Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тревожно: 78% от българите използват телефон докато шофират

Ключови думи: телефон, шофиране, автомобил, глоба, кат, птп, катастрофа

Проучване на Института за пътна безопасност показва, че 78% от водачите на МПС използват мобилни устройства по време на шофиране, а 14% от тях си признават, че са участвали в ПТП по време на използване на мобилен телефон.

Изследването е направено в периода 04-20 януари 2025 година, като е обхванало 808 водачи на МПС в градовете София, Варна, Бургас и Пловдив.

От Института за пътна безопасност посочват, че са получили информация от МВР за констатираните нарушения при използване на мобилно устройство по време на шофиране. От тях става ясно, че за периода 2020-2024 година са установени 80 738 бр. нарушения. Това прави средно на година по 16 156 нарушения. Констатира се и увеличение на санкционираните водачи всяка година, като през 2024 г. те достигат над 20 000.

В България има регистрирани правоспособни водачи на МПС над 2,5 милиона души. Това означава, че 0,6 % от всички водачи се залавят годишно да управляват МПС, като използват мобилен телефон. В България глобата при използване на мобилен телефон е 50 лв., като тя е най-ниската в цяла Европа.

За сравнение за подобно нарушение глобата в Естония е 400 евро, в Холандия 240, Великобритания 230, Испания 200, а най-ниски са глобите за това в Полша и Австрия – по 50 евро.  

Според експертите рискът е най-голям, когато водачът вдигне телефона си, често при спешни случаи. Тогава вниманието вече не е насочено към шофиране. Телефонът, дори със слушалки или хендсфри, променя поведението и способността да се реагира.

По време на разговор водачът се фокусира върху предната част на пътя, по-малко се оглежда в огледалата и отстрани, обръща по-малко внимание на знаците и другите участници в движението, независимо дали е свикнал да използва лаптоп и независимо от възрастта си. Превозното средство има тенденция да забавя леко и да върви на зигзаг: по-често пресича централната линия.

Изследването показва още, че водачите все по-често използват смартфоните си по време на движение, за да пишат съобщения. А някои дори гледат видеоклипове.

Всичко това се отразява на водача, разсейвайки вниманието му от пътната обстановка и често води до различни пътнотранспортни произшествия. Доказано е, че телефонът в ръката на шофьора пречи на шофирането и увеличава времето за реакция средно с 0.7 секунди.

При скорост от 60 км/ч, например колата изминава 12 метра за въпросните 0.7 секунди. Без значение колко опитен е шофьорът и колко перфектна е спирачната система на колата, няма как разстоянието от 12 метра да бъде наваксано при екстремна ситуация, отчитат от ИПБ.

Според експертите от института контролът. осъществяван от контролните органи. е недостатъчен и неефективен и затова е необходимо да се подготвят законодателни промени, както и да се приоритизира контрола от страна на МВР върху водачите, използващи телефони по време на шофиране. Необходимо е да се използват технически средства за контрол за тези нарушения. Липсата на такава практика в България е предпоставка да продължаваме да бъдем с най-висок риск от настъпване на ПТП в целия ЕС, завършва анализа на ИПБ.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Лято за последно: Очаква ни слънчев и топъл дълъг уикенд Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°, в София - около 26° Бивш украински вратар е заловен при опит за излизане от страната Известният футболист признава, че в в момента е преминавал основна военна подготовка
Запрянов оптимист: Можем да се справим с масова атака от дронове МО изграждало необходимите способности за борба с безпилотни летателни апарати  Продават до дни голям футболен клуб Испанската преса оценява клуба на около 2,5 милиарда евро
Красивият „анонс“ за раздялата на Моника Белучи и Тим Бъртън Позитивният пример за звезднo любовно сбогуване с уважение Международният фестивал „Карантината“ гостува в Бургас с 10 късометражни филма от цял свят На 2 октомври Морското казино ще се превърне в киносалон – в рамките на Порт Прим Арт Фест 2025
Вижте програмата за честването на 22 септември в Бургас Историческата дата ще бъде отбелязана в Бургас с поредица от събития Турска звезда, която всички в България обичат, вкара детето си с кану в морето Папарашки кадър от почивката им
Ето го новия на Шахика 43-годишната азерка минава за една от най-разкрепостените дами в турската телевизионна индустрия Община Сунгурларе с национално отличие за пътна безопасност Наградата е признание за активната работа и ангажимент на общината към създаване на сигурна и устойчива среда за всички участници в движението.
Дъщерята на брат й роди, а тя й подари 10 хил. евро Чалга легендата пя на сватбата на племенницата си през април Идва адска магнитна буря, ще ни съсипе здравето и ще спре интернета В ново проучване, публикувано в The Astrophysical Journal Letters, изследователите анализираха множество аспекти на слънчевата активност, включително ветрове, сила на магнитното поле и брой на слънчевите петна