Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българският суперкомпютър вече не е сред 100-те най-мощни в света

Ключови думи: суперкомпютър, discoverer, не е в топ 100, български

Българският суперкомпютър Discoverer, който заработи миналата година в „София Тех Парк“, вече не е сред 100-те най-мощни висикопроизводителни машини в света. Това показва справка с актуалната класация TOP 500, спорeд която към юни 2022 г. той вече е под номер 113.

Изпадането от първата стотица всъщност се е случило още през ноември 2021 г., когато Discoverer е на 104-то място сред най-мощните суперкомпютри в света. Това означава, че престоят му в топ 100 като активна машина е бил едва няколко седмици, тъй като бе пуснат в експлоатация през същата тази есен, предава economic.bg.

Discoverer бе отразен за първи път в TOP 500 в пролетното издание на класацията през 2021 г. (б.р. – TOP 500 публикува актуални листи два пъти годишно, през юни и през ноември) под номер 91, още преди да заработи официално.

Всъщност динамиката в подредбата на най-мощните суперкомпютри е нещо обичайно, тъй като тези технологии се развиват изключително бурно и интензивно. В тазгодишната юнска класация например за първи път влезе машина, поддържаща производителност над бариерата от 1 екзафлоп. Става дума за американsката система Frontier, изместила японския Faguku, който преди това държеше световното лидерство в продължение на две години.

Екзаскейл системите са следващото поколение суперкомпютри, които се задават на хоризонта. По такива се работи от години, а Frontier е едва първият, достигнал до пазара. Този клас машини биват определяни като пет пъти по-бързи от предшествениците си и способни да правят невъобразимите 1 квинтилион (10 на 18-а степен) изчисления в секунда. Употребата им ще даде тласък на революционни симулации.
Какво може българският Discoverer?

При тестовете миналото лято Discoverer надхвърли планираната производителната мощ от 4.44 петафлопа (или 4.44 милиона милиарда пресмятания в секунда), като постигна средно над 4.5 петафлопа и пикова производителност от почти 6 петафлопа. Така към онзи момент българският суперкомпютър успя да се нареди на 91-во място по мощност в света.

Резултатите го поставиха и на 66-а позиция в допълнителната класация на TOP 500 – HPCG, която измерва сближаването на натоварванията на HPC и изкуствения интелект (AI), базирани на машинно обучение и дълбоко обучение. Днес Discoverer е на 75-а позиция в тази подредба.

Независимо от загубата на позиции, присъствието на българския суперкомпютър сред първите 500 високопроизводителни машини в глобален мащаб позиционира страната ни на видимо място на картата. Наличието на система като Discoverer е добра предпоставка за осъществяване на високотехнологичните амбиции на България да се превърне в дигитален хъб в Югоизточна Европа. Но само по себе си не е достатъчно.

Влизането в топ 100 на българския суперкомпютър миналата година бе добре дошло от маркетингова гледна точка. Шумът около Discoverer обаче бе много по-голям преди той да заработи. Заедно с новината за облачното надграждане на системата, в първите месеци след пускането ѝ в експлоатация бяха обявени и първите конкурси за кандидатстване за безвъзмездно използване на изчислителен ресурс. На сайта обаче не може да се намери информация какво е последвало.

Иначе става ясно, че управляващото дружество „Петаскейл суперкомпютър-България“ е сключило меморандум за сътрудничество с УНСС, а косовски IT фирми са били на посещение в Тех парка, за да обсъдят възможности за партньорства. С внимание е отразен и призът от конкурса „Сграда на годината“.

Целта на Discoverer, в който бяха инвестирани около 11.5 млн. евро от СП EuroHPC и българската държава, е да подкрепи редица научноизследователски и иновационни дейности, да стимулира промишлеността, базирана на използването на технологии за симулиране, моделиране и оптимизация.

    Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области за нуждите на голям брой публични и частни потребители, включително малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво. Системата ще бъде оптимизирана да работи в множество научни области, включително биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, персонализирана медицина, биоинженерство, прогнозиране на времето, борбата с климатичните промени и др.“, се посочва в официалната информация.

 

1
Коментара по темата
1.
ХХ
19.08.2022 18:31:37
"На сайта обаче не може да се намери информация какво е последвало." - чудесно е, че журналистите търсят такава информация. Да видим дали и след година статусът ще е същия...
  Добави Коментар
Защо някои домакини не мият суровото месо преди готвене Всъщност измиването може само да увеличи риска от разпръскването на бактериите в месните сокове по други храни, прибори и повърхности в кухнята Фермерите искат да се създаде гаранционен фонд при щети в земеделието Те призовават служебния кабинет за навременна помощ и съдействие
Тръпката е в Шампионска Лига: 4 отбора, 3 двубоя до края и 1 голям фаворит Жена пострада на паркинг, удари я кола на заден ход Пострадалата е с фрактура на прешлен, без опасност за живота
Роден фермер проговори за огромна далавера с млякото у нас Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечните продукти да са с такива надути цени по магазините Иван Звездев приготвя морски ястия за бургазлии на Летния Никулден На площад „Тройката“ Звездев ще направи рибена чорба по специална рецепта
АПИ е осъдена за 200 хил. лв. заради смърт при потопа в с. Бисер Мъжът загива, защото мост, рухнал при бедствието, не е обезопасен, приема съдът Младите даскали бягат от училищата заради агресията и бумащината КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната
Българите плащат в кеш, използват все повече пари в брой Банкнотите и монетите в обращение са за над 29 млрд. лв. Задържаха 12 партиди лимони със завишени нива на пестициди на границата Ежедневно в страната ни влизат стотици камиони, които внасят храни от трети страни
Фънки призна за страшна болест Хилда Казасян направо изтръпна по време на шоуто от думите му Извадиха 15 кърлежа от тялото на дете след игра в парка Обработвани ли са тревните площи в София