Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Замърсяването уби 9 милиона души по света само през 2019 г.

Ключови думи: Замърсяване на въздуха, СЗО, мерки за защита, чист въздух

Един от всеки шест смъртни случая през 2019 г. се дължи на замърсяване, според нова оценка, направена от The Lancet Planetary Health и цитирана от британския лидер в екологичните решения – Junk Bunk Ltd.

Анализът, воден от международен екип от учени, показва, че замърсяването е изиграло роля за 9 милиона смъртни случая в световен мащаб през 2019 г. - годината преди пандемията от COVID-19. Това въздействие върху здравето е по-голямо от маларията, туберкулозата, ХИВ, наркотиците или алкохола. Експерти казаха, че не е ясно как последствията от глобалната пандемия ще повлияят на анализа в следващите години.

Въпреки подобренията, направени в борбата срещу замърсяването на водата в Обединеното кралство през последните години, нарастването на замърсяването на въздуха, означава, че смъртността е относително непроменена от 2015 г. Само замърсяването на въздуха е допринесло за приблизително 75% от съобщените смъртни случаи.

Замърсяването на въздуха е подобно на пушенето на цигари. То уврежда белите дробове, като ни пречи да усвоим кислорода, от който се нуждаем за нормално функциониране.

Друг основен проблем е нарастващият брой замърсявания с химикали и тежки метали, особено отравяне с олово. Високите концентрации на олово в кръвта могат да причинят проблеми със сърцето, бъбреците и познавателните способности. Този вид замърсяване възниква от батерии и електронни отпадъци, като компютри например. Те обаче могат да бъдат ефективно и безопасно събрани и рециклирани от подходящи за целта компании, предлагащи решения за рециклиране на електронни отпадъци.

Според Световната здравна организация  (СЗО), оценките на доклада на The Lancet за смъртни случаи от олово и химическо замърсяване са в съответствие с оценките на СЗО за 2019 г.

 

Експертите казват, че замърсяването не познава граници - а замърсяването в една страна може да доведе до здравни последици в глобален мащаб.

Както изменението на климата, така и замърсяването, са глобални проблеми, които изискват глобални решения и e от жизненоважен интерес на хората помогнат този преход да се случи в световен мащаб.

Учените, ръководили този анализ, се надяват, че докладът ще стимулира политически действия. Предложените пътища за промяна включват стандартизиране на мониторинга на нивата на замърсяване, инвестиране в изследвания, укрепване на партньорствата за контрол на замърсяването. Преминаването от използване на изкопаеми горива - въглища, нефт и газ - към чисти, възобновяеми енергийни източници са начините, по които изследователите предлагат, че обществото може да постигне подобрения. Важно е и хората да ограничат въглеродния си отпечатък, като например да започнат да рециклират отпадъци или да преминат към ходене или каране на велосипед като транспортно средство, когато е възможно.

Тъй като светът е изправен пред влошаване на качеството на въздуха и нарастващи нива на химическо замърсяване, експертите смятат, че смъртните случаи поради замърсяване ще продължат да нарастват през следващите години, ако не се предприемат необходимите действия.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Всеки баща трябва да каже това на дъщеря си поне веднъж Правилните думи, отправени към едно момиченце, ще оставят незаличима следа в душата й Българо-американска делегация от академичните среди на Медицински университет Пловдив проведе среща-разговор с ръководството на Бургаския държавен университет Основен акцент на обсъжданията бяха възможностите за установяване на сътрудничество между университетите за мобилности на учени и академични преподаватели по програми Фулбрайт и Еразъм+
Внимание! Затварят част от ул. "Патриарх Евтимий" в Бургас, започва дългоочакваният ремонт Вижте коя част обхваща временната организация Бургас ще е домакин на първи по рода си международен литературен фестивал В рамките на трите дни на фестивала ще има 3 литературни четения, няколко професионални срещи, посветени на преводите, книгоиздаването и литературните контакти между страните
Заради Олимпиадата нощувка в хотел в Париж струва около 411 евро Тази цена е ниска, по-рано нощувките струваха до 699 евро средно Икономическа прогноза на ЕК от пролетта на 2024 г.: Постепенна експанзия на фона на сериозни геополитически рискове
Българинът предпочита да живее в собствено жилище Собствено жилище обитава най-голяма част от населението на Румъния Вече ще взимат на работа в МВР и хора със затлъстяване Максималният индекс на телесна маса за кандидатите ще е 34,9
Симфониета Враца и италианско трио сопрани представят "IL MONDO" на 16 май в Бургас Вълнуващият концерт ще представи от класически арии до хитове от Бродуей По-вкусна и от пица: Тази хайдушка пърленка ще ви остави без думи! Става за 15 минути и си е като за вечеря
„Булгаргаз” ще съди „Газпром” за 400 млн. евро претърпени вреди Това заяви на брифинг служебният министър на енергетиката Владимир Малинов Кметът на Царево Марин Киров посрещна и ще бяга заедно със Силвия Кьосева в инициативата "1 SEA" Целта на инициативата е Силвия да пробяга 400 км по цялото Черноморие и да покаже красотата на цялата ни брегова ивица, без да се делим на север и юг