Кога шофьорът и пътниците са застрашени от удар от мълния?
Понякога мълния удря движещи се автомобили, въпреки че подобни случаи са доста редки. Техническият риск обаче съществува. Автомобилните експерти отбелязват, че съвременният автомобил функционира като вид клетка на Фарадей: металният корпус абсорбира разряда и го отклонява към земята. Това осигурява относителна безопасност за водача и пътниците, при условие обаче, че са изпълнени определени условия.
В този случай затворените прозорци и липсата на контакт с метални части на интериора са ключови моменти. Това е особено важно за автомобили с пластмасова каросерия или покрив, като например някои електрически автомобили. При кабриолетите, напротив, рискът от повреди е по-висок, както и при автомобили, където е монтирано нестандартно оборудване без правилно заземяване, пише automedia.
Трябва да се внимава особено с високите пикапи и микробуси, особено ако са паркирани на открити площи или под изолирани дървета. Не се препоръчва паркиране на повдигнати места или в близост до електропроводи.
Последици от удар от мълния
По време на гръмотевична буря не бива да включвате мултимедийни устройства или да зареждате телефони от вътрешната мрежа. Мълнията може да повреди няколко автомобилни системи, включително контролни блокове, предпазители, навигация и аларма. Ударът може да засегне и CAN шината, което ще доведе до частична загуба на контрол върху електрониката.
В някои случаи системата за запалване може да се повреди, което прави невъзможно стартирането на двигателя. Дори кратък импулс може да причини повреди, които няма да бъдат видими веднага.
Добави Коментар