Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вятърните централи в Черно море - опасни за туризма и рибите или нова възможност за усвояване на милиони

Хубава работа, ама българска! Още на 6 февруари ще разберем накъде духа вятърът, след появата на НПО-тата, които се активизираха за законопроекта
Ключови думи: черно море, вятърни централи, електроенергия, за и против, проектозакон, българия, опасно за туризма, усвояване на милиони

Предстои да разберем съвсем скоро дали от първи януари 2025 г. Законът на разполагането на вятърни електроцентрали в Черно море ще влезе в сила, след като вече мина на първо четене в Народното събрание. На 6 февруари ще се организира кръгла маса, на която би трябвало да се дебатират спорните моменти и неизяснените въпроси, след което в най-кратък срок може да бъде гласуван и на второ четене.

От 168 гласували народни представители, "за" бяха 112, "против" - 53, а трима се въздържаха. „За” бяха съвносителите от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, както и Гроздан Караджов, „против” – ИТН, БСП, „Възраждане”.

За какво става въпрос?

В закона се регламентира производството на ток от вятърни електроцентрали в Черно море. Ако бъде окончателно приет, се планира да се проведат проучвания за проверка на възможността за изграждането на централите, как и дали въздействат на околната среда. Целта, както беше обяснено от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, е да бъде насърчено развитието на европейските технологии, включително и това на българската енергетика.

Могат ли перките за ток в морето да унищожат българския туризъм?

Законопроектът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства има амбицията да разреши перки в Черно море и концесии на пространства за 30 години.

„За”

Извън вече споменатите по-горе, най-простичко казано, ветрогенераторът има потенциал да произвежда значително количество електрическа енергия на ниски цени, той е и надежден източник на енергия, който би могъл да осигури енергийна независимост. Поддръжниците твърдят, че почти всички части се рециклират, а животът им е над 20-25 години.

Защо бургаските рибари не протестират срещу закона за морските ветрогенератори

Според експерти, Черно море имало огромен потенциал в размер на 116 гигавата електроенергия от вятъра. За пример беше дадена съседна Румъния, която още преди нас имаше подготвен закон и започна подготовка, свързана с изграждането на подобни вятърни паркове. Към този момент се очаква първите вятърни паркове в румънската част на Черно море да се реализират в периода 2027-2028 г.

Става дума за нови възможности, нов пазар, различна енергийна система, за която няма ограничения, а само нови мощности, предоставящи иновативни технологии и потенциал и в резултат индустрията ни ще е много по-конкурентоспособна.

Тук се добавят малките разходи за поддръжка, възможността за работа при тежки външни условия, сравнително бързото изплащане на инвестицията и то при големи, и по-скъпи ветрогенератори - 5-7 години.

Забраниха за риболов целия Бургаски залив, отиваме към затихващи функции

Като най-основни аргументи „за”  обикновено са посочвани два: първо, са екологично чисти и второ, използват възобновяема енергия, а конкретно за планираните в Черно море - възможност за инвестиции в размер на 20 млрд. евро във вятърни паркове.

„Против”

Още по време на дебатите в парламента противниците на законопроекта предупредиха, че текстовете в него са по-скоро пожелателни и не са изяснени съществени въпроси.

Например на какво отстояние от брега трябва да са, за да не закриват пейзажа пред летовниците. Вносителите твърдят, че ще са между 20 и 50 км навътре в морето, което ги прави незабележими от брега, но никой не ги попита знаят ли, че обикновено една турбина е с височина 200 м, което означава, че дори и на разстояние от 50км, тя ще се вижда ясно. Всъщност това дали евентуално от шезлонга си ще виждаме перките, е далеч по-несъществен въпрос от другите възникнали.

По-острите коментари касаеха директни предупреждения за унищожение на Черно море, крайбрежието му, както и морския туризъм.

Първият по-съществен минус, който посочват експертите от другата страна на барикадата, е, че не само, че няма да се намали цената на електроенергията, а ще доведе до производството на по-скъпа, която ще бъде неконкурентоспособна.

Вече има и отрицателни становища от браншовите организации на туроператори и рибопреработватели, а дори от Министерството на земеделието предупреждават, че в законопроекта въобще не е обхванат сектор “Рибарство”. Именно от него скочиха, че перките в морето ще съсипят риболова, защото вибрациите гонят рибата (и птиците), а полетата за риболов и в момента са малко. Изграждането на подобни паркове в морето би довело и до възможно екокатастрофа, защото „малкото рибки, които са останали, със сигурност ще променят тотално пътя си и повече няма да влизат край нашите брегове и в нашия залив”, обясниха те.

От Електроенергийния системен оператор ЕАД (ЕСО) също имат своите възражения, сред които: „законопроектът поставя производителите от подобни обекти в привилегирована позиция спрямо всички останали форми и технологии за производство на електрическа енергия”.

Интересен момент е, че предупреждение отправиха и от Министерството на транспорта, които посочват, че текстовете задължително трябва да бъдат прецизирани, защото страната ни вече има действащ морски пространствен план, а с новия закон изведнъж се появяват и енергийните мощности в морето, които до този момент въобще не са коментирани.

Един от най-съществените проблеми е, че съвсем доскоро и особено у нас никой не говореше активно за отпадъците, които ще се натрупат след амортизацията на перките на ветрогенератори. А става дума за милиони тонове. Според различни анализи, броят на въпросните перки се очаква да достигне 9000 годишно през следващите няколко години, като паралелно с това размерът на електронните отпадъци нараства главоломно и към момента е най-бързо растящият поток от твърди отпадъци в света, а едва незначителна част от тях се рециклират.

Хубава работа, ама българска!

Тъй като все пак говорим за възобновяем източник на енергия, който безспорно има своите преимущества и при добри регулации и контрол може да бъде експлоатиран в полза на страната ни, не би трябвало да се плъзгаме по вълната на популистки изказвания, че едва ли не Черно море ще бъде унищожено.

Но с оглед на редица от посочените възражения против, както и с факта, че такива ветропаркове наистина има на много места по света, но е изключения да са в море. Като пример „за” ни беше дадена Румъния, но от противоположната страна стоят Италия и Гърция например. Положителен пример е Северно море, обаче там средната скорост на вятъра е 10 метра в секунда, което го прави и едно от най-бурните морета в света – тоест, напълно подходящо, а не на последно място – не е предпочитано място за туристите. Още повече, че дори и за там, еколози алармират, че редица животински видове могат да бъдат застрашени от шума на гигантските перки, както и от самия шум при строителните дейности.

В нашия парламент, между замерянето с обвинения, въобще липсваха дебатите как точно ще бъде регулирано поставянето на тези перки, като макар да се споменаха някакви цифри, кой и как ще определи точното отстояние от брега, при положение, че колкото по-далече е от крайбрежието, толкова по-скъпо би означавало това за инвеститорите, а обратното означава проблеми за туризма, за рибарите, дори за корабите, както и различни екологични проблеми.

Отново се появяват и НПО-тата, които напоследък са все по-активни в изготвянето на редица законопроекти в различни сфери – образование, социални грижи и прочее. Депутати са категорични, че целият законопроект е писан от такава неправителствена организация, по-конкретно Мартин Владимиров от „Център за изследване на демокрацията”, който е присъствал и по време на разглеждането на законопроекта в комисия. Това, посочват те, е ясен знак, че освен за явен лобизъм, се касае и за милиони евросредства по линия на подобни проекти, които са планирани за усвояване на от близки до управляващите.

Всъщност съвсем скоро, още на 6.02, ще разберем накъде духа вятърът и дали просто борбата е за едни милиони, поредните милиони, които да бъдат прибрани от правилните хора.

 

13
Коментара по темата
13.
стф
27.01.2024 12:17:42
и кой ще ги строи и поддържа -СТФ то го ликвидираха пак чужди фирми ще точат пари и ГЕРБ Крадците с тиквени глави...туй нее винетууу!!!
12.
ГЕ*П
27.01.2024 11:46:49
Бойко да излезе и да каже защо и в чий интерес спъна АЕЦ Белене навремето! Готова лицензирана площадка, всичко готово за строеж... Фсже даде и 3 млрд за реактор, който не използваха. Колки пари загубихме от спиране на проекта? Плашеше, че щяла да струва 5,5 млрд $, а сега се чудят как за 8-10 млрд да направят още 2 блока към АЕЦ Козлодуй. АЕЦ Белене щеше да е готова вече и нямаше да сме в такава енергийна криза. Пълно е с Теменужки ръйш ли!
Бойкоооу, иди си ве мен! Не виждаш ли че пречиш за развитието на България? Че и председател на комисията по външна политика в парламента го направили... Десито пък - конституционен съдия? В Герб има ли някой, който да е на позиция от която да разбира?
11.
До 10
26.01.2024 22:08:21
Добре е АЕЦ, ама няма частни инвеститори, мераклии да го построят и да печелят . Чакат държавата да даде пари, а те да надуят цената. Има карта с ветрови ресурс, лесно се намира. Ефективността на морските турбини, северно от Шабла е над 42 %. Тези 9 000 перки по 5 мегавата правят 45 гигавата капацитет и годишно производство от над 4 пъти сегашната консумация. :)))Собственици на солари не са единствени врагове на перките...
10.
Бай....до 5
26.01.2024 21:37:24
Прав си, кептан ! Няма ли някой честен експерт да каже какво е КПД-то на вятърните и соларни "централи" ?! Знаете ли, че когато няма вятър ветрогенераторите "консумират" обратно енергия от мрежата за да компенсират честотата на напрежението! А фотоволтаиците се изплащат след 8-10 години когато трябва да се сменят панели и акумулатори ! Няма по-рентабилна Ел. Енергия от Атомната !!!!
9.
1
26.01.2024 18:40:12
ВСЯКО ТЪРЖЕСТВО НА БЪЛГАРИЯ Е СМЪРТ ЗА РУСИЯ ЦИТАТ НА БОКЛУКА ДАЛ ИДЕЯ И ВЪДВОРИЛ ЛЕВСКИ ДА БЪДЕ СЪДЕН НЕ КАТО РЪКОВОДИТЕЛ БРЦК БЪЛГАРИЯ РЕВОЛЮЦИОНЕН ЦЕНТРАЛЕН КОМИТЕТ А КАТО ОБИКНОВЕН КРАДЕЦ ГРАФ ИГНАТИЕВ
8.
1
26.01.2024 18:37:53
МОГАТ ДА САМО В КРАТУНИТЕ НА МАЛОУМНИТЕ ДЕБИЛИ НА В Г.З РАЖДАНИ КОПЕЙКИН КЪСОПИШКОВ ДА ВРЕДЯТ НА РАЗВИТИЕ БЪЛГАРИЯ ДА ЛЯГАТ В ИНТЕРЕС НА РУСИЯ 1ВО МЯСТО РОДООТСТЪПНИЦИ БОКЛУЦИ
7.
OM
26.01.2024 18:26:01
Щели да бъдат далече в морето да не се виждат от брега но колко ще струва кабела до тях и загубите по него...ГЕРБ НЕ ЗНАЕ ЗАКОН НА ОМ -А ДА СИ ОДИ У БАНКЯ ДОМА!!!!
6.
Сз
26.01.2024 15:56:01
ПОРЕДНАТА ГЕЙБЕРАСТКА СХЕМА
ЗА ГРАБЕЖ......НЕ СЕ ЧУДЕТЕ
ГЕЙБЕРАСТИТЕ СА СВЕТОВНИ ШАМПИОНИ В СФЕРАТА НА ДАЛАВЕРИТЕ
5.
Капитана
26.01.2024 15:33:34
Всичкото с тези перки и ветрогенератори е приказки за лапни шарани.Цялата схема е да се окрадат едни пари и след това да лапаме там каквото падне, защото БЕХ ще бъде задължен да изкупи тази енергия на каквато и да е цена, защото видиш ли била зелена.Преди няколко месеца дори водещите страни по брой ветрогенератори, Норвегия и Великобритания признаха, че очакванията им не са се опрадвали и енергията добивана от тях е нищожна.Смятай в Бг ще могат да светят 3 крушки и 4 хладилника от тях, ама пък нашите хора ще се налапат с хубави пари за проекта.Промяна да видиш, бате!
4.
Това не е въпрос
26.01.2024 14:52:42
Вятърните централи в Черно море - опасни за туризма и рибите или нова възможност за усвояване на милиони
------
Всичко е вярно!
Хем са опасни за туризма и рибите, хем са нова възможност за усвояване на милиони и същевременно за гепене пи корупционни схеми.
3.
292
26.01.2024 14:50:49
Абсолютни глупости. По минимум три причини: 1. Ние един тротоар не можем да направим и да го опазим цял и читав за година, ветрогенератори на 50 км. навътре в морето ще правим, пък и ще ги експлоатираме в условия на специфична и много сложна логистика; 2. Постоянен вятър - йок; 3. Единственото зелено в тази технология за генериране на електроергия е, че не е узряла.
2.
Геле
26.01.2024 14:35:05
Перките в морето са едни пари на вятъра буквално. С изключение на някои райони в които духа 24/7 - около Скандинавието и Азербейджан почти всички други са на загуба и се чудят как да се отърват от тези перки. Трудни за ремонт, морският въздух им разказва играта за нула бройки. Докато има държавни субсидии - ОК, ама спрат ли - дотам.
1.
Зарган
26.01.2024 14:33:26
То па един туризъм..
  Добави Коментар
бТВ трябва да изгони ергенът Алек, заяви риалити звезда Алек наруши правилата на формата, смята Верислав Туджаров
Може ли да го познаете. Той бе най-известният майстор, а днес е пътешественик Оказа се, че Влади Караджов си живее живота – това личи по снимките, които споделя в социалните мрежи Гала се изложи много Тя уж слушаше гостите си с интерес, но по-голямо удоволствие сякаш й доставяше да бърка в купата и да поглъща пуканките, с което показа меко казано неуважение към всички, които гледат предаването й по Нова Тв
Издъхна Царят на мечоците В последните дни Чарли е бил забелязан със силна скованост и накуцване на задните крайници Почина голяма легенда в гимнастиката На 88-годишна възраст ни напусна Юлия Трашлиева
Евровизия е дъното, този участник втрещи зрителите По време на изпълнението всички смятаха, че е без бельо  Андреа се пусна от спалнята на богат турчин, за да дразни Кобрата Двамата се забaвляват добре, търкаляйки се под завивките
Тръпката е на Острова: Невиждан в историята рекорд или изненадата на десетилетието? Този участник от "Денсинг старс" съобщи голяма новина Валери Григоров говори след тримесечното предизвикателство 
Чакал се разходи в ж.к."Меден рудник" Животното изглежда изплашено и не доближава до хората Коклюш тръшна цялата рода на Коста Цонев Пръв се разболял големият ѝ син Янчо, който се оказало, че нямал трета поставена доза от задължителната ваксина срещу заразата