Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо българските лекари предписват предимно скъпи лекарства?

В България лекарите предписват предимно скъпи лекарствени продукти на чужди фармацевтични производители
Ключови думи: лекарства, цени, здравен министър, Стефан Константинов, Десислава Атанасова, здравна каса, лични лекари, скъпи, чужди компании

В България не се прилагат естествени пазарни механизми за намаляване на разходите за лекарства, а се прибягва до по-сложни, непопулярни и изискващи много време мерки за понижаване на стойността на медикаментите.

След като вече бившият здравен министър Стефан Константинов и новият Десислава Атанасова предложиха пакет от промени, които да свалят цените на лекарствата у нас, стана ясно, че те са трудно приложими и засягат различни интереси. В същото време обаче има други механизми, които се използват в Европа, но не и у нас.

Един от естествените пазарни механизми за намаляване на разходите за лекарства е да се изписват и да се купуват повече генерични медикаменти за сметка на скъпоструващите. В момента в България тенденцията на пазара на лекарствата е точно противоположна, обясни Росен Казаков, председател на Българската генерична фармацевтична асоциация.


След като вече бившият здравен министър Стефан Константинов и новият Десислава Атанасова предложиха пакет от промени, които да свалят цените на лекарствата у нас, стана ясно, че те са трудно приложими и засягат различни интереси

В България лекарите предписват предимно скъпи лекарствени продукти на чужди фармацевтични производители, а държавата по никакъв начин не стимулира използването на генерици, което би намалило значително както личния разход за лекарства, така и обществения.

Справка на Националната здравноосигурителна каса показва, че в момента тя плаща за повече оригинални медикаменти, отколкото за техни аналози, като така косвено стимулира купуването на по-скъпите, но частично заплатени от нея медикаменти. Около две трети от разходите на касата за лекарства са за скъпоструващи вносни продукти, а едва около 25% са разходите на институцията за генерици.

Повечето европейски държави стимулират използването на аналози

на скъпите лекарства, но за момента такива стимули в България не се прилагат, твърди Росен Казаков. Председателят на българската генерична асоциация посочи някои конкретни мерки, които се прилагат в европейските държави за предписване на генерици.

Във Франция е възприето правилото да се изписват минимум 65% генерични лекарства за социално значими заболявания. В Белгия също има правило определен процент от рецептите, които предписват общопрактикуващите лекари, да бъде насочен към генерични лекарства с по-достъпни за пациентите цени.

В Унгария е въведена т.нар. практика "dear doctor letter"

за стимулиране на лекарите да предписват генерични лекарства. Практиката "dear doctor letter" е въведена с цел да се ограничат разходите за лекарства от публичните здравни фондове и да се използват по-ефективно. Ако през дадена година здравните власти констатират, че съществува опасност от преразход на средства за определени заболявания, те изпращат препоръки към лекарите да изписват лекарства с по-приемливи цени за тези заболявания, за да бъде избегната опасността от преразход. Тези препоръки се наричат "dear doctor letter".

Другата възможност (отново в Унгария) е използването на специализиран софтуер, който класира медикаментите по тяхната стойност. Той дава възможност на лекаря във всеки един момент да провери какви медикаменти и на какви цени могат да бъдат предписани за съответното заболяване.

Така той може да информира пациента в момента на прегледа какви са вариантите за предписване на лекарство за неговото заболяване. Така лекар и пациент могат заедно да преценят кой е оптималният вариант за лечение, вземайки предвид едновременно терапевтичните характеристики и цената на медикаментите.

Фактът, че делът на разходите за генерици на националната здравна каса е значително по-малък в сравнение с този на оригиналните медикаменти Росен Казаков отчита като порочна практика. Според него причините са свързани с липсата на рационален подход при разходването на средствата на НЗОК за лекарства.

Ако в рамките на мандата на новия здравен министър и на новия управител на здравноосигурителната каса тази практика се промени, това би било в интерес на потребителите на здравни услуги и на обществото като цяло, смята председателят на асоциацията.

При условие, че в бъдеще здравната каса реимбурсира повече генерични лекарства, по-голям брой пациенти ще имат възможност да се лекуват с медикаменти на достъпни цени. По-широката употреба на генериците ще съдейства и за спестяване на средствата за лекарства на публичните фондове.

Тъкмо неефективното разходване на публичните средства за здраве е основният проблем в лекарствената политика у нас. Затова от асоциацията настояват за повече прозрачност в работата на касата за разходите на публичните средства.

Държавата би могла да улесни достъпа до пазара на генерични лекарства.

Конкретните предложения на българската генерична асоциация са - максимално съкращаване процедурите за ценообразуване и реимбурсиране и съкращаване на срока за обновяване на списъка на заплащаните от касата медикаменти с нови генерични продукти.

В началото на тази година Европейската комисия (ЕК) даде препоръки, свързани с промени в Директивата за прозрачност, отнасящи се до използването на генеричните лекарства. Ако бъдат въведени и приложени, това ще доведе до увеличаване на икономиите за пациентите и здравните институции, ще повиши достъпа до лечение и ще подобри контрола върху здравните бюджети, смятат експертите.

Европейската директива предвижда въвеждане на 30-дневен срок за одобрение на цена и реимбурсиране на генеричните лекарства.

Слагане край на „патентната връзка”, която обвързва процедурите по одобряването на цена и реимбурсиране за генерични лекарства с патентния статут на референтния продукт. Това ще поощри пазарната конкуренция чрез ускореното навлизане на генерични медикаменти на пазара като ще се създадат условия за реализиране на спестявания и повече възможности за осигуряване на достъпно лечение. Тази точка е в унисон със съдебната практика в различни страни-членки, които изключват „патентната връзка” при процедурите за одобрение на цена и реимбурсиране.

Премахване на двойната оценка за биоеквивалентност от органите по ценообразуване и реимбурсиране, когато референтния продукт е вече от няколко години на пазара. Това ще помогне за преодоляване на забавянията при излизането на генеричния продукт на пазара.

*Заглавието е на редакцията


3
Коментара по темата
3.
ххх
18.04.2012 13:18:43
по-скъпи и по-хубави, половината от генери4ните медикаменти са на измислени фирми, които даже не слагат ле4ебно в-во за икономия
2.
Интересно
18.04.2012 08:14:06
Вода ще се донесе от девет планини , но няма да се съобщи ,че за цяла Европа ДДС на лекарствата варира между 7-9 процента ! И това е един от най важните фактори за цените на лекарствата . Щото Дянков ще побеснее :)) Пък и в България , кога се казва истината !?
1.
защо,защо
17.04.2012 17:27:57
защото са на ясла към аптеките ,защо ,защо
  Добави Коментар
Извънредно! 86-годишен руснак блъсна дете в Каблешково Детето е настанено в болница Диона съсипана, полицай се извъртял пред съда Пробвала съм наркотици, когато съм ходила на партита, но никога не съм застрашавала живота на друг човек, признава певицата 
Две звезди от "Хелс Китчън" се мразят, блокирани са в социалните мрежи Гатьо разкрива, че се е виждал като победител в Кухнята на ада, но е категоричен, че след като Алекс Гърдева е спечелила първото място, значи е достойна за него 30-метрово цунами и мегаземетресение от 9 по Рихтер заплашват САЩ Трудно е да се знае точно кога ще се случи, но със сигурност, ако сравните това с други зони на субдукция, е доста късно, алармира учен
Този поп певец се ошишка Неотдавна Костадинов разкри, че с жена му стягат къща край София От 8 години не е спал с мъж Наско Месечков е останал само "на жени"
Чиновническите заплати догониха депутатските Това сочи Докладът за състоянието на администрацията за 2023 Край на "Ергенът" Въпреки че риалитито като цяло се радва на добър рейтинг, за подготовката му отиват няколко милиона, които трябва да се избият с реклами
Мария ще съди до дупка, чака извинение Спорът между двете изпълнителки е за авторските права на песента, която преди 13 г. излезе в изпълнение на колежката й под името „Моят номер“ Ужас, тази певица остава без нос Певицата не е споделяла да се е подлагала отново на ринопластика в скоро време, макар преди 3 години да се показа в компанията на турски хирург
Рени живее в страх, че синът й ще избяга от нея Припомняме, че Борис се изнесе преди 2 години и половина от жилището на майка си и не желае да общува с нея по никакъв повод Как Мария Илиева прецака Ивана за "Гласът на България" Певицата на народа е била фаворит за ментор в предстоящия сезон, но е отпаднала заради поп звездата