Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Грипът атакува до дни, носете маски!

Има много болни от ковид в момента
Ключови думи: грип, проф. христова, флагман, ковид, болни

С навлизането във ваканционния период грипната вълна в България започва да се засилва, като област Перник вече бележи рекордна заболеваемост от 240 на 100 000 души – двойно повече спрямо останалата част от страната.

По Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова предупреди, че ни очаква сериозен ръст на болните в началото на новата година и призова за повишено внимание по време на празниците.

Доминацията на H3N2 и очакваният пик

Според последните данни от изследваните проби у нас, грипът от тип А (H3N2) е категоричен лидер. Проф. Христова посочи, че от 240 проби, 60 са положителни за грип, като 54 от тях са именно от този тип, докато само 6 са H1N1.

„Обикновено пикът е в края на януари, тоест имаме едни четири седмици за повишаване. Очакваме по-голям брой заболели и дори изместване на пика към февруари, тоест по-тежка вълна“, прогнозира тя. Специалистът допълни, че след празниците предстои секвениране на пробите, за да се установи дали у нас е навлязла мутацията на H3N2, която вече доведе до 50% скок на хоспитализациите във Великобритания.

Как да се предпазим по празниците?

Основният риск за разпространение на заразата са пътуванията и големите семейни събирания. Проф. Христова напомни, че грипът се отличава с „безкрайно бързо начало“ и „твърде силна умора и отпадналост“, които буквално приковават човека към леглото.

„Нека да носим маски в градския транспорт, в междуградския, а дори и в самолетите, на всякакви по-големи събирания. Особено ако около нас има някой, който киха или кашля, макар и рядко, защото тези вируси се разпространяват лесно“, посъветва професорът. Тя подчерта, че най-важното е хората, които не се чувстват добре, да си останат у дома: „Така първо ще спрем предаването на вируса и второ – по-бързо и с по-малко усложнения ще се възстановим“.

Рискови групи и значението на имунитета

Най-уязвими към новия грип остават малките деца до 5 години, както и възрастните над 65-70 години, особено тези с придружаващи заболявания като диабет, сърдечна недостатъчност и исхемична болест.

За подсилване на имунната система проф. Христова препоръчва прием на витамин D, цинк и селен, но след консултация и изследвания. Тя внесе яснота и относно ваксините: „Ваксината не значи, че няма да се разболееш, но значи, че намалява многократно шанса и при всички случаи ще го прекараме по-леко, без усложнения и с минимален риск от хоспитализация“.

Ковид срещу Грип

Данните показват, че в момента Ковид-19 е изместен от грипните вируси.
„Ковид просто беше изместен от другите вируси и основно от грипа. Единични са доказаните случаи на Ковид – може би 10 пъти по-рядко от грипа в момента“, обясни тя.

По отношение на диагностиката, проф. Христова сподели, че бързите антигенни тестове са добър скрининг, но при типична симптоматика и отрицателен резултат е препоръчително да се направи PCR тест, тъй като той е много по-чувствителен и може да открие вируса дори в малки количества, както и да ги диференцира точно.

19
Коментара по темата
19.
до 18
22.12.2025 10:59:17
И ти нищо не разбираш. Единственото, което прасвиш е да всяваш паника. Който има заболявания да се пази и имунизра. Другите ще го хванем по един или друг начин и ще го преболедуване. няма едно доказателство, че ваксината предпазва! Като те е страх си носи маската и не квалифицирай другите. Можем спокойно да кажем, че си общак, който не вижда по-далече от носа си. И сме точно толкова прави колкото и ти :)
18.
Примитивите
22.12.2025 09:30:59
гробищата ви чакат. Не носете маски, не се лекувайте и не вярвайте на лекарите. Всеки деливърджия, всяка фризьорка, всеки бакшиш разбира от имунобиология в пъти повече от съответният професор, особено ако са докарали до трети клас и почти могат да четат.
17.
Стига си прейхте тешак ее
22.12.2025 04:27:55
Грипа е доста сериозен и удря здраво като расов кон, слага те на легло и те прави на зеленчук за около ден-два. Внимаайте.

Носете маска и не заразявайте околните, за да не изкарат празниците на легло.
Като минат празниците ако искате си плюйте в устите, все ми е тая.
16.
Красимир
21.12.2025 21:38:44
И Флагман ск включва усърдно в създаването на психоза! Престанете, бре!! Винаги е имало грип! Какво толкова??
15.
УдоМача
21.12.2025 21:33:22
Ще носим... Каски...
14.
Кую
21.12.2025 20:24:07
Значи вече са пуснали бацили те. А кога ще ги спрат?
13.
ТБС
21.12.2025 19:57:28
А отговорност за уврежданията от маските вие ли носите или си е на наша отговорност?
12.
Хахахахахаха
21.12.2025 18:09:18
Маски ахахахахахаххахахахахахахахахаха
Я пак: МАСКИ хахахахахахахаххахахахахахахахахахахахахаха
11.
Онуфри
21.12.2025 17:51:33
СКАФАНДРИ НОСЕТЕ
ОВЦЕ ЗАБЛУДЕНИ
ПРОДАЖНИЦИТЕ ВИ ПЛАКНАТ МОЗЪЦИТЕ
САМО КРЕТЕНИ,ОЛИГОФРЕНИ И ИДИОТИ
БИХА НОСИЛИ ПАРЦАЛИ НА ЛИЦЕТО СИ
10.
Да се знае!
21.12.2025 17:49:01
"Маските са за да мълчите, а не за да ви пазят!"
Милен Цветков
9.
Asd
21.12.2025 17:32:58
Кога кунчев ще бъде съден и затвор за геноцид срещу народа? А най-добре да бъде обесен. Този причнитолкова много смърт и страдание, че и 10 пъти да го застрелят ще му е малко. Както и останалите от ОПГ Щаб
8.
носете
21.12.2025 17:29:32
и прашки, че на гол гъз хваща
7.
Кога пръдне гугутката
21.12.2025 17:03:47
Маска ще си сложа само когато видя че слагате белезник на Бойко Борисов и го стягате, ама здраво - да не избега.
6.
Ебатаф урунгелите
21.12.2025 17:02:17
Маска се носи само, ако си болен бе тъпинунгери смотани. Здрав човек няма причина да носи маска, тъпанунгери тъпи смотани.
5.
Брееей носете маски вика
21.12.2025 17:00:47
Вие още малко ще ми кажете да си слагам намордник на едноокия в гащите, да не ви ръпне, а?

Оооп ОООООП ООООП, стой мирен! Скача да ви ръпа! ООО СТИГА МОМЧЕ, НА МЯСТО
4.
21.12.2025 16:47:27
Flagman da nosqt skafandri

Ili hazmat kostiumi
3.
до 1
21.12.2025 16:30:42
Изглежда пак е почнала масова плашунгерска кампания по телъжавизора. От известно време срещам доста малоумни с намордници, дори и навън. Как не са изровили още черния плешунгер с чувалите? Какво става с него? Съвсем изчезна от сцената. Е, ще се появи... Напоследък възкресяват всякакви престъпни политически трупове още от най-ранните години на колосалната демонкратична измама.
2.
Някой си
21.12.2025 16:25:03
По-добре е родителите ви да носят кондоми за да не се раждат повече такива като вас които си измислят пандемии....
1.
Докато има война в Украйна, няма ковид.
21.12.2025 16:21:25
Изпържените ви мозъци от Ковида, страшно важна новина сътворяват. Махмуд Ейтен да отиде в Руенският вилает и да го обясни това указание на пишман професорката от София, която нарежда да си стоят в къщи а навън с маски. Да снима и покаже Ейтен турците с маски, щото другото си е платен предколеден тормоз за народа. Апропо, няма ковид още, щото я има войната в Украйна. Като приключат с войната, тогава да заповядат соросоидите с ковида.
  Добави Коментар
Рязка промяна на времето: след дъжд и вятър идва затопляне До вторник страната остава под влияние на облаци, валежи и силен североизточен вятър, а от сряда и особено в четвъртък температурите тръгват нагоре  Мъж прекара 19 години в затвора за престъпление, което не е извършил Историята на Кенет Уиндли от Ню Йорк отново постави въпроса как една грешна идентификация и пропуснато разследване могат да изпратят невинен човек зад решетките за близо две десетилетия
Почина Робърт Мълър, човекът, който постави Русия и Тръмп под прожекторите Бившият директор на ФБР, разследвал руската намеса в изборите в САЩ през 2016 година, си отиде на 81 години Шампиони влизат в класната стая, за да покажат на децата как се печели и в живота Световни и олимпийски медалисти ще се срещнат с ученици в 131 СУ, за да говорят за труд, дисциплина, загуби, воля и пътя към истинския успех
Вучич: Близо сме до Трета световна война Основната причина е борбата за ресурси, смята сръбският президент Над 37 000 са подадените заявление за гласуване зад граница Почти 3000 българи в САЩ ще се включат във вота на 19 април
Чък Норис спал 5 месеца до болната си съпруга и я върнал към живот Прочел ѝ 17 книги Глобиха Бербатов заради оставено без надзор огнестрелно оръжие Максималните температури ще са между 7° и 12°
В Самоков бе открита уникална писта, Никола Цолов коментира значението й Много се радвам, че най-накрая има писта, която е много близо до София, каза българската звезда Облачно с валежи от дъжд на много места ще е утре Максималните температури ще са между 7° и 12°
Експерт: Дори малка панелка по 5000 евро на квадрат има купувач Търсенето на имоти намалява, но пък все още няма и достатъчно предлагане Сърбия изнесла оръжие за Израел със 140% повече от 2024 г. Полетите от Белград до израелската военновъздушна база Неватим са скочили рязко през последните две години