Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да отслабнем с грейпфрут? Лесно е, пробвайте!

Горчивият вкус не харесва на всеки, но красотата иска жертви
Ключови думи:
Отговорът е – да, грейпфрутът може да бъде един успешен помощник за регулиране и постигане на вашето оптимално телесно тегло. Защо?

Както е известно, този плод присъства отдавна на нашия пазар, но като че ли все още остава недостатъчно оценен. За това говори и фактът, че преди години неговата цена беше по-ниска от тази на портокалите. Днес знаем, че по своя състав и биологично отнасяне, грейпфрутът заема особено и отделно място сред всички останали цитрусови плодове. Ако за качествата на тази група, в която се нареждат разнородните видове и сортове портокали, мандарини, кумкват, каламондин, минола и др. можем да говорим обобщено, то това няма да се отнася за грийпфрута. В неговия състав има особени вещества с особени свойства, проявени в нашия организъм.

На първо място трябва да кажем, че по редица механизми грейпфрутът регулира функцията на стомашно-чревния тракт. Елиминира запека, усилва отделянето на стомашни, панкреатични и жлъчни сокове, като по този начин подобрява храносмилането в двоен аспект – усилва изчистването и същевременно подобрява усвояването на полезни хранителни вещества. За тези му качества способстват наличните в него пектин (вид разтворими фибри) и галактуронова киселина.

На второ място грейпфрутът снижава денонощните пикове на завишен инсулин, като по този начин възпрепятства хиперинсулинизма, нежеланото отлагане на мазнини и същевременно мобилизира натрупаните мастни депа в подкожие и вътрешни органи. Така предпазва от диабет или подобрява състоянието при диабетици. Особено важно е, че сред липидите (мастноподобните вещества) , този плод съдейства за намаляване на т.нар. лош холестерол (фракцията LDL в липидния статус). За тези му качества освен пектина, съдействат съдържащите се в него лимоноиди и в частност лимонин. Грейпфрутът намалява завишените килограми и по механизъм, подтискащ чувството за глад. Този ефект е свързан с повишаването на холецистокинина при консумация на грейпфрут.

На трето, но не последно по важност място, грейпфрутът не само редуцира натрупани излишни килограми, но същевременно детоксикира организма от отпадъчни вещества на обмяната и екологични замърсители, попаднали в тялото от околната среда. Наред с това този плод е уникален сред всички други цитруси със своите антисептични свойства. Той действа противовъзпалително чрез антивирусен, антибактериален и противогъбичен ефект. Смята се че има благоприятно отношение към регулирането на чревната флора – основата на нашия имунитет, както и в предотвратяването на инфекции и дори в профилактиката на рака. За тези свойства особено значение има високото съдържание на специфичните флавоноиди – нарингенин и нарингин, както и на ликопен. Грейпфрутът е богат също на лутеин и ксантин – пигменти, с особено значение за поддържане нормалните функции на ретината.

Как можем да ползваме грейпфрутът, за да се възползваме максимално от неговите полезни качества?

Плодовете, поради наличните в тях захари, принципно се препоръчва да се консумират само на гладно – ? час преди или 2 часа след хранене. Поради ниските си захари и антисептичните си вещества, възпрепятстващи нежелана ферментация, грейпфрутът може да прави едно щастливо изключение и можем да го приемаме също и след хранене или дори в рецепти, заедно с храна. Моята лична препоръка е, освен като цялостен плод , грейпфрутът да ползвате и като пресноизцеден сок, комбиниран с фреш-сок от ананас и нар, в съотношение съответно: 2:2:1, в количества 200-500 мл. дневно, най-добре за закуска или в часовете преди обед, тъй като изчистващият потенциал на организма тогава е най-голям.

Специално внимание и консултация с личния лекар трябва да направим, ако приемаме медикаменти, тъй като поради съдържащия се в грейпфрута бергамотин, метаболизмът на редица лекарства може да се забави и те да проявят своите токсични ефекти.

Постигането на оптимално телесно тегло, разбира се, е резултат на цялостна промяна в хранителния стил, тема която многократно сме обсъждали в рубриката „Сила за живот“, на чиито страници ще намерите подробните отговори за това.

Д-г Гайдурков, натуропат /lechiteli.bg
1
Коментара по темата
1.
кокото
01.02.2016 11:49:14
Не се прави така.Взема се един средно голям плод и се затъква дълбоко отзад.Като не можеш да сереш,няма и да ядеш
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"