Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да тестваме компютърна техника втора употреба?

Ключови думи: лаптоп втора употреба, смяна на дънна платка, външен хард, ремонт на компютри, преинсталиране, windows 11

С настъпването на глобалните промени в съвременния свят, разумното харчене на пари е приоритет на всички хора. На българския пазар разнообразието от употребявани лаптопи и компютърни конфигурации е голямо, затова е препоръчително да се доверите на магазин или сервиз, който се слави с коректност, професионализъм и опит в диагностиката на компютърна техника втора употреба. Как да разберете, че купувате сигурна машина – споделят от Квантсервиз.

Проверете компютъра преди покупка

Преди покупка на устройства втора ръка, е необходимо да направите тестване и проверка на функционалността и външния вид на устройството. При тази проверка ще установите, ако компютърната машина има скрити дефекти. Тук ще изясним къде трябва да насочите вниманието си и как да я извършите:

1.Външен вид

Първото, с което трябва да започнете, е да огледате добре външния вид. Вижте внимателно за пукнатини, драскотини и всякакви щети по корпуса. Ако има такива, вероятността да е изпускан или ударен е голяма.

2.Зареждане на операционната система

Следващата стъпка е включването на лаптопа. Ако зареди бързо и безпроблемно операционната система, шансовете да сте попаднали на изряден компютър са добри. Не купувайте компютърна конфигурация или лаптоп втора употреба, ако няма инсталирана операционна система, защото няма да можете да установите неизправност в твърдия диск, като мъртви пиксели.

3.Матрица

След зареждане, компютърът трябва да работи известно време без натоварване. През това време се проверява мониторът за изгорели пиксели, а за по-сигурно се използва и софтуер за диагностика.

4.Твърд диск

Проверката на твърдия диск се прави най-лесно, като се премести папка, в която има много и големи файлове, от единия дял на другия дял на твърдия диск. Ако се чува стържене или бръмчене, е задължително да го проверите със специализирана програма.

5.Видео карта и процесор

В Windows всеки потребител без много усилия е възможно да промени името на всеки един компонент от хардуера, инсталиран на компютъра. По този начин е възможно някои търговци да заблудят клиента, че предлагат устройство с по-мощни компоненти. Това позволява да се заблудите и да купите устройство мислейки си, че е по-мощен модел. Промените се извършват в BIOS и в самата операционна система. Затова е необходимо да използвате програма, за да извършите проверка и да установите какви са реалните компоненти.

6.Охлаждащи компоненти

В стационарна компютърна конфигурация е по-лесно да се сложи добре охлаждаща система, отколкото в лаптопа. Понякога дори при качествена нова термична мазнина и добре работещи охладители, известно е, че някои охладители прегряват до такава степен, че се включва аварийното автоматично изключване. Най-лесните начини за проследяване на температурата на видеокартата са чрез софтуер или пирометър.За проследяване на температурата се използват програми или чрез BIOS.

7.Тест за ефективност

Ако се купува лаптоп или  компютърна конфигурация втора употреба за игри е добре те да бъдат инсталирани на устройството. По този начин, чрез която и да е програма за мониторинг на FPS и тест на системните ресурси в играта, ще установите изправността.

8.Батерия

Два са вариантите за проверка на капацитета и издържливостта на батерията на лаптоп. Когато купувате компютърна техника втора употреба, задължително е да я тествате, тъй като батерията е най-бързо износвания компонент по време на употреба. Единият начин е чрез специализирана програма, а другият – чрез вградения инструмент на Windows за диагностика на батерията.

9.Клавиатура

Достатъчно е да отворите текстов редактор за проверка на работата на клавиатурата, но не винаги е удобно да направите това. В онлайн пространството има сайтове за такива услуги.

10.Тъчпад, портове и допълнителни функции

Препоръчително е при покупката на компютърна техника втора употреба да се носят слушалки, за да се провери дали портовете функционират нормално. Важно е и да извършите проверката на тъчпада, уеб камерата, Wi-Fi и Bluetooth.

Ако поръчвате техника през интернет прегледайте обстойно снимките. Ако забележите, че не е снимана от всички страни поискайте допълнително снимки. Задължително изисквайте да ви я изпратят с опция преглед и тест. 

Откъде да закупим техника втора употреба?

В момента, в който решите да купувате компютърна техника втора употреба, излиза на повърхността въпросът ”Откъде да купя устройството?”. Категоричният отговор тук е от сервиз или магазин за техника втора ръка. Тъй като при такива покупки е изключително важно устройството да бъде сервизирано предпродажбено. Може да сте спокойни, че е направен пълен професионален оглед за проблеми, дефекти, тествано е как се справя по време на работа. 

В случай че се установи неизправност при тестването се подменят части и всичко необходимо, което да направи машината пригодна за нормална употреба. След като се направи тестването и всичко е изрядно, едва тогава устройствата се пускат в продажба. Друго предимство на сервизите и магазините е, че издават гаранция.

Грижата за планетата 

Когато се сдобием в нова техника, в повечето случаи изхвърляме старата. Много често това се случва точно там, където не трябва– на битовия боклук. Проблемът тук е, че крайната спирка на машините в такива случаи е в сметището – под земята или в океаните. Тъй като частите, от които са направени, не са биоразградими, машините остават за много дълго време на планетата и замърсяват околната среда.

Когато дойде време за смяна на компютърна техника втора употреба, задължително се обърнете към магазин или сервиз с висока репутация, който предлага техника с високо качество от  надеждни източници. По този начин си осигурявате спокойствие, че ще получите максимума за парите си.

2
Коментара по темата
2.
truestory
30.11.2022 07:17:51
Сега вече разбрах защо до сега не съм пазарувал от квантсервиз и защо няма да го направя и за напред. За първи път разбирам, че на харда му горят пиксели и че се слага термична "мазнина"...
1.
Bg
30.11.2022 01:27:32
Скоро не бях чел толкова неграмотно написана статия във всеки аспект.
  Добави Коментар
Руснаците, избягали в чужбина, се завръщат, подпомагат военната икономика на Путин Обратната миграция с голям принос за икономическия растеж на Русия през 2023 г.  Защо в Гърция въвеждат 6-дневна работна седмица? Много гърци работят на две или три места, за да свързват двата края 
Ивет Лалова показа новородения си син Благодарим ви за вниманието и милите пожелания, написа лекоатлетката И на децата вече е ясно, че не Главчев управлява държавата, обяви Нинова И той започна като началника си Борисов да играе опозиция сам на себе си, когато стане напечено, коментира лидерката на БСП
Инфлацията у нас бие средната в еврозоната Според експерти често обясненията за по-високата инфлация у нас не са пазарни, а става въпрос за изкривявания, за които държавата би трябвало да следи. Украйна най-после заговори за преговори с Русия В момента и двете страни се надпреварват за "най-благоприятната позиция"
Благо Джизъса идва на тенис турнир в Бургас Голмайстор номер едно в българското първенство Мартин Камбуров също ще участва Спират V блок на АЕЦ „Козлодуй“ за планов ремонт и зареждане с гориво от „Уестингхаус“ VI блок работи съгласно графика за електропроизводство
„Сиела Норма“ ще осигури машинния вот за изборите на 9 юни  Тя беше единствената, която подаде документи за участие в процедурата Главчев сезира прокуратурата и ДАНС заради скандала „Мама и Аз“ Решението на министър-председателя било в отговор на широкия обществен отзвук, свързан с проекта
НАТО тренира мащабен въздушен десант в Румъния Учението "Swift Response 24" се провежда в периода 5 - 25 май Смислени преговори - най-рано през втората половина на 2025 г., прогнозира украински топразузнавач Генерал-майор Вадим Скибицки, заместник-началник на ГУР, коментира ситуацията пред списание "Икономист"