×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Иран и Оман работят по план за отваряне на Ормузкия проток
  • Продължителните горещини отслабват имунитета и увеличават риска за здравето, предупреждава имунолог от БАН
  • Горещата вълна обхвана и Балканите
  • Хотелиерите запазват цените през август, поевтиняване се очаква след 15 септември
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Рекордни посещения на бургаската луга през лято 2016


06 Септември 2016, Вторник, 18:16 ч.

Високата стойност на екосистемните услуги, които Атанасовско езеро предлага

Това лято басейните с луга и лечебна кал на Атанасовско езеро се оказаха по-достъпни отвсякога и се радваха на голям интерес от бургазлии, и гости на града от цялата страна и чужбина. Новата визия на района, подобрената инфраструктура и информация, разширеният набор от средства за транспорт направиха южната част на Атанасовско езеро покрай Черно море топ дестинация това лято.
За да установи броя на посетителите на Пътеката на солта (която е част от новата велоалея и е разположена в участъка на солниците) и да проследи как влияе улеснения достъп върху посещаемостта на това наистина популярно място за разходки, почивка и лечебни процедури в Солниците, екипът на проект „Солта на живота“ организира мониторинг на посетителите на басейните с луга и кал.
Вече няколко години това се случва традиционно по време на природозащитната бригада на Атанасовско езеро, когато целодневно доброволците извършват мониторинг и броят посетителите.  Тази година за 13-те часа на наблюдението (от 7.00 до 20.00 часа), резултатите са впечатляващи - басейните са били посетени от над 3200 човека, а отделно 890 са били велосипедистите и пешеходците от Бургас в посока Сарафово. Най-големите пикове са естествено рано сутринта, когато броят на спортистите и естетите, наслаждаващи се на първите слънчеви лъчи е най-голям. При посещенията в басейните с луга пиковете са в 11.00 и 13.00 часа.

Благодарение на новата велоалея, която Община Бургас изгради - всяка сутрин, а и през целия ден до късно вечер спортуват все повече бургазлии и гости на града и се наслаждават на великолепната гледка от двете страни – морето и Атанасовско езеро.

Ограниченият брой на автомобилите от града към солниците осигурява безопасно спортуване и истинска наслада за всички преминаващи – пеша, тичайки или на велосипед. Общинските електробуси от ресторант „Фиеста“ до кафетата на солниците дават възможност на по-възрастните или трудно подвижни хора, както и на тези, за които разстоянието е твърде голямо да достигнат до територията и да се възползват от екосистемните услуги, предоставяни от езерото („СПА процедури“ с лечебна луга и кал, естетическа наслада и др.).
И през тази година екипът успя да се срещне и разговаря с много посетители на басейните с кал и луга и велосипедисти по велоалеята. Всички те са удовлетворени от улеснения достъп и все по-разнообразните услуги, които се предлагат в района. Впечатлени са от новата визия на Пътеката на солта с красивите и оригинални графити и полезната информация за Атанасовско езеро и неговата природозащитна стойност, солта и нейното значение, лечебните качества на лугата и калта на Лагуната и начините за ползването им.

Основните препоръки на гражданите за бъдещето на района са за повече и по-чисти тоалетни, къпални и места за преобличане, както и места за почивка, извън заведенията. Но всички бяха категорични - тази природна съкровищница на Бургас трябва да бъде опазена от комерсиализация, застрояване и унищожаване, така характерни за множество места по Черноморието. Трябва да бъде запазен и свободния достъп до басейните с луга и кал, за да може всички желаещи да се възползват от природния дар, който предлага Атанасовско езеро.

В категории: Несебър


3
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Бивш съветник на Пентагона даде на Киев още два месец Бивш съветник на Пентагона даде на Киев още два месец 06/08/2026, Четвъртък 07:30 5
Михаил ДИМИТРОВ Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии 05/08/2026, Сряда 21:57 0
3
Коментара по темата
3.
_nib_
06.09.2016 16:35:13
2
7
Ужас беше тая година.Ние дългогодишните фенове на лугата едвам успявахме да се вредим от новоприходяща паплач.И уроди много се навъдили нудисти и ексибиционисти да еба тяхната мама извратена.
2.
bbb
06.09.2016 15:46:56
0
14
това са хора с екземи
там е котило на урина и бацили
1.
Marinero
06.09.2016 15:30:06
2
8
Писна ми от ГЕРБаджиски глашатаи.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Мирослав Севлиевски: Назначенията в енергетиката ще покажат дали Радев прави нов бардак със стари муцуни Мирослав Севлиевски: Назначенията в енергетиката ще покажат дали Радев прави нов бардак със стари муцуни Това е като с маймунката - колкото повече се качва нагоре, толкова повече ѝ се вижда дупето, обясни бившият министър Спипаха бургазлия с килограм марихуана в багажника Спипаха бургазлия с килограм марихуана в багажника 25-годишният мъж превозвал дрогата в два вакуумирани плика, задържан е за 24 часа Българският Окуджава в музикална изповед с руска актриса, пее на остров Света Анастасия и в Несебър Българският Окуджава в музикална изповед с руска актриса, пее на остров Света Анастасия и в Несебър Иконописецът Тошко Вачев от Бургас ще бъде обявен за почетен член на клуб „Черноморска лига“ Д-р Владимир Николов: С фентанил във водата може да ви убият и да ви спасят както става чудото с Лазар Д-р Владимир Николов: С фентанил във водата може да ви убият и да ви спасят както става чудото с Лазар 10 кг може да убият 5 млн. българи за минути, каза той Плъхове и смрад тормозят цял блок, институциите безсилни пред частен апартамент Плъхове и смрад тормозят цял блок, институциите безсилни пред частен апартамент Общината търси сина на собственичката, но може единствено да издаде предписание и да наложи глоба Жега до 37 градуса в област Бургас, морската вода стига 25 градуса Жега до 37 градуса в област Бургас, морската вода стига 25 градуса Следобед над Западна и Централна България ще превали и прегърми Почитаме Преображение Господне, вижте кой има имен ден Почитаме Преображение Господне, вижте кой има имен ден На празника в храмовете се освещава първото грозде, а по време на Богородичния пост се разрешава риба Спипаха Ваня от Свети Влас посред нощ да шофира надрусана, в Мерцедеса било и 2-годишното й дете Спипаха Ваня от Свети Влас посред нощ да шофира надрусана, в Мерцедеса било и 2-годишното й дете В автомобила били намерени и наркотични вещества, но се уточнява собствеността им Сделката с Иран се изплъзва: Тръмп говори за мир, но ударите и заплахите не спират Сделката с Иран се изплъзва: Тръмп говори за мир, но ударите и заплахите не спират САЩ, Израел и Техеран влагат различен смисъл в бъдещото споразумение, а Ормузкият проток остава основната пречка Елизабет Методиева излиза пред публика в Бургас, специалният ѝ гост остава тайна Елизабет Методиева излиза пред публика в Бургас, специалният ѝ гост остава тайна Водещата на Елизабетско ще пренесе откровените си разговори на сцената на Sea You Podcast на 16 август
Ракетна атака в Аденския залив: Хутите атакуваха петролен танкер Ракетна атака в Аденския залив: Хутите атакуваха петролен танкер Рияд не потвърждава атаката срещу Daisy, екипажът на кораба е в безопасност Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха Нетната миграция се сви почти наполовина, а отрицателният баланс в движението между Германия и България достигна 14 000 души Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет 39-годишният мъж дал положителна проба за три вида наркотици, а в Индонезия е заплашен от доживотен затвор или смъртна присъда Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Издирват нашенка за убийство в Гърция, тялото на приятеля й е открито във фризер Тялото е намерено през 2016 г., а издирваната тогава жена по-късно получава доживотна присъда на първа инстанция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Трима загинаха при удар на кола в градски автобус в Турция Няколко пътници са ранени, а тежката катастрофа блокира движението по път D-100 в посока Одрин 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах Тя ще удари повърхността със скорост близо 8700 км/ч и ще образува нов кратер Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Четирима от пострадалите в столицата са в критично състояние, под развалините се издирват хора Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му 38-годишният заподозрян снимал подготовката за посещението на американския президент, но властите не са установили конкретен план за нападение Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Онлайн група със 108 000 членове разпространява призиви за ново масово преминаване към испанския анклав Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня Тя:
- Целуваш се страхотно. Къде се научи?
Той:
- В казармата...
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, отивам до църква да се изповядам.
- Вземи валидол за попа, да не му прилошее!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всяка жена е изправена пред дилемата кого да мрази повече - настоящата жена на бившия си мъж, или бившата жена на настоящия си мъж.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори