Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Слагаме край на лятното часово време тази нощ

Преминаването от лятно към зимно часово време, освен че пести енергия, чисто икономически, осигурява на хората повече светлина
Ключови думи: време, смяна на времето, лятно часово време

Тази нощ преминаваме от лятно часово време към астрономическо. В 04.00 часа на 28 октомври трябва да върнем стрелките на часовниците с час назад. Астрономическото часово време ще продължи до последната неделя на март следващата година.

Преминаването от лятно към зимно часово време, освен че пести енергия, чисто икономически, осигурява на хората повече светлина и повишава активността им, пише 24 часа. Според много специалисти обаче смяната на времето има негативно влияние върху здравето ни, тъй като промяната разстройва вътрешния ни биологичен часовник. Някои смятат, че връщането на часовника с един час назад може да доведе до изостряне на хроничните заболявания и депресия, докато други експерти обясняват, че това се дължи единствено на самовнушение.

Всъщност преминаването към зимно време не оказва съществено влияние на здравето на хората, но може да развали тяхното настроение, обясняват учени. Проучванията показват, че един или два дни след промяната на стрелките, хората могат да развалят настроението си. Преходът от лятото към зимата може да причини на организма определено напрежение, нарушение в съня, повишен риск от психични заболявания и пътнотранспортни произшествия.

Според специалистите адаптирането от лятно към астрпономическо часово време става за около седмица до 10 дни. Препоръката е всеки да изработи индивидуална схема за справяне с промяната на часа.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал" през 1784 г. Той предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

България въвежда лятното часово време през 1979 г. След известни промени през годините, днес то започва в 3.00 часа в последната неделя на месец март и продължава до 4.00 часа в последната неделя на октомври, когато часовника се връща с един час назад - или обратно на 3.00 ч.

119 държави местят стрелка на часовниците всяка пролет и есен. Има и страни, които не го правят - Япония, Китай, Сингапур, Естония, Узбекистан, Таджикистан, Туркмения, Казахстан.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Гимнастичките ни със страхотно представяне в "Арена Бургас" И ансамбълът със злато, след като Стилияна Николова спечели на 3 уреда индивидуално Желязков към Зеленски: България продължава да подкрепя усилията на Украйна за мир Българският премиер и украинският президент разговаряха в албанската столица
Откриха труп в Морската градина на Варна Починалият е столетник Чуждото щастие ги побърква! Трите най-завистливи зодии Рибите няма да оцелеят, ако някой има нещо по-добро от тях самите
Община Поморие представи туристическия си потенциал в Русе Това се случи на мащабен форум Рюте: Путин направи грешка Генералният секретар на НАТО със забележка за руската делегация в Турция
Всеки трети филм в програмата на „Златната липа“ 2025 е български Кинофестивалът за ново европейско кино отново ще постави специален акцент върху родните ленти Фурор за Николова в Бургас Грацията с 3 златни медала на Европейска купа
Бягайте далеч, това са най-коварните жени според зодията Те знаят отлично от какво имат нужда и за тях няма граници в гоненето на целта Див скандал между Даниела и Мартин в „Ергенът“ Даниела каза на Мартин, че не иска пръстен, който той да й даде по задъжение
Край с Черешката на тортата Бургас е домакин на държавното брейк първенство Събитието подкрепя кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 г.