Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България или Гърция? Къде данъчната тежест при покупка на имот е по-малка?

Ключови думи: гърция, българия, имоти, данъчни тежести

Данъчната тежест, свързана с придобиването, притежаването и използването на недвижими имоти в Гърция, намаля значително през последните няколко години, но все още има много възможности за редуцирането им. Особено в сравнение с някои съседни страни, каквато е България, пише местното издание Ekatemerini.

От имотния бранш отбелязват, че бъдещо премахване на данъчните ставки може да доведе до по-ниски разходи за наем, тъй като би намалило тежестта върху наемодателите и по този начин ще осигури стимул за по-ниски цени. Все пак някои експерти са по-скептични относно ефективността на подобен ход. Тъй като не е сигурно, че намаляването на ставката ще има желания ефект, особено ако се вземе предвид недекларираните доходи от имоти, предава economic.bg.

Гърция е на приблизително средното ниво за Европа по отношение на данъчната тежест върху имотите след рационализацията през последните години. Въпреки че все още има значителни проблеми, като например структурата на единния данък върху имотите (ENFIA), който „наказва“ тези със стойност над 400 000 евро чрез допълнителния данък. Картината е много по-добра от преди няколко години. След последните промени в зоновите стойности и данъчните ставки, EBFIA падна с до 40% за 80 на сто от собствениците на подобни имоти. Предвижда се допълнително намаление на данъка с до 10%, ако имотът е застрахован срещу природни бедствия.

Сега Гърция значително рационализира разходите за покупка и продажба, тъй като в миналото беше наложен данък върху прехвърлянето на имот от 8-10% от стойността на жилището, което насърчаваше укриването на данъци. Днес този данък е намален до 3%, а ако става въпрос за покупка на първи дом, има необлагаем лимит до 275 000 евро.

Следователно, изчислението на другите разходи (напр. такса за брокер, такса за нотариус, такса за вписване в кадастъра и ипотечния регистър), общите разходи за покупка и по-късна продажба на имот (което също представлява интерес за чуждестранните инвеститори), е ограничено до около 8.5% от стойността на имота, в сравнение с 16.45% в Испания, 13% в Германия и 13.6% в Италия. В България обаче този процент е едва 7.7 на сто.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"