Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо треньорите в детско-юношеския футбол всъщност са аниматори

Ключови думи: треньори, български футбол, аниматори, провал на българския футбол

Нашите подрастващи футболисти изостават много сериозно от чуждестранните си връстници като физика, като динамика, като психика, а при повечето има и големи пропуски в техническата част. Колкото повече те напредват във възрастта, толкова повече разликата ще се увеличава и мъжкият национален отбор на България ще продължава да бъде все толкова неконкурентоспособен, пише вестник Сега.

Една от основните причини за това е наличието у нас на изключително некомпетентни треньори (аниматори) в детско-юношеския футбол в България, които нямат никаква представа как да изградят добър футболист. Достатъчно доказателство в тази посока е качеството на "продукцията", създадена от българските треньори през последните 2 десетилетия, но все пак ще аргументирам тезата си в 11 точки:

1. Обучението в треньорската школа е недостатъчно

Не се чувствам компетентен да преценя дали е адекватно по отношение на съдържанието и начина на представянето му. Поглеждайки в Правилника за дейността на треньорската школа към БФС обаче, всеки може да се запознае с хорариума на теоретичното обучение в школата. Според "Статута на треньора" притежателите на "В" лиценз (който изисква 124 часа теория) могат да бъдат треньори на всички нива в детско-юношеския футбол на професионални клубове, с изключение на клубове, участващи в елитните групи до 15, 17 и 19 години.

Според Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) към Министерски съвет хорариумът за най-ниската степен I, и то в задочна форма, трябва да бъде минимум 150 часа. Т.е. излиза, че дори обучаваните в специалности "Портиер-пиколо" и "Камериерка" се подготвят по-добре от треньорите.

Практическото обучение не го включвам, тъй като, дори да го има (което в много от случаите не е така), на практика там се "обучаваш" от човек, който е подготвен колкото теб. Да не говорим, че за специалност "Треньор" (не "Старши треньор") според НАПОО се изисква минимум завършване на колежанско образование в 4 семестъра. Същевременно се обезценява и образованието в НСА, където учиш 4 години в специалност "Футбол", за да завършиш "бакалавър" и да ти дадат право да придобиеш "В" лиценз, след като заплатиш за него на треньорската школа.

2. Треньорите не са педагози

Личностните качества играят огромна роля при изграждането на един професионален футболист. Те би трябвало да се усъвършенстват с правилния подход от треньора на футболния терен. За съжаление, педагогически дисциплини не са застъпени в обучението в треньорската школа.

3. Треньорите не са психолози

Такива дисциплини също не са достатъчно застъпени в треньорското обучение, а същевременно клубовете нямат назначени психолози и тази работа трябва да се извършва от самите треньори.

Наблюденията ми показват, че подходът на повечето треньори по време на мачовете убива детското желание за игра и развитие, а не го стимулира. Ставал съм свидетел на откровени обиди и подигравки, отправяни към 10-годишни деца.

4. Треньорите нямат представа от съвременна кондиционна подготовка

Както и в случая с психолозите, малките клубове нямат капацитет да ангажират кондиционни специалисти. Лошото е, че и повечето от големите клубове не го правят. Това автоматично става ангажимент на старши треньора, но той няма необходимите компетенции за това.

Като следствие - българските юноши над 16 години най-често изглеждат като с 2 години по-малки от връстниците си в Германия, Франция, Португалия и дори Сърбия. Да не говорим и за големия брой травми, които осакатяват децата за цял живот.

5. Треньорите не се интересуват с какво се хранят децата

от отборите, които тренират (с много малки изключения). А и не притежават компетенции да им дадат поне основни указания как да се грижат най-добре за тялото си. Като следствие - имаме още една причина за футболисти в юношеска възраст с недоразвита физика.

6. Треньорите нямат капацитет/желание за развитие

Основен проблем е, че не знаят чужд език и няма как да се самоусъвършенстват при недостатъчната подготовка в треньорската школа.

Преди около 5 години БФС закупи онлайн академия на SoccerPlay, която се използва дори от "Аякс". Системата обаче е на английски език и като следствие от това или от нежеланието на треньорите да се развиват, тя е използвана по-малко от 200 часа от качването ѝ онлайн, въпреки че са създадени служебно към 1500 профила за достъп.

7. Липса на конкуренция, която да повиши качеството

В България има 1705 лицензирани футболни треньори, а същевременно съществуват 1664 футболни отбора. Като добавим националните селекционери и техните помощници, както и директорите на школи, накрая ще се окаже, че има недостиг на треньори, без дори да отчитаме помощниците в клубните тимове.

На практика всеки лицензиран треньор има осигурена работа, която го очаква веднага след взимането на лиценз, без значение какви компетенции притежава.

8. Треньорите не се отнасят професионално към задълженията си да развиват играчи

С две-три изключения в цяла България (където клубовете го правят централизирано), никъде треньорите не изготвят индивидуален план за развитие на футболиста и отчет за проследяване на това развитие. Рядкост е треньор да отделя от времето си, за да работи индивидуално с някой играч, в който е видял потенциал, ако за това не му се заплаща.

9. Слугинажът

Наскоро изключително успешният треньор Станимир Стоилов каза по адрес на треньорското съсловие: "Виновни сме, че се примиряваме с ролята на слуги. Години наред треньорите се прегъват, напасват, нагаждат по волята на собствениците и резултатът е видим".

Това го има и в детско-юношеския футбол, макар и в различни измерения.

10. Точкогонството

Повечето треньори оценяват работата си на база на спечелените точки, а не на изградените футболисти и пълноценни личности, а това е изключително погрешно и не води до абсолютно нищо градивно.

11. Амбиции, които не отговарят на качествата на треньора

В България има 135 треньори с лиценз PRO при средно 35 професионални клуба в последните години. Отчитайки и присъствието на чуждестранни треньори, имаме над 100 "висококвалифицирани", но безработни наставници. Много от тези хора биха могли да бъдат полезни в детско-юношеския футбол, но самооценката им не го позволява.

 

В крайна сметка, имайки предвид изложените аргументи, повечето от треньорите работят всъщност като аниматори, които забавляват децата три пъти седмично по 1 час, за да си вземат процент от таксите и/или заплатата. Не казвам, че не обичат работата си, а че в над 90% от случаите няма никакъв ефект от нея.

---------------

* Виктор Кирков е доктор по икономика ("Финансово управление на професионален футболен клуб"), спортен мениджър и собственик на "Спортс Мениджмънт България" ЕООД

3
Коментара по темата
3.
Аз
09.06.2022 17:27:17
Пълни глупости както винаги, затова младежите си класират на европейското. Просто "професионалните" ни отбори не стават за нищо.
2.
Очевидец
09.06.2022 16:18:03
Едно време тренерите бяха всичко.Педагози,.психолози и най-вече ,не допускаха "родителите",да им се месят в работата!
1.
А БГ журналистите как са?
09.06.2022 13:42:40
С граматиката? С общата култура? С квалификационната подготовка?

"Автор: Флагман ... пише вестник Сега."
  Добави Коментар
4 причини косата ви да спира да расте до определена дължина Възрастта влияе върху растежа на косата Домакините са луди по тази топ разядка по гръцки и определено има защо Крайният резултат е толкова неустоим, че със сигурност всички ще питат за рецептата и ще ви споменават само с добро
Откриха напитката еликсир на дълголетието Ежедневната му употреба е превенция и срещу куп опасни болести Най-странните правила на дворцовия етикет в кралското семейство Списъкът със сложни правила за жените е малко по-дълъг, отколкото за мъжете
Джулиана Гани: Не ме е срам, че имах двойки в училище, за да бъда стриптийзьорка! В началото на кариерата си като Мис Силикон Джулиана не криеше, че се е събличала за пари Голям скандал с бившата резиденция на Тато в Банкя В зелените площи като гъби изникнали и над 20 незаконни постройки
Едва на 38 години почина известен волейболист Загуби битката с рака  Шофьор загина при тази тежка катастрофа Инцидентът стана на пътя Велико Търнонов-Русе
10 причини защо да пиете вода с канела, ако искате да отслабнете Самата напитка ни стимулира да пием повече вода, което само по себе си ни кара да изхвърляме излишните токсини от тялото Зодиите, които са вечно недоволни Тези четири зодии винаги са недоволни и във всичко намират кусури
На тази световна знаменитост му писна, погна измамниците, печелещи на негов гръб Дейвид Бекъм е в битка за 1 млрд. паунда  За пример! Четвъртокласник намери портфейл и го предаде