Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изборните прогнози, базирани на данни, никога не са били по-важни

Ключови думи: изборни прогнози, данни, важно

В крайна сметка прогнозираното „червено цунами“ от победи на републиканците на междинните избори не се сбъдна. Това беше наратив с неясен произход, който се превърна в популярна аналитична теория - и при нейния крах стойността на изборните предсказания, базирани на данни, беше разкрита, пише колумнистът за САЩ на Financial Times Оливър Роудър.

В навечерието на изборите цяла индустрия се посвещава на прогнозирането на резултата, търсейки връзка с мисленето на електората. Журналистите и анкетьорите въвеждат анкетите в огромни бази данни. Те ги агрегират, оценяват, претеглят и подлагат на регресии. Те не спират да публикуват в Twitter - и след това се карат помежду си за методологични подробности, също в Twitter.

Изборната прогноза е определящият емпиричен журналистически проект на модерната епоха. И в някои отношения това изглежда глупава задача. В крайна сметка изборите се случват и ние научаваме резултата. Ако си прав - добре, трябвало е да бъдеш, а ако грешиш - си опозорен. Така че какъв е смисълът?

Критиците на изборните прогнози се жалват заради алтернативната цена на човекочасовете, които биха могли да бъдат по-добре изразходвани за изследване на политики или хора. Те се притесняват от липсата на човечност в отразяването. И се оплакват от възможните ефекти за потискане на гласуването: човек може да не е мотивиран да отиде до урните, ако неговият кандидат е нагоре или надолу с достатъчно голям процент в прогнозите. Това са справедливи опасения, предава investor.bg.

Но прогнозирането е от решаващо значение, както и вековната работа на анкетьорите, чиито данни захранват цялото това начинание. (Галъп, например, публикува първото си проучване на общественото мнение през 1935 г.) Продължаващата практика на прогнозиране - най-видимо във FiveThirtyEight (където работех, макар и не по прогнозиране на избори) и други медийни организации, но също така в общежитията и микроблоговете - нетно е положителна за демокрацията.

Най-големият въпрос преди избори е кой ще спечели. Търсенето на неговия отговор неизбежно ще бъде задоволено от медийното предлагане. Това предлагане може да бъде съдържание от синтетичен разказ и електорални надбягвания, от фалшиви диаграми и любими теории, подхранвани от изискванията на 24-часовите телевизионни новини или от лични впечатления. Но може да бъде и резултат от обмислено обобщаване и анализ, от внимателното прилагане на натрупаните емпирични знания в областта на статистиката и социологическите проучвания.

„Полезно е да се съсредоточим върху победата, защото в края на краищата това е политика, така се предава властта“, ми казва Майкъл Люис-Бек, политолог от Университета на Айова. „Внасянето на емпирични доказателства в дебата издига дискурса.“

Един нетен положителен резултат от тази работа е, че прогнозите генерират собствени данни, емпиричен ред, от който човек може да прецени успеха, а и бъдещото покритие може да се подобри. Анкетьорите също така оставят емпирични следи чрез своите измервания на обществените настроения, които да бъдат сравнени с резултатите от действителния контекст и да се извлече поука от тях.

В контраст, кръвта на кухата експертност е нейното непостоянство. „Ако погледнете изтъкнатите спецове, има много догадки при тях“, казва Луис-Бек. „Може да е добре написано, но е емпирично олекотено - доста слаба бира.“

Друго положително нещо е, че прогнозите предоставят средство за адресиране на присъщата несигурност в света. Това средство е ефективно изразено чрез визуализацията на данни - внимателно претеглена камбановидна крива от много възможни сценарии.

А прогнозите и анкетите са термометър, с който да измерваме ефектите в света и възприятията на хората - обобщен поглед върху това, което има значение за електората, и кога и защо то се променя.

Но работата на прогностиците не бива да приключва с преброяването на гласовете и оценката на прогнозите. Техните инструменти и методи могат да се приложат и върху хората и политиките, а данните са най-богати, когато са съчетани с гласовете на хората, които ги генерират.

„Здравата демокрация обсъжда емпиричните признаци накъде духа вятърът, но признава, че посоката му се мени постоянно“, пише Чадуик Матлин от FiveThirtyEight. „И когато знаем накъде ни е отвял, журналистите трябва да се изцапат и да нагазят в купчините листа, оставени след него.“

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ергенът Алекс ще си тръгне от шоуто с една от тези лелки В снощния епизод си тръгна стюардесата Йоана Никога не печете тези храни във фолио! Може да е опасно!
МВР предупреждава: Затруднения при издаване и замяна на шофьорски книжки Поради надграждане на електронните системи временно са затруднени част от процедурите Министърът Цоков обеща професорите да не получават заплати като хигиенисти Разпределението на парите на университетите обаче няма да се дават на калпак, увери той
Новите депутати ще взимат по-ниски заплати от сегашните Народните представители ще получават месечно под 6700 лв., при над 7000 за сегашните депутати С този трик печката ви ще стане като нова Ето как най-лесно да я почистите
Този мраморен кекс с кисело мляко върви перфектно с чаша ароматно кафе Вкъщи ухае невероятно! Шофьорка блъсна пиян пешеходец в жк „Меден рудник“ Инцидентът е станал на зебра на ул. „Ал. Г. Коджакафалията"
Ето какво време ни очаква днес Прогноза за времето - 16 май, четвъртък Путин пристигна в Китай Надява се да задълбочи стратегическото партньорство между двата най-мощни геополитически съперника на САЩ
20 признака, че сте във връзка с контролиращ партньор Знаците, по които това личи в отношенията 10 неща, които правят един мъж прекрасен партньор и съпруг Забелязва малките промени