×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Шефът на транспортната комисия твърди: Няма да забраним споделените пътувания!


Шефът на транспортната комисия твърди: Няма да забраним споделените пътувания!
Промените не касаят леките коли, а микробуси и автобуси, с които може да се извлече нерегламентирана печалба, казва Настимир Ананиев
28 Юни 2016, Вторник, 19:03 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)

Законовите промени не засягали леките автомобили



Споделените пътувания няма да бъдат забранени”. Това каза пред „Флагман” председателят на парламентарната комисия по транспорт Настимир Ананиев.

Потърсихме го за коментар по повод тревогите на Българското либертарианско общество (БЛО), че с промени в Закона за автомобилните превози се въвеждат тежки санкции от 1500 лв. за шофьорите, които извършват междуградски споделени пътувания. Тези пътувания се организират в интернет с цел поделяне на разхода при преход между два града – примерно от София до Бургас.

Според БЛО обаче в резултат на натиск на лобистки фирми – автобусни превозвачи, тези пътувания ще бъдат забранени.
„Това не е вярно”, отсече Настимир Ананиев. „Идеята е да се преборим с нерегламентираните търговски практики. От Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация” (бившето ДАИ) изобщо нямат право да спират леки автомобили и да проверяват шофьори – категория Б. Тук говорим за микробуси и автобуси, които правят нелегален превоз на пътници в България или в чужбина с цел печалба”, заяви още депутатът.

Ананиев е категоричен, че при споделените превози няма печалба, а само подялба на разхода и следователно няма как да има санкция. „Един лек автомобил няма как да спечели от такова пътуване. Ако има такава надценка, тогава няма да е евтино и никой не би се възползвал от това. Споделените пътувания най-често се ползват от студенти, както и от хора в приятелски кръг”, добави председателят на транспортната комисия.
Той е категоричен и че специализираните сайтове за споделени пътувания също няма да бъдат засегнати от законовите изменения.

Настимир Ананиев признава, че законът не прави разлика между микробус и лек автомобил. Според него обаче поради факта, че от леките коли не може да се печели, те няма да бъдат обект на проверки.

Днес в Министерски съвет журналисти попитаха и транспортния министър Ивайло Московски по казуса. Той отговори само, че въпросът изобщо не касае министерството и подчинената му Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” (ИААА).

Настимир Ананиев твърди, че текстът на проектопромените, който е притеснил БЛО, е, че длъжностните лица от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" ще имат право
„да изискват сведения от присъстващите при извършването на проверките трети лица”.


Депутатът обаче отново каза, че тук става въпрос за пътници, които се возят в микробус или автобус, а не в лека кола.
„Пътниците, които са превозвани нелегално в микробуси, ще може да бъдат записвани в протокола при проверките”, обясни Настимир Ананиев.

В категории: Бургас , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Георги Колевичин покори Еверест Георги Колевичин покори Еверест 23/05/2026, Събота 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Пица на тиган - лесна рецепта Пица на тиган - лесна рецепта 23/05/2026, Събота 21:00 0
Флагман.БГ Гладене у дома - практични трикове Гладене у дома - практични трикове 23/05/2026, Събота 20:20 0
3
Коментара по темата
3.
Само от М. Рудник пишат на маймуница
29.06.2016 12:15:33
1
0
Трябва абсолютна забрана. Непознати аматьори ядат хляба на лицензераните фирми. После като стане бела като в Пловдив със загинал и ранени . Освен това за да се возите на нови автобуси които струват над половин милион трябва да има пътници. Не може фирма да пътува с 15 човека, да има за разходи и да остават и за реинвестиция
2.
112
29.06.2016 01:53:24
6
3
Трябва да си ненормален да се качиш в колата на някой абсолютно непознат!
1.
Неа
28.06.2016 22:42:50
1
3
Ама вие и без това нямате такива правомощия !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургаският общински съветник Тодор Йосифов се дипломира - вече е доктор по икономика Бургаският общински съветник Тодор Йосифов се дипломира - вече е доктор по икономика Той се дипломира днес Бургаският свободен университет изпрати абсолвентите от Випуск 2026 (СНИМКИ) Бургаският свободен университет изпрати абсолвентите от Випуск 2026 (СНИМКИ) Оставаме верни на идеите и ценностите, поставени преди 35 години при основаването на този ВУЗ, каза ректорът проф. Милен Балтов, който пожела успех в кариерното развитие на дипломиращите се днес Иван Демерджиев: Хора, свързани с институции, са помагали на прокурорския син да се укрива Иван Демерджиев: Хора, свързани с институции, са помагали на прокурорския син да се укрива Според министъра не е работено активно по издирването му Гастроентеролог: Пролетната умора често означава липса на електролити Гастроентеролог: Пролетната умора често означава липса на електролити Д-р Тихомира Георева, гастроентеролог и диетолог ще преглежда в ДКЦ „Бургасмед“ в неделя, 31 май, от 10:00 часа Насочваме ли се към свят без екрани? Технологиите, променящи начина, по който живеем Насочваме ли се към свят без екрани? Технологиите, променящи начина, по който живеем Слушалки с камери, „клип икономика“ и изкуствените гласове, които пренареждат вниманието, политиката и общественото мнение Бургас се поклони пред своите творци и пазители на културата и изкуството Бургас се поклони пред своите творци и пазители на културата и изкуството Отличиха 33 творци за изключителни заслуги към развитието на културата в Бургас Брутални кадри от задържането на Васил Михайлов Брутални кадри от задържането на Васил Михайлов Никой не е и няма да бъде над закона, коментира вътрешният министър Визови проблеми спъват хотелиери от Слънчев бряг, а самоук готвач поиска 6000 евро заплата Визови проблеми спъват хотелиери от Слънчев бряг, а самоук готвач поиска 6000 евро заплата Внасяме кадри, защото подготвените хора отиват в чужбина заради по-високите тръдови възнаграждения Естественият интелект е бъдещето, което не трябва да забравяме Естественият интелект е бъдещето, което не трябва да забравяме Способността да проявяваме разум, съчувствие, морал и мъдрост ни помага да решаваме конфликти по мирен път, да съхраняваме човешкия живот и да пазим планетата за следващите поколения, каза Иван Ненков Изграждат евросело в Бургас, ако спечели домакинството на Евровизия Изграждат евросело в Бургас, ако спечели домакинството на Евровизия Дара бе първият звезден гост на 107-мия кабинет с премиер Румен Радев и получи разкошен букет от него
Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Мюсюлманският лорд мер на града, Закир Чодри, едва знае английски Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Сред публиката настъпи хаос Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Университетът е управляван от назначен от съда синдик от миналата година, след като управляващата го компания е замесена разследване за пране на пари и данъчни измами Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро 14 стъпала, демонтирани през 80-те години, достигнаха рекордна цена на търг в Париж Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Според спасителните служби под развалините все още има над 10 ученици Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Две пълнолуния в рамките на един месец засилват интереса към астрологичните прогнози и темата за личните финанси 800 000 празни жилища в Гърция, правителството планира активиране чрез ремонти 800 000 празни жилища в Гърция, правителството планира активиране чрез ремонти Около 12% от жилищния фонд остава неизползван, а държавата цели да увеличи предлагането чрез обновяване на стари имоти Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Английска радиостанция по погрешка обяви смъртта на крал Чарлз III Радио „Каролайн“ призна, че грешката е резултат от „компютърна повреда“ в основното им студио нa 19 май, която е задействала автоматизирана процедура, използвана при смърт на монарх КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици КЗК разследва „Кауфланд“ и „Т-Маркет“ за натиск върху доставчици Междинните данни от анализа, представени през декември м.г., показаха тежки структурни деформации на пазара на храни  Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли 44 млн. автомобила са по китайските пътища
Бойко Борисов Бойко Борисов Никога не съм бил нито в “Джуджетата“, нито ги знам кои са, а в случая сега разбираме коя е Снежанка Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Две жени разговарят:
- Ти какво работиш?
- В научен институт.
А като каква?
- Като любовница, но ми плащат като на професор.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Мамо, мамо, може ли и аз да скоча с бънджи?
- В никакъв случай! Животът ти започна, заради скъсана гума, но не трябва да свършва пак по тази причина!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори