id=600&page=1
http://www.dnes.bg/
ВСЕКИ ЖЕЛАЕЩ, МОЖЕ ДА СИ ГЛАСУВА НА ВОЛЯ!!!!!!
ИСТИНАТА ЛЪСНА НА ЯВЕ И ЗАБИ МОЩЕН К** В Г**А НА ВСИЧКИ ПОДКУПНИ ЖАЛКИ НАЦИОНАЛНИ ТЕЛЕВИЗИИ ;ДРУГИ ЖАЛКИ МЕДИИ, САЙТЧЕТА И ЛЪЖЛИВИ ПСЕВДО СОЦИОЛОГИЧЕСКИ АГЕНЦИИ!!!!!!!!!
БЪЛГАЛГАРСКИЯ НАРОД ПОКАЗА НА ГЕРБ ЕДИН ГОЛЯМ И МНОГО, МНОГО ТЛЪСТ ........СРЕДЕН ПРЪСТ, СРЕДЕН ПРЪСТ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ТИ СИ ЧОВЕКА, ГЕНЕРАЛЕ!!! ЖИВ И ЗДРАВ ДА СИ,......ЗНАЕМ ,ЧЕ СИ ДОБЛЕСТЕН МЪЖ!!!
27% ЗА ГЕН.МАЙОР РУМЕН РАДЕВ
15% ЗА ЛЕЛЯ ВИ ЦЕЦКА
рапаните са инвазивен вид, дошъл с корабите от източна Азия и трябва да намаляват, защото унищожават мидите...