Футболните ни национали за малко да бият Сърбия като гост и да я лишат от Европейско

Десподов надбяга цялата отбрана на контраатака и вкара за 1:2, след това обаче сърбите изравниха
Ключови думи:

България изпусна да победи Сърбия като гост в последния мач за двата отбора в европейските квалификации.

Домакините изравниха за крайното 2:2 само осем минути преди края, а ние можем да съжаляваме, че още едно смело и достойно представянето на отбора ни не бе наградено с победа.

Както и преди четири дни срещу Унгария, когато отново допуснахме изравняване за 2:2, българите обърнаха резултата от 0:1 до 2:1 срещу отбор, който се смяташе за категоричен фаворит срещу тях.

В последните си два мача срещу най-силните състави в групата доказахме, че всъщност може и да не е толкова лош материалът, за което се говори като оправдание от кой ли не фактор около националния в последните години, пише dir.bg. Можем само да съжаляваме, че не бихме поне по веднъж Литва и Черна гора, които са далеч от нивото на унгарци и сърби, а взехме само 1 точка от четирите мача с тях.

Равносметката е, че Унгария и Сърбия отиват на Евро 2024, макар днес съперникът ни доста сериозно да потрепери. Защото Черна гора поведе в Будапеща и при наша победа в Лесковац, сърбите оставаха трети.

Стадионът се чувстваше доста некомфортно, а президентът на страната Александър Вучич гледаше часовника си нервно, както и всеки в публиката на домакините. До него пък седна президентът на УЕФА Александър Чеферин и не би следвало да съжалява, че избра да гледа точно този мач.

Защото той бе атракция и драма.

Домакините започнаха ударно и ни сгазиха до 20-ата минута, а нашите трудно излизаха от наказателното си поле. В 16-ата минута сърбите откриха с гол на Милош Велкович отблизо и ни накараха да свием сърца в очакване на лош сценарий.

Но не - българите изравниха играта и още до почивката трябваше да изравнят, когато Кирил Десподов разтресе горната греда с хубав шут.

Георги Русев го направи в 59-ата минута, като стреля по диагонала ниско и точно за 1:1. А още десет минути по-късно Десподов надбяга цялата отбрана на контраатака и вкара над главата на вратаря Ваня Милинкович Савич - 1:2!

И надвисна опасност над сръбската звездна селекция. Но новините от Будапеща бяха, че два гола на Доминик Собослай са обърнали резултата до 2:1 за Унгария. В края Наги вкара за 3:1 и всичко в групата си дойде по местата. А сърбите изравниха в 82-рата минута с гол на Бабич, отново след корнер и лоша подредба на нашите.

"Маджарите" я печелят с 18 точки, сърбите са втори с 14, а Черна гора остава трети с 11 и отпада дори от баражите. Литва е с 6, а ние сме последни с 4.

Но последните два мача именно с отборите, които стигнаха финалите, са окуражаващи. Те са и първите на новия селекционер Илиан Илиев и, жалко, че не ги спечелихме, след като водихме почти до края. Не е съвпадение, че допуснахме и четирите гола в тях от статични положения. И все пак - нещата далеч не изглеждат толкова мрачни, както преди тези две срещи.