Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще пенсионират ли черногорци президента си Джуканович след 30-годишна служба

Черна гора се отдели от Сърбия през 2006 г., а Джуканович изигра важна роля за определяне на курса на страната към Запада и членството й в НАТО от 2017 година
Ключови думи: Мило Джуканович, новини, Флагман, Сърбия, Черна гора

Настоящият президент на Черна гора Мило Джуканович, който е във властта от над 30 години ту като премиер, ту като президент, може би ще трябва да се оттегли от управлението на държавата поне според оценките на анализаторите и медиите в Черна гора след провелия се вчера първи тур на президентските избори.

Според предварителните данни Джуканович като кандидат на проевропейската и опозиционна в момента Демократична партия на социалистите получи най-голяма подкрепа сред седемте претенденти за президентския пост – 35 процента, при избирателна активност 63 на сто.

След него се нарежда прозападният икономист Яков Милатович от извънпарламентарното движение „Европа сега“ с 29 процента от гласовете, следван от Андрия Мандич, кандидат на просръбската и проруска коалиция Демократичен фронт, с 19 процента от гласовете. Кандидатът на Демократи Алекса Бечич получи 10,9 процента, а кандидатът на Социалдемократическата партия Драгиня Вуксанович Станкович получи 3,2 процента. Горан Данилович от „Обединение на Черна гора“ спечели подкрепата на 1,4 процента от гласоподавателите, а инфлуенсърът Йован Радулович - 0,8 процента.

Преди пет години Джуканович спечели изборите още на първия кръг с подкрепата на близо 54 процента от гласувалите.

Черногорското издание „Дан“ пише, че изборите са показали, че за пет години подкрепата за Джуканович е спаднала с 20 процента и че над 60 на сто от избирателите са показали, че не подкрепят неговата политика. Изданието обобщава, че първите избори на национално равнище след парламентарния вот от август 2020 година са показали, че гражданите са разбъркали политическите карти и трябва да бъдат проведени предсрочни парламентарни избори, каквито миналата седмица Джуканович насрочи за 11 юни. Парламентарното мнозинство обаче поиска Конституционният съд да спре решението на Джуканович за разпускане на парламента и насрочване на изборите.

Под заглавие „Джуканович прави почетна обиколка“ “Виести” пише, че черногорският президент ще има значително по-малък шанс да запази поста си, ако Милатович бъде подкрепен от гласоподавателите на просръбските партии, които формираха парламентарно мнозинство след изборите през 2020 година.

Мандич от Демократичния фронт и настоящият служебен премиер Дритан Абазович обявиха вече подкрепата си за Милатович. Бечич поздрави Милатович за постигнатия резултат, но каза, че все пак партийните органи на Демократите ще трябва да се произнесат за подкрепата.

Ако наистина успее да обедини около кандидатурата си гласувалите за Мандич и Бечич, Милатович може да стане първият държавен глава на Черна гора, който не е от Демократичната партия на социалистите на Мило Джуканович от въвеждането на многопартийната система в страната преди повече от 30 години.

Под заглавие „Джуканович и Милатович във втория кръг, крах на Андрия Мандич” в.“Побиеда“ обръща внимание на факта, че за втория тур се класират кандидат на опозицията – Джуканович, и на извънпарламентарна партия Милатович, а кандидатите на парламентарното мнозинство Мандич и Бечич остават на трето място и на четвърто място с общ резултат около 30 процента от гласовете.

Гражданите са уморени от стари лидери

Анализаторите в Черна гора се обединяват около мнението, че изборните резултати сочат, че гражданите искат промяна и старите лица на политическата сцена вече са им омръзнали.

Политическият анализатор Милош Бешич каза пред държавната черногорска телевизия RTCG, че гражданите са показали вчера, че оценяват новите лица и опции.

Показаха, че са уморени от стари лидери. Били сме свидетели на това и по-рано, каза той.

По думите му гражданите са изпратили ясно послание, че искат да се обърне внимание на икономическите и социални теми, а не на разделението. Той оцени, че в бъдеще центърът на политическата сцена ще бъдат партиите от левия център – „Европа сега“ и Демократи.

Ръководителката на мултимедийната платформа на RTCG Наташа Новович също е на мнение, че изборите са показали, че гражданите имат нужда от нови лица в политиката.

Изненадата на тези избори е голямата разлика между второто и третото място и мисля, че това подкрепя факта, че хората искат нови лица, каза Новович пред телевизията.

Двамата претенденти

На втори април черногорците окончателно ще кажат дали за държавен глава искат ново лице или ще заложат на добре познатото - Джуканович.

61-годишният Джуканович заемаше висши държавни постове в Черна гора през по-голямата част от последните три десетилетия. От 1991 г. е бил шест пъти премиер, а ако спечели президентските избори ще стане държавен глава за трети път.

Черна гора се отдели от Сърбия през 2006 г., а Джуканович изигра важна роля за определяне на курса на страната към Запада и членството й в НАТО от 2017 година.

Джуканович и партията му отдавна се свързват с твърдения за корупция, връзки с хора от престъпни групировки, контрабанда на цигари. Демократичната партия на социалистите изгуби доверието на избирателите и за първи път от 30 години не управлява страната след парламентарните избори през 2020 година.

Коалицията от предимно просръбски политически сили, която пое управлението, не можа да излъчи стабилно правителство и след два вота на недоверие миналата година Джуканович насрочи предсрочни избори за 11 юни.

Срещу утвърдения политик се изправя 37-годишният бивш министър на икономическото развитие Яков Милатович от движението „Европа сега“, което бе създадена милата година преди местните избори в Подгорица, на които се представи много добре. 

По повод на руската агресия в Украйна Милатович подкрепи заставането на Черна гора от страната на НАТО и ЕС. 

Същевременно той определя Сърбия като „най-важния търговски и политически партньор“ на страната и подкрепи подписването на договора, уреждащ отношенията на черногорската държава със Сръбската православна църква. Договорът е определян от част от обществеността като предателски за националните интереси, а според част от специалистите е спорен от гледна точка на конституцията и светския характер на държавата, отбелязва Радио Свободна Европа.

След обявяването на резултатите снощи Милатович обеща на избирателите си да изпрати Джуканович "в политическа пенсия”. Дали ще успее, предстои да видим след две седмици.

1
Коментара по темата
1.
Мдда
21.03.2023 02:23:44
Да го освобождават..
  Добави Коментар
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица
Путин отива на гости на Си в Китай Новият мандат на руския президент започва на 7 май Европейци идват у нас на гости на забранената ОМО „Илинден“ ЕСА приютява сепаратисти от целия континент
Мъж изпи 25 чаши вино, докато тича в маратон Том Гилби дегустира на сляпо различни чаши вино по време на всяка миля от Лондонския маратон Руснаците, избягали в чужбина, се завръщат, подпомагат военната икономика на Путин Обратната миграция с голям принос за икономическия растеж на Русия през 2023 г. 
Защо в Гърция въвеждат 6-дневна работна седмица? Много гърци работят на две или три места, за да свързват двата края  Ивет Лалова показа новородения си син Благодарим ви за вниманието и милите пожелания, написа лекоатлетката