Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

3000 българки жертви на домашно насилие за година

Ключови думи: домашно насилие, жертви, насилник, жена

Близо 3000 жени годишно стават жетви на домашно насилие, а държавата и институциите не успяват да ги защитят и да накажат насилниците. Правосъдният министър Надежда Йорданова е готова със законодателни промени, които са повече от належащи, съобщи Нова.

Според статистиката на МВР за 2021 г. 2816 жени и 935 деца са жертва на домашно насилие. Това означава, че всеки ден 7 жени и 3 деца са бити, насилвани и обиждани от съпрузите и бащите си. Това е според статистиката на подадените жалби в МВР. Колко обаче реално са жертвите - не е ясно.

Според психиатъра Цветеслава Гълъбова проблемът е много сериозен, защото у жертвите на насилие, се създава чувство на вина, че с някакво собствено поведение са предизвикали агресията и насилието. Така им се създава зависимост.

"За насилника е от изключителна важност да създаде зависимост - дали емоционална, дали финансова, дали някаква друга или всичко взето заедно. Насилниците успяват да направят това и затова жертвите на насилие наистина се срамуват. Убедени са, че те по някакъв начин са предизвикали това поведение и съчетано със зависимостта, води до това, те да не споделят със своите близки и да не търсят институциите. Притесняват се социалните да не им вземат децата. Факт е, че нашите институции не работят добре.", смята Цветеслава Гълъбова.

Надя Кожухарова от Асоциация "Анимус" обяснява какъв по принцип е профилът на насилника.

"Той е човек, който трудно изпитва емпатия. Склонен е да общува с най-близките си хора, като упражнява власт и контрол над тях. Трудно преживява загуби. Трудно бива изоставен. На практика той е един зависим човек, но не може да го признае. Насилието, което упражняват тези хора не е само физическо. Много по-често срещаме емоционално насилие, психическо насилие. То се изразява чрез малки ежедневни неща, които целят да покажат на жертвата, че тя няма стойност, че не може да се справи с нищо, че нищо не струва и по този начин да я подчинят на насилника. Това са обиди, обвинения, заплахи, обезценяване. За съжаление, в нашето общество тези неща са приети като дребни спречквания", посочва тя.

Според Анели Чобанова настоящият закон за защита от домашно насилие предвижда единствено съдебна защита, а е нужно с оглед бързина на реакцията, да има административна такава, за да може да се осигури на момента реакция от страна на мултидисциплинарен екип от полицай, психолог и прокурор.

В момента има работна група към Министерството на правосъдието, в която всички тези обстоятелства се обсъждат, за да стане законът по-ефективен в защита на жертвите. Законопроектът скоро ще влезе за обсъждане в Министерския съвет.

Според министъра на правосъдието Надежда Йорданова с тези законови промени ситуацията ще се подобри. Жертвите на насилие, ще получат по-бърза, по-добра защита и контролът по прилагане на мерките за защита ще бъде по-добър. Освен забраната за физически контакт от страна на насилника към жертвата, ние предвиждаме възможност за забрана на всички видове контакт чрез телефон, интернет, каквито и да е видове комуникация.

Предвиждаме и задължение на насилника чрез програми, чрез които да преминава през контрол на гнева, със справяне с агресията. Това е, за да се намалят случаите на рецидив. Обсъжда се и забрана за носене на огнестрелно оръжие, забрана за издаване на разрешение за носене на такова, спиране на разрешението за оръжие, забрана за боеприпаси и пиротехнически средства, заяви Йорданова.

1
Коментара по темата
1.
Пищака
01.05.2022 20:54:14
Седем за ден????? Само в Карнобат са повече
  Добави Коментар
Утре DJ Lazarony ще подгрее настроението за Sunset Port Festival в Поморие Фестивалът ще се състои на 22 и 23 август – това ще е бутиково открито музикално събитие, което за първи път ще се проведе на обновената пристанищна зона Бургас е №1 по ново строителство на човек, но сделките с жилища падат с 21,3% В страната са започнати с 35% повече жилища, докато покупките намаляват и все по-голяма част от тях зависят от ипотечни кредити
След взривовете: Обявиха частично бедствено положение край Трявна Военни ще прочистват 500-метрова зона за невзривени боеприпаси и отломки, населени места не попадат в ограничения периметър Бронзовият Божидар се прибра с медала: Най-сладко е, когато го вземеш в последния опит Саръбоюков измъкна третото място с 8.26 метра в шестия скок на дължина и призна, че финалът в Бирмингам е бил тежка битка на нерви
Стоп за тировете по „Тракия“ в петък и неделя: Вижте часовете и посоките Камионите над 12 тона ще бъдат спрени в пиковите часове към Бургас и Кулата на 14 август и към София на 16 август „Лято без риск“ - безплатно и анонимно изследване за ХИВ и разяснителна кампания за електронната здравна карта в Несебър На 17 август РЗИ-Бургас ще проведе безплатни ХИВ тестове в мобилна лаборатория и информационна кампания за приложението „еЗдраве“
Тайник по целия под: Румънец опита да прекара 4300 кутии цигари през „Малко Търново“ Шофьорът заявил, че няма нищо за деклариране, но митничарите открили 86 000 къса цигари с турски бандерол Бронзов медал от регата в Италия за млада надежда на общинския ветроходен клуб "Несебър 2000" Морското състезание, което е една от най-големите в света, събра 600 участници от 47 нации от пет континента
Новата теория за Евровизия: Борисов наредил на Радев, Урсула и Путин Бургас да победи София Саркастичен Facebook пост доведе до абсурд политическите внушения около избора на морския град за домакин през 2027 г. Последният дар на 20-годишен спаси трима: ВМА извърши изключително сложна двойна трансплантация Сърце, черен дроб и два бъбрека дадоха нов шанс на трима млади мъже след благородното решение на семейството
Шефът на СОС за Евровизия: София е наказана, защото не я управляват ''правилните'' хора С цялото ми уважение към Бургас и бургазлии - това не е спор между два български града, каза съветникът от ПП-ДБ 25-годишен открадна електрически скутер в Бургас и го върна Криминално проявеният мъж задигнал скъпото возило през нощта от района на ул. "Одрин"