Карнавалът в Рио започна: Крал Момо получи ключа на града
Карнавалът в Рио де Жанейро започна по традиция с церемонията по коронацията на крал Момо. На официално събитие кметът Едуарду Паеш връчи огромния сребърно-златен ключ на града на избрания за тази година крал на радостта. С този жест местната власт символично предава управлението на Момо и поставя началото на петдневните тържества.
Фигурата на крал Момо има дълбоки културни корени. Името идва от персонаж в древногръцката митология, свързан с иронията и веселието. В бразилската традиция Момо се превръща в олицетворение на безгрижието и свободата, които бележат карнавала. Изборът му не е случаен. Той трябва да носи харизма и чувство за хумор, защото за дни се превръща в лице на празника.
С коронацията започва и кулминацията на подготовката, която продължава цяла година. В навечерието на фестивала школите по самба провеждат последни репетиции. Те ще дефилират на легендарния Самбадром, където десетки хиляди зрители наблюдават парадите на живо. Всяка школа представя собствена тема, сценография и костюми. Подготовката на една група включва стотици участници, дизайнери, музиканти и хореографи.
Карнавалът в Рио е не само културен, но и икономически фактор. По данни на местните власти милиони туристи посещават града всяка година именно заради празника. Хотелите работят на пълен капацитет, а приходите от туризъм възлизат на стотици милиони долари. За града това означава временни работни места и сериозен приток на средства в местната икономика.
Събитието обаче не се изчерпва с парадите. Из цял Рио се организират улични шествия, известни като блокос. Те събират хиляди хора по кварталите и дават възможност на местните жители да участват активно в празника. Така карнавалът не остава затворен в рамките на Самбадрома, а завладява целия град.
Карнавалната традиция в Рио се оформя в края на XIX век под влияние на европейски маскаради и афробразилски ритми. Самбата се превръща в нейно сърце през XX век. Днес парадите са силно организирани състезания между школите, които се оценяват по музика, хореография, костюми и цялостна концепция.
С коронацията на крал Момо Рио отново заяви ролята си на световна столица на карнавала. Предстоят пет дни, в които градът ще живее в ритъма на самбата, а милиони хора ще празнуват идеята за свобода, творчество и споделена радост.